Menoragie a endometrióza: Jaká je souvislost?

Menoragie (nebo silné menstruační krvácení) a endometrióza se mohou často projevovat společně, ale to, jak endometrióza ovlivňuje průběh menstruace, je nepřímý proces.

Vnitřní výstelka vaší dělohy se nazývá endometrium. Skládá se z vrstev, které každý měsíc procházejí cyklem odlévání a oprav.

Když se buňky podobné endometriu nacházejí v místech mimo vaši dělohu, je to známé jako endometrióza. Stejně jako endometrium mohou tyto buňky růst a krvácet, což způsobuje potíže, jako je zjizvená tkáň, neplodnost a bolest.

Na rozdíl od děložní sliznice však buňky z lézí endometriózy nemají kam jít. Skončí uvězněné uvnitř vašeho těla a způsobí chronický zánět.

Menoragie, známá také jako těžké menstruační krvácení (HMB) nebo silné děložní krvácení, je běžnou zkušeností lidí žijících s endometriózou. Menoragie se vyznačuje neobvykle silnou menstruací nebo prodlouženou menstruací trvající déle než 7 dní.

Menoragie u endometriózy není výsledkem krve v lézích endometriózy. Strukturální změny způsobené endometriózou a chemickou nerovnováhou jsou základem spojení mezi těmito stavy.

Je silné menstruační krvácení známkou endometriózy?

HMB může být příznakem endometriózy, ale endometrióza je pouze jednou z mnoha možných příčin HMB.

Frekvenci, trvání, pravidelnost a objem menstruace mohou ovlivnit i jiné gynekologické a negynekologické stavy, jako jsou myomy nebo poruchy krvácení.

Menoragie je jedním z projevů abnormálního děložního krvácení, které můžete zažít při endometrióze.

Podle Endometriosis Foundation of America se endometrióza pravidelně vyskytuje spolu s intenzivními, bolestivými křečemi a vyznačuje se menoragií s krevními sraženinami.

Menstruační krevní sraženiny nejsou jedinečné pro endometriózu a mohou být součástí pravidelného menstruačního cyklu. Často jsou to tmavé nebo jasně červené krevní shluky rosolovitého vzhledu a konzistence. Období sraženiny o velikosti čtvrtina nebo většíačkoli to může být známkou menoragie.

Jiné příznaky menoragie mohou být univerzální, bez ohledu na příčinu, a zahrnují:

 • silná menstruace, která prosakuje jedním nebo více tampony nebo vložkami za hodinu několik hodin za sebou
 • během menstruace musíte zdvojovat vložky
 • potřeba měnit periodu během noci
 • pociťujete přetrvávající bolest během menstruace
 • máte periodu, která vás omezuje nebo vám brání v provádění pravidelných činností
 • únava, nedostatek energie nebo dušnost během menstruace

Je krvácení mezi menstruacemi příznakem endometriózy?

Krvácení mezi menstruacemi, známé jako intermenstruační krvácení nebo metroragie, může být také příznakem endometriózy. Je to další projev abnormálního děložního krvácení a zahrnuje zkušenosti jako špinění a krvácení (někdy silné) mezi pravidelnými menstruacemi.

Stejně jako menoragie může mít intermenstruační krvácení kromě endometriózy více příčin. Krvácení mezi menstruacemi může být také způsobeno:

 • hormonální úpravy antikoncepce
 • poranění nebo infekce pánve
 • těhotenství
 • potrat
 • přirozené hormonální posuny, jako je menopauza
 • děložní myomy
 • polypy
 • ovariální cysty
 • adenomyóza
 • zánětlivé onemocnění pánve
 • negynekologické krvácivé poruchy
 • stres a faktory životního stylu
 • rakovina dělohy

Podle a recenze z roku 2022fyziologický proces menstruace je vysoce citlivý a komplexní. I malé poruchy v jakékoli fázi cyklu mohou vést k abnormálnímu krvácení, jako je metroragie a menoragie. Přesnou diagnózu může poskytnout pouze zdravotnický pracovník.

Další příznaky endometriózy

Abnormální vzory děložního krvácení jsou jen jedním z možných příznaků napříč širokou škálou endometriózových zážitků. Někdy má endometrióza žádné příznakya pokud jsou přítomny příznaky, nemusí nutně být konzistentní se závažností vašeho stavu.

Je možné pociťovat silnou bolest a nepohodlí například na několika místech lézí endometriózy nebo mít malé nebo žádné nepohodlí s rozšířenou endometriózou.

Příznaky se obvykle týkají toho, kde se endometrióza nachází a jak její cyklus ztluštění a krvácení ovlivňuje struktury kolem ní.

Běžné příznaky endometriózy mohou zahrnovat:

 • chronická pánevní bolest
 • intenzivní menstruační křeče
 • hluboce uložená bolest během nebo po sexu
 • neplodnost
 • bolest nebo nepohodlí při močení nebo defekaci
 • gastrointestinální problémy během menstruace, jako je nadýmání, průjem nebo nevolnost
 • únava

Vzácně může endometrióza cestovat do míst mimo pánevní oblast a způsobit různé projevy bolesti. Například brániční endometrióza, což je místo, kde léze endometriózy ovlivňují bránici, může způsobit bolest ramene kvůli sdíleným nervovým drahám ve vaší hrudní dutině.

Jak můžete zvládnout menoragii, pokud máte endometriózu?

Menoragie u endometriózy je nepřímo způsobena tím, jak endometrióza ovlivňuje gynekologické struktury a chemické rovnováhy ve vašem těle. Léčba endometriózy a zvládání dalších příznaků může pomoci zlepšit menoragii.

Ve všech případech menoragie je identifikace a řešení základní příčiny prvním krokem ke zvládnutí těžkého krvácení.

V případě endometriózy je stav primárně léčen hormonální terapií a chirurgickým zákrokem. Hormonální terapie pomáhá upravovat vaše hormonální cykly a snižuje, jak často endometriální buňky procházejí ztluštěním a ubýváním.

Chirurgie je možností, když hormonální terapie není účinná, nebo pokud máte problémy s plodností. Chirurgie umožňuje zdravotníkům potvrdit diagnózu endometriózy a odstranit léze a srůsty, což jsou pruhy jizvy mezi vnitřními strukturami.

Často kladené otázky

Proč endometrióza způsobuje menoragii?

Zánět endometriózy a zjizvení mohou narušit přirozené struktury a funkce vaší dělohy, vaječníků a vejcovodů.

Chronický zánět z endometriózy může také vést k nerovnováze hormonů a dalších regulačních látek důležitých pro endometriózu menstruační cykluscož vede k abnormálnímu krvácení, jako je silná, prodloužená menstruace.

Jaké jsou příznaky těžké endometriózy?

Vaše příznaky a míra bolesti nemusí nutně znamenat závažnost endometriózy. Endometrióza je inscenován v závažnosti svým vzhledem, umístěním, velikostí a počtem ovlivněných míst. Těžká endometrióza je klasifikována jako „stupeň 4“ a vyznačuje se rozsáhlými, hlubokými lézemi a srůsty zahrnujícími více orgánů mimo váš reprodukční systém.

Je možné, že někteří lidé nezaznamenají závažné příznaky endometriózy stadia IV, zatímco jiní je mohou zaznamenat.

Kdy byste měli navštívit lékaře o menoragii?

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje mluvit se zdravotnickým pracovníkem o menoragii, kdykoli vaše menstruace trvá déle než 7 dní nebo vyžaduje, abyste si každou hodinu vyměňovali tampon nebo vložku.

Menoragie (silné menstruační krvácení) a endometrióza se často vyskytují současně. Můžete zažít menoragii bez endometriózy a endometrióza ne vždy způsobuje abnormální krvácivé příznaky, jako je menoragie.

Endometrióza může nepřímo způsobit menoragii tím, že ovlivňuje struktury vašeho reprodukčního systému a mění chemické rovnováhy nezbytné pro regulaci vašeho menstruačního cyklu.

Hormonální terapie a chirurgie mohou léčit endometriózu a mohou pomoci zlepšit příznaky, jako je HMB, prodloužená menstruace a krvácení mezi menstruacemi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY