Řízení ramenní dystocie

Co je ramenní dystokie?

Ramenní dystokie nastává, když hlava dítěte prochází porodními cestami a během porodu se mu zaseknou ramena. To zabrání lékaři v úplném porodu dítěte a může prodloužit dobu porodu. Pokud k tomu dojde, váš lékař bude muset použít další intervence, které pomohou ramenům vašeho dítěte projít skrz, aby vaše dítě mohlo být doručeno. Ramenní dystokie je považována za mimořádnou událost. Váš lékař musí pracovat rychle, aby zabránil komplikacím spojeným s dystokií ramen.

Jaké jsou příznaky ramenní dystokie?

Váš lékař může identifikovat dystokii ramen, když vidí část hlavy vašeho dítěte vycházející z porodních cest, ale zbytek jejich těla není schopen doručit. Lékaři nazývají symptomy dystokie ramen „znakem želvy“. To znamená, že hlava plodu nejprve vyjde z těla, ale pak se zdá, že se vrací zpět do porodních cest. Říká se, že je to jako želva, která vystrčí hlavu ze skořápky a vloží ji zpět.

Jaké jsou rizikové faktory pro ramenní dystokii?

Některé ženy mohou být více ohroženy porodem dětí s dystokií ramen než jiné. Tyto zahrnují:

 • s diabetem a gestačním diabetem
 • s anamnézou porodu dítěte s velkou porodní hmotností nebo makrosomií
 • s anamnézou dystokie ramen
 • mít porod, který je vyvolán
 • být obézní
 • porodu po termínu
 • operativní vaginální porod, což znamená, že lékař pomocí kleští nebo vakua provede vaše dítě porodními cestami
 • být těhotná s více dětmi

Mnoho žen však může mít dítě s dystokií ramen, aniž by kdy mělo nějaké rizikové faktory.

Jak se diagnostikuje ramenní dystokie?

Lékaři diagnostikují dystokii ramen, když mohou vidět hlavu dítěte, ale tělo dítěte nemůže být dodáno, ani po několika lehkých manévrech. Pokud váš lékař vidí, že kufr vašeho dítěte nevychází snadno a v důsledku toho musí provést určité akce, diagnostikuje dystokii ramen.

Když dítě vychází, události se rychle dějí na porodním sále. Pokud si váš lékař myslí, že dochází k dystokii ramene, budou pracovat rychle na odstranění problému a porodu vašeho dítěte.

Jaké jsou komplikace ramenní dystokie?

Ramenní dystokie může zvýšit rizika pro vás i pro dítě. Většina matek a dětí s dystokií ramen nemá žádné významné ani dlouhodobé komplikace. Je však možné, že komplikace, i když jsou vzácné, mohou nastat. Tyto zahrnují:

 • nadměrné krvácení u matky
 • poranění ramen, paží nebo rukou dítěte
 • ztráta kyslíku v mozku dítěte, což může způsobit poškození mozku
 • trhání mateřských tkání, jako je děložní hrdlo, konečník, děloha nebo pochva

Váš lékař může léčit a minimalizovat většinu těchto komplikací, aby zajistil, že nebudou dlouhodobými obavami. Méně než 10 procent dětí se zraněním po dystokii ramen má trvalé komplikace.

Pokud má vaše dítě dystokii ramene během porodu, můžete být vystaveni riziku tohoto stavu, pokud znovu otěhotníte. Poraďte se svým lékařem o svých rizicích před porodem.

Jak se léčí ramenní dystokie?

Lékaři používají mnemotechnickou pomůcku „HELPERR“ jako vodítko k léčbě dystokie ramen:

 • „H“ znamená pomoc. Váš lékař by měl požádat o další pomoc, například o pomoc sester nebo jiných lékařů.
 • „E“ znamená vyhodnotit epiziotomii. Epiziotomie je řez nebo řez v perineu mezi konečníkem a otevřením pochvy. To obvykle nevyřeší celou starost o dystokii ramen, protože vaše dítě se stále musí vejít skrz vaši pánev.
 • „L“ znamená nohy. Váš lékař vás může požádat, abyste přitáhli nohy k žaludku. Toto je také známé jako McRobertsův manévr. Pomáhá zploštit a otočit pánev, což může vašemu dítěti pomoci snadněji projít.
 • „P“ znamená suprapubický tlak. Váš lékař bude vyvíjet tlak na určitou oblast vaší pánve, aby povzbudil rameno vašeho dítěte k otáčení.
 • „E“ znamená manévry vstupu. To znamená pomoci otočit rameny vašeho dítěte tam, kde mohou snadněji procházet. Dalším termínem je vnitřní rotace.
 • „R“ znamená odstranění zadní paže z porodních cest. Pokud váš lékař může uvolnit jednu z paží dítěte z porodních cest, usnadní to ramenům vašeho dítěte porodními cestami.
 • „R“ znamená otočení pacienta. To znamená požádat vás, abyste se dostali na ruce a kolena. Tento pohyb může vašemu dítěti pomoci snáze projít porodními cestami.

Aby byly účinné, nemusí být prováděny v uvedeném pořadí. Existují také další manévry, které může lékař provést pro matku nebo dítě, aby pomohl dítěti doručit. Techniky budou pravděpodobně záviset na vás a poloze vašeho dítěte a zkušenostech vašeho lékaře.

Lze zabránit dystokii ramene?

Váš lékař může určit, zda jste ohroženi dítětem s dystokií ramen, ale není pravděpodobné, že doporučí invazivní metody. Mezi příklady takových metod patří porod císařským řezem nebo vyvolání porodu, než se dítě příliš zvětší.

Váš lékař může očekávat, že se může objevit dystokie ramen. Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli o možných komplikacích a o tom, jak váš lékař zvládne dystokii ramen, pokud k tomu dojde.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY