Nová chemická látka způsobuje, že buňka rakoviny mozku se sama zničí

Vědci objevili chemickou sloučeninu, která přerušuje „dodávku energie“ buňkám glioblastomu, čímž se samy ničí. Glioblastom je vysoce agresivní nádor na mozku.

Nová chemická látka způsobuje, že buňka rakoviny mozku se sama zničí
Nově objevená chemikálie může zlepšit přežití rakoviny mozku.

Glioblastom je smrtelná forma rakoviny mozku. Glioblastomové nádory vycházejí z lepkavé, podpůrné tkáně mozku, do které se dostává dostatek krve.

Proto je velmi obtížné léčit tento typ rakoviny; zhoubné buňky se množí velmi rychle.

Střední míra přežití u této agresivní rakoviny je 10–12 měsíců. Podle některých studií je pětiletá míra přežití pod 10%. [1][2]

Nový výzkum provedený mezinárodním týmem vědců však možná našel způsob, jak zastavit šíření rakovinných buněk tak rychle. Nová syntetická chemická sloučenina s názvem KHS101 přerušuje „dodávku energie“ do těchto rakovinných buněk.

Heiko Wurdak z University of Leeds ve Velké Británii vedl studii, která byla publikována v časopise Science Translational Medicine. [3]

Laboratorní experimenty odhalily, že KHS101 narušuje mitochondrie rakovinotvorných buněk. Mitochondrie, známé také jako „elektrárny buňky“, jsou malé organely zodpovědné za přeměnu živin na energii. [4]

KHS101 narušením dobrého fungování mitochondrií zasáhl do tohoto metabolismu produkujícího palivo a způsobil sebedestrukci buněk.

“Když jsme zahájili tento výzkum, mysleli jsme si, že KHS101 může zpomalit růst glioblastomu, ale byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že nádorové buňky se v podstatě samy zničí,” říká Wurdak.

Dále vědci chtěli zjistit, zda tato sloučenina může nebo nemůže proniknout hematoencefalickou bariérou, která je „bariérou mezi mozkovými cévami (kapilárami) a buňkami a dalšími složkami, které tvoří mozkovou tkáň“. [5]

Tato bariéra je nezbytná, protože pomáhá chránit naše těla před patogeny, jako jsou bakterie a viry. Bariéra však může být překážkou, když se specialisté pokoušejí podávat léky.

Wurdak a kolegové tedy transplantovali lidské rakovinné buňky do myší a podali sloučeninu, aby prozkoumali její účinky.

Hlodavci ošetřovaní touto sloučeninou měli 50% pokles nádorů ve srovnání s hlodavci, kteří dostávali placebo. KHS101 skutečně mohl překročit hematoencefalickou bariéru.

Myši, které byly ošetřeny KHS101, přežily nemoc a zdravá tkáň kolem nádorů zůstala nedotčena.

Důležité je, že vědci také zjistili, že tato sloučenina byla úspěšná při léčbě všech různých genetických variací buněk v nádorech.

“Toto je první krok v dlouhém procesu, ale naše zjištění vydláždila vývojářům léčiv cestu ke zkoumání použití této chemikálie a doufáme, že jednoho dne pomůže prodloužit život lidí na klinice.”

Heiko Wurdak

Profesor Richard Gilbertson – odborník na nádor na mozku z neziskové organizace Cancer Research UK, který se do studie nezapojil – také komentuje tato nová zjištění a říká: „Léčba glioblastomu se v podstatě nezměnila po celá desetiletí, takže existuje potřeba preklinických takový výzkum k identifikaci a charakterizaci potenciálních nových léků. “

“I když jsou tato zjištění jako experimentální chemikálie povzbudivá, před zahájením zkoušek na lidech je nutné další přísné testování a zdokonalení KHS101.”

Ve Spojených státech bylo v roce 2015 diagnostikováno téměř 23 000 dospělých mozkových nádorů. Ze všech primárních mozkových nádorů je více než 50% glioblastomů.

Referenční dokument

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK12526/
2. https://www.abta.org/tumor_types/glioblastoma-gbm/
3. http://stm.sciencemag.org/content/10/454/eaar2718
4. http://www.mrc-mbu.cam.ac.uk/what-are-mitochondria
5. https://theconversation.com/explainer-what-is-the-blood-brain-barrier-and-how-can-we-overcome-it-75454

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY