Sexualita a Crohnova choroba

Crohnova choroba může přijít s mnoha frustracemi a výzvami. Obzvláště obtížnou výzvou může být udržení uspokojivého sexuálního života. Bolest břicha, plynatost, nadýmání, průjem a nutnost rychle si najít koupelnu jsou všechny aspekty Crohnovy choroby, které nezní ani trochu sexy.

Existují však způsoby, jak se vyrovnat se svými příznaky a mít uspokojivý sexuální život.

Láska a Crohnova

Problémy s obrazem těla, které vyplývají z jizev po chirurgickém zákroku, stomických vaků a píštěle kolem anální a genitální oblasti, mohou způsobit, že sex bude bolestivý a emocionálně si vybere svou sexuální sebeúctu. Strach z nehod střeva nebo náhlá potřeba spěchat do koupelny uprostřed erotického setkání může oslabit vaše nadšení pro sex, intimitu nebo náklonnost.

Každý nový vztah přináší úkol odhalit váš stav a vysvětlit vaše Crohnovy příznaky a způsoby zvládání. Váš partner může být frustrovaný, pokud se od nich vzdálíte, vyhýbáte se intimitě nebo odmítáte diskutovat o pocitech a metodách, které umožňují sex. Mohou se obávat, že vám při sexu fyzicky ublíží tím, že poškodí vaši stomickou oblast nebo vám způsobí bolest při sexu kvůli píštělům. Tento strach může způsobit, že se váš partner bude bát dotknout vás nebo se s vámi milovat.

Mluvit o tom

Toto je základní lidský fakt, o kterém nikdo v životě nechce mluvit: Všichni kakají.

To v žádném případě neznamená minimalizovat to, co prožíváte s Crohnovou chorobou. Je to jen o tom, že pokud budete mít upřímný a zralý rozhovor o sexualitě, musí zahrnovat tělesné funkce. Tímto způsobem, když nefungují tak, jak byste chtěli, můžete s nimi být pohodlnější.

Najděte způsoby, jak být sexuální, když zažíváte okna pohody. Vyrovnávejte se s příznaky, které se vyskytují – včetně intimity. A mít odvahu mít sexuální život.

Udělejte si ubytování

Pokud máte stomický vak, vyměňte jej těsně před sexem a poraďte se se svým lékařem, jak jej zajistit, aby se během sexu neuvolnil.

Promluvte si se svým lékařem o píštělích v anální nebo genitální oblasti, které způsobují nepříjemný nebo bolestivý sex. Fistuly lze často léčit.

Pokud se obáváte střevní nehody, podložte postel před sexem. To usnadní úklid. Pokud k tomu dojde, zkuste to nenechat definovat vaše romantické setkání. Vyčistěte to a zkuste to znovu.

Buďte informováni o sexuálních vedlejších účincích léků. Někteří mohou snížit sexuální apetit. U žen mohou kortikosteroidy přispívat k vaginálním kvasinkovým infekcím. Diskutujte o těchto problémech se svým lékařem a zeptejte se, co můžete udělat. Nepřestávejte však užívat jakékoli léky, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem.

Zjistěte o svém těle co nejvíce podrobností. Zjistěte, co pro vás vyvolává Crohnovu vzplanutí. Naučte se rozpoznávat známky blížícího se útoku. Jakmile se s těmito věcmi seznámíte, můžete tomu přizpůsobit svůj sexuální rozvrh.

Vyjádři se

Najděte jiné způsoby, jak vyjádřit intimitu a lásku kromě soulože. Vztahy jsou víc než sex. Mít partnera, se kterým si o těchto problémech můžete promluvit, je forma intimity sama o sobě.

Komunikujte spolu. Buďte upřímní ohledně svých pocitů, obav a úrovně pohodlí s metodami zvládání. Zeptejte se svého partnera, co si o tom myslí. Mějte s partnerem trpělivost. Vysvětlete, jak stav funguje a jak se s ním vyrovnáváte.

Nebojte se vyjít mimo svoji zónu pohodlí a vyhledat odbornou pomoc zvenčí. Mnoho párů, které se potýkají s chronickým onemocněním, těží z rozhovoru s poradcem nebo sexuálním terapeutem. Může vám to hodně pomoci, když vám pomůže získat zpět svůj sexuální život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY