Zapomeňte na odšťavňování, polévka je nová očista a jak to doopravdy je

Verdikt je tu. Odšťavňování je pryč a polévání je nový trend, kterým budou vaši přátelé a jejich obvod pasu řádit. Koncept je podobný džusovému půstu, ale místo toho jíte polévku. Zní to jako jednoduchý obchod, ale oba jsou docela odlišné.

Většinu předpřipravených polévek můžete najít online prostřednictvím společností jako Soupure, Splendid Spoon a dalších. Možnosti a výsledky závisí na plánu, který si vyberete. Některé vydrží týden, některé den, ale téměř všechny společnosti slibují obnovenou vitalitu, více energie a potenciální úbytek hmotnosti – většina polévek je na zeleninovém základě a má velmi vysoký obsah vlákniny.

„Na polévce je hezké, že je to skutečné jídlo. Je to uspokojivé,“ vysvětluje Nicole Centeno, generální ředitelka a zakladatelka společnosti Splendid Spoon se sídlem v Brooklynu. “Nikdo by neměl celý den pít džusy bez vlákniny.” Proto se rozhodla uvést na trh vlastní bezlepkovou řadu rostlinných polévek.

„Z hlediska výživy, [reducing meat intake is] jeden z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit své zdraví u různých typů těla,“ poznamenává. “Také jsem chtěl podnik, na který bych byl hrdý, a chtěl jsem snížit naši stopu na zemi.”

Je ale „polévka“ zdravá?

Mnoho lidí dělá očisty jako způsob, jak se odčinit po nezdravém jídle – řekněme po dovolené, narozeninovém víkendu nebo prostém období špatných návyků. I když je to do jisté míry normální (ahoj, každoroční novoroční fitness předsevzetí), je třeba to udělat správným způsobem.

„Je tu velmi lidská touha vylepšit nebo resetovat naše jídelníčky, abychom vynahradili jeden velký kus čokoládového dortu na narozeninové oslavě,“ vysvětluje Centeno. “Nesouhlasím se všemi soudy, které o sobě máme, ale polévková očista není trestání.” Pomůže vám zpomalit a lépe přijmout rovnováhu, která přichází s jídlem.“

Paul Salter, dietolog, odborník na udržování hmotnosti a bývalý redaktor výživy pro Bodybuilding.com má určité výhrady ke konceptu čištění polévkou, pokud se provádí déle než jeden den. „Jsem velký na umírněnost a udržitelnost a nemyslím si, že očista je ideální, pokud je delší než 24 hodin. Cokoli nad rámec toho vás vystavuje riziku nedostatku živin.“

Salter se také obává, že výlučné jedení polévek by mohlo podpořit záchvatovité přejídání po dokončení očisty. „Polévka je fenomenální, ale snažit se ji tlačit déle než 24 hodin způsobí z dlouhodobého hlediska více škody než užitku. Nakonec se někdo zlomí a [potentially] flám. Zvláště pokud provádějí očistu, která postrádá velké množství bílkovin,“ říká. Půst často inspiruje stejný druh záchvatovitého přejídání, ačkoli neexistují žádné přímé studie o odšťavňování a záchvatovém přejídání.

Z tohoto důvodu je důležité číst štítky na polévkách, které jste si objednali, abyste potvrdili, že přijmete dostatečné množství bílkovin, tuků, kalorií a sacharidů. Salter poznamenává, že čistá zelenina bude pravděpodobně postrádat bílkoviny, takže se budete cítit „příšerně“. Pokud jste mrtví nastaveni na delší polévkovou očistu, navrhuje udělat si vlastní polévky, abyste „měli plnou kontrolu nad tím, co do svého těla dáváte“.

Důkaz polévkových očist

„Polévka“ je nové odšťavňování, ale stejně jako u odšťavňování existuje jen minimální výzkum o výhodách. I když může být konzumace polévky technicky zdravější než odšťavňování, je těžké určit, zda denně přijímáte potřebné živiny, vitamíny a kalorie.

Co můžete očekávat od polévkové očisty?

Protože mnoho očistných polévek je tvořeno především zeleninou a rostlinnými tuky, budete pravděpodobně přijímat více vlákniny, než je vaše tělo zvyklé. “To znamená, že možná budete chodit na záchod častěji než obvykle,” poznamenává Centeno. Říká, že její klienti s polévkovou očistou také hlásí, že lépe spí a mají více energie.

Bohužel jsem nezažil nabití energie, když jsem se během psaní tohoto příběhu rozhodl vyzkoušet týdenní polévkovou očistu. Všimla jsem si, že jsem musela vstávat, abych čůrala mnohem častěji celou noc – což dává smysl, protože jsem konzumovala hlavně tekutiny. Taky jsem si všiml, no hlad.

Polévky, které jsem vyzkoušel ze Soupure i Splendid Spoon, byly vynikající a některé byly sytější než jiné. Pro Soupureův plán znamenal typický den snídani „polévku ve stylu chlazené jahodové smoothie“, pikantní chřestovou polévku k obědu a hráškovou polévku nebo japonskou polévku ze sladkých brambor k večeři (hrachovka byla moje oblíbená).

K dispozici byly i vývary z kostí a čaje pro doplnění jídla podle přání a pokyny průvodce naznačovaly, že doplňovat polední polévku zdravými svačinami je v pořádku. Většina polévek Soupure je poněkud nízkokalorická, ale kolem 250, a ne výjimečně vysoký obsah bílkovin. Nabídka Splendid Spoon byla vydatnější, mnoho polévek mělo více než 400 kalorií.

Během své očisty jsem kolem poledne zjistil, že mám extrémní hlad a potřeboval jsem doplnit polévky svačinkami, jako jsou vařená vejce, ořechy, losos a crudites s hummusem. Také jsem jedl proteinové tyčinky jako „dezert“ a bylo pár dní, kdy jsem nakonec snědl tučné svačiny (kokosové krevety nebo makarony a sýr) prostě proto, že tam byly – a měl jsem hlad. To mě vedlo k přesvědčení, že myšlenky Paula Saltera na toto téma byly správné: U některých lidí může dlouhé čištění polévek potenciálně vyvolat přejídání.

Pokud při polévce zjistíte, že máte hlad, Nicole Centeno, která je nadšená všímavým jídlem, navrhuje zkusit zjistit, zda je váš hlad skutečný – tj. nejste jen znudění, úzkostní nebo unavení – než sáhnete po svačině. Pokud je odpověď ano, máte opravdu hlad, Centeno doporučuje vzít si něco křupavého, jako je jablko nebo crudites s ořechovým máslem nebo hummus.

A nezapomeňte se svým tělem zkontrolovat každý krok procesu. Kdykoli pocítíte extrémní únavu, zamlžené mozkové funkce nebo depresi, je čas sníst skutečné jídlo.

Přístup k polévce může být nejlepší, když o ní přemýšlíme stejně jako o odšťavňování – že je lepší sníst lepší celou verzi než zalévanou. Pokud vás však byť jen jeden den polévky inspiruje k tomu, abyste do svého jídelníčku zařadili více zeleniny a jedli opatrněji, možná to z dlouhodobého hlediska není tak špatné.

Laura Barcella je spisovatelka a spisovatelka na volné noze, která v současnosti žije v Brooklynu. Psala pro New York Times, RollingStone.com, Marie Claire, Cosmopolitan, The Week, VanityFair.com a mnoho dalších.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY