Sexualita a CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) způsobuje sípání, dušnost, kašel a další respirační příznaky. Obvyklá představa je, že dobrý sex by nám měl vyrazit dech. Znamená to, že se dobrý sex a CHOPN nemohou shodovat?

Mnoho lidí s CHOPN může a má šťastný a naplňující sexuální život se zdravými výrazy intimity. Frekvence sexu se může snížit, ale sexuální aktivita – a naplnění – je naprosto možné.

Obavy z CHOPN a sexu

Pokud máte CHOPN, myšlenka na sex může být děsivá. Můžete se obávat, že budete mít potíže s dýcháním při milování, nebo zklamat partnera tím, že nemůžete dokončit. Nebo se můžete bát přílišné únavy pro sex. To jsou jen některé starosti, které mohou způsobit, že se pacienti s CHOPN zcela vyhnou intimitě. Partneři pacientů s CHOPN se mohou také obávat, že sexuální aktivita může způsobit poškození a vést ke zhoršení symptomů CHOPN. Ale odstoupení od intimity, emocionální odpojení od významných druhých nebo vzdání se sexuální aktivity není řešením.

Diagnóza CHOPN neznamená konec vašeho sexuálního života. Dodržování několika jednoduchých pravidel může pacientům s CHOPN a jejich partnerům pomoci získat velké potěšení ze sexu a intimity.

Strategie pro zlepšení vašeho sexuálního života

Komunikovat

Nejdůležitější složkou pro zlepšení vašeho sexuálního života při CHOPN je komunikace. Vy musí promluvte si se svým partnerem. Vysvětlete všem novým partnerům, jak může CHOPN ovlivnit sex. Vy i váš partner byste měli být schopni upřímně vyjádřit své pocity a obavy, abyste mohli diskutovat a řešit problémy se vzájemnou spokojeností.

Poslouchejte své tělo

Oslabující únava může doprovázet CHOPN a může tlumit sex. Věnujte pozornost signálům svého těla, abyste zjistili, jaké činnosti přispívají k únavě a v jakou denní dobu jste nejvíce unavení. Protože sex může vyžadovat spoustu energie, může mít sex v denní době, kdy je energie na vyšší úrovni, velký rozdíl. Nepředpokládejte, že budete muset čekat před spaním – sex, když jste nejvíce odpočatí, a v případě potřeby přestávky během sexuální aktivity mohou sex usnadnit a přinést více odměny.

Šetřete svou energii

Úspora energie je důležitá pro úspěšnou sexuální aktivitu při léčbě CHOPN. Vyhněte se alkoholu a těžkým jídlům před sexem, abyste předešli únavě. Volba sexuálních poloh může také ovlivnit energii. Partner, který nemá CHOPN, by měl převzít asertivnější nebo dominantní roli, pokud je to možné. Zkuste polohy ze strany na stranu, které spotřebovávají méně energie.

Použijte svůj Bronchodilatátor

Někdy mají lidé s CHOPN během sexuální aktivity bronchospasmy. Abyste toto riziko snížili, použijte před sexem svůj bronchodilatátor. Mějte ho po ruce, abyste jej mohli podle potřeby používat během sexu nebo po něm. Před sexuální aktivitou si vyčistěte dýchací cesty od sekrecí, abyste snížili možnost dušnosti.

Použijte kyslík

Pokud používáte kyslík pro každodenní činnosti, měli byste jej používat také při sexu. Požádejte společnost dodávající kyslík o prodloužené kyslíkové potrubí, aby mezi vámi a nádrží byla větší vůle. To může pomoci s dýcháním a omezit omezený pohyb, který je dodáván s krátkými kyslíkovými hadičkami.

CHOPN a intimita

Pamatujte, že intimita není jen o pohlavním styku. Když se necítíte na styk, mohou být stejně důležité i jiné způsoby vyjádření intimity. Líbání, mazlení, společné koupání, masáže a dotyky jsou aspekty intimity, které jsou stejně důležité jako styk. Být kreativní může být také zábava. Páry mohou zjistit, že je to pro ně čas na spojení na zcela nové úrovni, protože musí skutečně přemýšlet a mluvit o tom, co chtějí sexuálně dělat. Někteří nacházejí potěšení z používání sexuálních hraček.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny sexuální potíže mohou souviset s CHOPN. Některé mohou souviset s vedlejšími účinky léků nebo přirozenými změnami, ke kterým dochází s věkem. Diskuse o jakýchkoli sexuálních problémech s lékařem je zásadní při řešení obav.

Co je to s sebou?

Vyjádření lásky, náklonnosti a sexuality je součástí lidského bytí. Tyto věci se nemusí s diagnózou CHOPN měnit. Stát se a zůstat informován o CHOPN je prvním krokem k tomu, abyste zůstali sexuální.

Příprava na styk může způsobit, že zážitek bude přirozenější a uvolněnější. Naslouchejte svému tělu, komunikujte se svým partnerem a buďte otevření novým sexuálním zážitkům. Tyto kroky vám pomohou vést naplněný sexuální život a zároveň žít s CHOPN.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY