Proč je v mé moči krev?

Přehled

Hematurie je lékařský termín pro krev ve vaší moči.

Hematurii může způsobit několik různých stavů a ​​nemocí. Patří sem infekce, onemocnění ledvin, rakovina a vzácné poruchy krve. Krev může být viditelná nebo v tak malých množstvích, že ji nelze vidět pouhým okem.

Jakákoli krev v moči může být známkou vážného zdravotního problému, i když se to stane pouze jednou. Ignorování hematurie může vést ke zhoršení závažných stavů, jako je rakovina a onemocnění ledvin, proto byste se měli co nejdříve poradit se svým lékařem.

Váš lékař může analyzovat vaši moč a nařídit zobrazovací testy, aby určil příčinu hematurie a vytvořil plán léčby.

Jaké jsou typy hematurie?

Existují dva hlavní typy hematurie: hrubá hematurie a mikroskopická hematurie.

Hrubá hematurie

Pokud je v moči dostatek krve, která se zdá být růžová nebo červená nebo má skvrny viditelné krve, máte „hrubou hematurii“.

Mikroskopická hematurie

Když nevidíte krev, protože její množství je tak malé, máte „mikroskopickou hematurii“. Mikroskopickou hematurii může potvrdit pouze laboratorní test, který odhalí krev nebo pohled na vzorek moči pod mikroskopem.

Co způsobuje hematurii?

Existuje mnoho možných příčin hematurie. V některých případech může být krev z jiného zdroje.

Krev se může zdát být v moči, když skutečně pochází z pochvy u žen, ejakulátu u mužů nebo z pohybu střev u mužů nebo žen. Pokud je krev skutečně ve vaší moči, existuje několik možných příčin.

Infekce

Infekce je jednou z nejčastějších příčin hematurie. Infekce může být někde ve vašich močových cestách, močovém měchýři nebo ledvinách.

K infekci dochází, když se bakterie pohybují nahoru močovou trubicí, trubicí, která přenáší moč ven z těla z močového měchýře. Infekce se může přesunout do močového měchýře a dokonce i do ledvin. Často způsobuje bolest a potřebu často močit. Může se jednat o hrubou nebo mikroskopickou hematurii.

Kameny

Dalším častým důvodem krve v moči je přítomnost kamenů v močovém měchýři nebo ledvinách. Jedná se o krystaly, které se tvoří z minerálů ve vaší moči. Mohou se vyvinout uvnitř ledvin nebo močového měchýře.

Velké kameny mohou způsobit zablokování, které často vede k hematurii a výrazné bolesti.

Zvětšená prostata

U mužů ve středním a vyšším věku je poměrně častou příčinou hematurie zvětšená prostata. Tato žláza je těsně pod močovým měchýřem a poblíž močové trubice.

Když se prostata zvětší, což se často stává u mužů ve středním věku, stlačí močovou trubici. To způsobuje problémy s močením a může zabránit úplnému vyprázdnění močového měchýře. To může vést k infekci močových cest (UTI) s krví v moči.

Nemoc ledvin

Méně častým důvodem pro vidění krve v moči je onemocnění ledvin. Nemocná nebo zanícená ledvina může způsobit hematurii. Toto onemocnění se může objevit samostatně nebo jako součást jiného onemocnění, jako je cukrovka.

U dětí ve věku 6 až 10 let může porucha ledvin po streptokokové glomerulonefritidě způsobit hematurii. Tato porucha se může vyvinout jeden až dva týdny po neléčené streptokokové infekci. Jakmile je to běžné, dnes je to vzácné, protože antibiotika mohou rychle léčit infekce strep.

Rakovina

Rakovina močového měchýře, ledvin nebo prostaty může způsobit krev v moči. Toto je příznak, který se často vyskytuje u pokročilých případů rakoviny. Nemusí se objevit dřívější známky problému.

Léky

Některé léky mohou způsobit hematurii. Tyto zahrnují:

 • penicilin
 • aspirin
 • léky na ředění krve, jako je heparin a warfarin (Coumadin)
 • cyklofosfamid, což je lék používaný k léčbě určitých typů rakoviny

Méně časté příčiny

Existuje několik dalších příčin hematurie, které nejsou příliš časté. Vzácné krevní poruchy, jako je srpkovitá anémie, Alportův syndrom a hemofilie, mohou způsobit krev v moči.

Namáhavé cvičení nebo úder do ledvin může také způsobit, že se krev objeví v moči.

Jak se diagnostikuje příčina hematurie?

Pokud jste u svého lékaře kvůli hematurii, zeptá se vás na množství krve a na to, kdy ji uvidíte během močení. Budou chtít vědět, jak často močíte, jaké bolesti pociťujete, jestli vidíte krevní sraženiny a jaké léky užíváte.

Váš lékař vám poté provede fyzické vyšetření a odebere vzorek vaší moči k testování. Analýza vaší moči může potvrdit přítomnost krve a detekovat bakterie, pokud je příčinou infekce.

Váš lékař může nařídit zobrazovací testy, jako je CT sken, který využívá záření k vytvoření obrazu vašeho těla.

Dalším možným testem, který může váš lékař chtít udělat, je cystoskopie. To zahrnuje použití malé trubice k odeslání kamery do močové trubice a do močového měchýře. Pomocí fotoaparátu může lékař prozkoumat vnitřek vašeho močového měchýře a močové trubice, aby určil příčinu vaší hematurie.

Kdy bych měl vyhledat lékařskou pomoc?

Vzhledem k tomu, že některé příčiny krve v moči jsou závažné, měli byste vyhledat lékařskou pomoc hned, jak ji poprvé uvidíte. Neměli byste ignorovat ani malé množství krve v moči.

Navštivte také svého poskytovatele zdravotní péče, pokud nevidíte krev v moči, ale dochází k častému, obtížnému nebo bolestivému močení, bolesti břicha nebo ledvin. To vše mohou být náznaky mikroskopické hematurie.

Vyhledejte nouzovou pomoc, pokud nemůžete močit, vidíte krevní sraženiny při močení nebo máte krev v moči spolu s jedním nebo více z následujících:

 • nevolnost
 • zvracení
 • horečka
 • zimnice
 • bolest v boku, zádech nebo břiše

Jak se hematurie léčí?

Příčina vaší hematurie určí, jaký typ léčby budete dostávat.

Pokud je za vaši hematurii zodpovědná infekce, jako je UTI, váš poskytovatel zdravotní péče předepíše antibiotika k usmrcení bakterií způsobujících infekci.

Hematurie způsobená velkými ledvinovými kameny může být bolestivá, pokud se neléčí. Léky na předpis a ošetření vám mohou pomoci projít kameny.

Váš poskytovatel zdravotní péče může navrhnout použití postupu nazývaného mimotělní litotrypsie rázovou vlnou (ESWL) k rozbití kamenů.

ESWL zahrnuje použití zvukových vln k rozbití ledvinových kamenů na malé kousky, které mohou projít vaší močí. Procedura obvykle trvá přibližně jednu hodinu a může být provedena v lehké anestezii.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také použít rozsah k odstranění ledvinových kamenů. K tomu procházejí tenkou trubicí nazývanou ureteroskop skrz vaši močovou trubici a močový měchýř do vašeho močovodu. Dalekohled je vybaven kamerou pro lokalizaci kamenů.

Váš poskytovatel zdravotní péče použije speciální nástroje k zachycení kamenů a jejich odstranění. Pokud jsou kameny velké, budou před odstraněním rozděleny na kousky.

Pokud vám hematurii způsobuje zvětšená prostata, může vám poskytovatel zdravotní péče předepsat léky, jako jsou alfa blokátory nebo inhibitory 5-alfa reduktázy. V některých případech může být možností chirurgický zákrok.

Jaké jsou komplikace spojené s hematurií?

Některé příčiny krve v moči jsou závažné, proto byste se měli v případě tohoto příznaku obrátit na svého poskytovatele zdravotní péče.

Pokud je příznakem rakovina, její ignorování může vést k rozvoji nádorů do té míry, že léčba je obtížná. Neléčené infekce mohou nakonec vést k selhání ledvin.

Léčba může pomoci snížit příznaky, pokud je příčinou hematurie zvětšená prostata. Ignorování může vést k nepříjemným pocitům z nutnosti častého močení, silné bolesti a dokonce i rakovině.

Jak mohu zabránit hematurii?

Prevence hematurie znamená prevence základních příčin:

 • Abyste předešli infekcím, pijte denně hodně vody, močte ihned po pohlavním styku a dodržujte správnou hygienu.
 • Abyste předešli kamenům, pijte hodně vody a vyvarujte se nadměrné soli a některých potravin, jako je špenát a rebarbora.
 • Abyste předešli rakovině močového měchýře, zdržte se kouření, omezte vystavení chemikáliím a pijte hodně vody.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY