Váš kompletní průvodce léčbou pásového oparu

Léčba pásového oparu obvykle zahrnuje perorální antivirové léky a topické krémy. Mezi další možnosti zmírnění příznaků patří injekce steroidů a různé domácí prostředky.

Pásový opar nebo pásový opar se nejprve objeví jako vyrážka a puchýře na kůži. Odborníci doporučují zahájit léčbu do 3 dnů od objevení se vyrážky. V opačném případě můžete pociťovat příznaky déle.

Mezi závažné příznaky pásového oparu patří chronická bolest, změny vidění a změněný průtok krve mozkem. Bolest, která trvá déle než měsíc nebo dva, se nazývá postherpetická neuralgie (PHN).

Promluvte si s lékařem, abyste získali diagnózu a léčbu. Mohou obecně diagnostikovat pásový opar z fyzického vyšetření, ale možná budete potřebovat také laboratorní test k potvrzení pásového oparu.

Léčba obecně začíná antivirovými léky, ale domácí léky mohou také pomoci zmírnit bolest a nepohodlí způsobené příznaky. Závažné případy pásového oparu mohou vyžadovat další léky.

Antivirové léky na pásový opar

Antivirotika užívaná perorálně jsou první linií léčby pásového oparu. Nejlepší je začít s nimi do 3 dnů od vzniku vyrážky nebo puchýřů.

Antivirotika budou:

 • pomozte rychlejšímu hojení vyrážky a puchýřů
 • zpomalte šíření a rozvoj vaší vyrážky a puchýřů
 • snížit bolest z vyrážky a puchýřů
 • snížit pravděpodobnost rozvoje závažnějších příznaků

Mezi antivirové léky na pásový opar patří:

 • acyklovir
 • famciklovir
 • valaciklovir

Lokální léky na pásový opar

Topické léky obvykle nejsou léčbou první volby pásového oparu. Zdravotnický pracovník jim však může doporučit, aby pomohli s příznaky, zejména PHN, která postihuje 10–18 % lidí s pásovým oparem.

Topické krémy, které mohou pomoci s PHN, zahrnují:

 • lidokain: Lidokain, který je často dostupný ve formě náplastí, je jednou z nejvíce tolerovaných lokálních léčebných postupů pro PHN. recenze 2017. Náplasti na předpis pomáhají snižovat bolest přímo v oblasti, kde ji pociťujete, po dobu až 12 hodin v kuse.
 • kapsaicin: Kapsaicinový krém můžete aplikovat až čtyřikrát za den pomoci při bolestech nervů. Někteří lidé s pásovým oparem však mají s tímto krémem pocit pálení.
 • Eutektická směs lokálních anestetik (EMLA) krém: EMLA krém je směs lidokainu a dalšího anestetika zvaného prilokain. EMLA se častěji používala k léčbě PHN v minulosti ale stále může fungovat jako náhražka lidokainu.

Jedna případová studie upozornila na 26letého muže s pásovým oparem, který způsobuje bolest a nepohodlí. Dostala alternativní lokální léčbu, která zahrnovala meduňku, ženšen, levanduli, lékořici a trumpetové džbány. Léčba pomohla zmírnit bolest a snížit velikost a počet puchýřů během několika dnů.

Antidepresiva a antikonvulziva na pásový opar

Pokud se u vás rozvine PHN, možná budete potřebovat léčbu pásového oparu vyšší úrovně.

Antidepresiva mohou pomoci s bolestí nervů, ale lékař musí předepsat a sledovat tento lék. Dvě běžná antidepresiva, která lékaři předepisují na PHN, jsou duloxetin (Cymbalta), inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), a amitriptylin, tricyklický.

Lékař předepíše nízkou dávku pro zahájení a sledování vašich příznaků a také vedlejších účinků léku.

Antikonvulziva mohou také léčit bolesti nervů z PHN a vyžadují lékařský předpis. Ty mohou zahrnovat gabapentin (Neurontin) a pregabalin (Lyrica).

Lékař předepíše nízkou dávku a upraví podle potřeby. Můžete zaznamenat vedlejší účinky léku a může trvat několik týdnů, než začne fungovat.

Steroidní injekce pro pásový opar

Váš lékař může doporučit steroidní injekci pro PHN k léčbě bolesti snížením otoku.

Perorální kortikosteroidy mohou také snížit bolest z pásového oparu. Mohou však také potlačit imunitní systém, takže váš lékař bude muset určit, zda jsou pro vás vhodnou léčbou.

Domácí prostředky na pásový opar

Pásový opar může být velmi bolestivý a nepříjemný, ale tyto nepříjemné příznaky můžete snížit doma následujícími způsoby:

 • Zajistěte, aby byly oblasti s puchýři na kůži čisté a chráněné ochranným krémem, jako je vazelína a obvazy.
 • Aplikujte chladivé obklady na místa s puchýři po dobu až 10 minut několikrát denně.
 • Namočte do ovesné lázně pro zklidnění pokožky.
 • Použijte calamine lotion na strupovité puchýře k řešení svědění kůže.
 • Vezměte volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen nebo ibuprofen, abyste minimalizovali bolest a nepohodlí.

Tipy pro život s pásovým oparem

Hojení pásového oparu může trvat několik týdnů, takže během zotavování ze stavu budete muset upravit svůj životní styl. Zde je několik účinných způsobů, jak žít s pásovým oparem:

 • Ujistěte se, že odpočíváte, jezte vyvážená jídla a relaxujte, abyste se mohli rychleji uzdravit.
 • Noste pohodlné oblečení volného střihu.
 • Vyzkoušejte jednoduché cvičení podle pokynů lékaře.
 • Najděte si relaxační aktivity, které můžete dělat při léčení, jako je sledování televize, čtení knih nebo účast na nenápadných zálibách.
Bylo to užitečné?

Často kladené otázky

Pásový opar je běžný stav a může ve vás zanechat otázky. Zde jsou některé z nejčastějších o tomto stavu.

Co rychle léčí pásový opar?

Pásový opar nejlépe reaguje na antivirové léky užívané do 3 dnů od příznaků. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud si na kůži všimnete vyrážky nebo puchýřů. Jakmile obdržíte diagnózu, urychlete své zotavení.

Jak dlouho trvá, než pásový opar zmizí?

Ve většině případů pásový opar zmizí poté 3–5 týdnů.

Co spouští propuknutí pásového oparu?

Pásový opar se může objevit u každého, kdo v životě měl plané neštovice. Můžete být náchylnější, pokud je váš imunitní systém potlačený, ať už stresem, věkem, nemocí nebo léky.

Jaká jsou fáze pásového oparu?

Pásový opar často začíná bolestí nebo pocitem pálení v těle. Vyrážka bude následovat o den nebo více později. Puchýře se pak objevují pár dní po vyrážce.

Pokud jde o hojení, puchýře mají tendenci vymizet po 7–10 dnech. Vyrážka se může hojit 2–4 týdny, ale bolest může trvat 1–2 měsíce.

Bolest, která přetrvává, je považována za postherpetickou neuralgii (PHN). To může být chronické nebo vymizet během měsíců nebo let.

Je pásový opar nakažlivý?

Pásový opar můžete rozšířit, pokud se někdo dotkne vašich otevřených puchýřů, takže je musíte zakrýt, dokud se nezahojí. Jinak stav není nakažlivý.

Je důležité podstoupit léčbu pásového oparu, jakmile zaznamenáte příznaky. Antivirové léky jsou první linií léčby, ale jsou k dispozici další léky, které pomáhají zmírnit příznaky.

Neléčené pásové opary mohou trvat déle a vést k závažnějším stavům, jako je PHN. Promluvte si s lékařem o prevenci a léčbě pásového oparu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY