5 účinných éterických olejů pro bolesti hlavy

Esenciální oleje se používají jako domácí léky na různé nemoci. Je ale používání éterických olejů účinným způsobem, jak zmírnit bolesti hlavy, a pokud jsou účinné, jaké éterické oleje jsou nejlepší?

Esenciální olej je koncentrovaná kapalina extrahovaná z rostliny. Aromaterapie je alternativní terapie založená na použití těchto olejů. Aromatherapists věří, že každý éterický olej nabízí jinou sadu zdravotních výhod.

Výzkum podporuje přínos určitých éterických olejů pro zdraví. Tento článek doporučuje 5 nejlepších éterických olejů pro léčbu bolesti hlavy, jak dokládají vědecké důkazy.

Přehled

5 účinných éterických olejů pro bolesti hlavy
Mnoho lidí s častými bolestmi hlavy se rozhodne hledat alternativní způsoby léčby, jako jsou éterické oleje.

Odhaduje se, že více než polovina dospělé populace na celém světě pociťuje občasné bolesti hlavy, přičemž nejběžnějším typem je tenzní bolest hlavy.

Zatímco k léčbě bolesti hlavy je k dispozici řada volně prodejných léků a léků na předpis, mohou tyto léky způsobovat vedlejší účinky.

Když někdo pravidelně pociťuje bolesti hlavy, může hledat přírodní ošetření, včetně éterických olejů.

Esenciální oleje pro léčbu bolesti hlavy

Existuje řada studií, které ukazují, že specifické éterické oleje mohou být prospěšné pro bolesti hlavy. Mezi tyto éterické oleje patří:

1. Levandulový olej

Levandule se často používá k tomu, aby lidem pomohla usnout a zmírnila stres, úzkost nebo depresi.

levandulový éterický olej
Levandulový éterický olej

Mnoho lidí věří, že levandulový olej může pomoci zmírnit bolesti hlavy a migrény vyvolané stresem.

Studie z roku 2012 naznačuje, že inhalace levandulového éterického oleje může být bezpečnou a účinnou léčbou při léčbě migrénových bolestí hlavy.

2. Rozmarýnový olej

Rozmarýnový olej se tradičně používá k léčbě bolestí hlavy a zlepšení krevního oběhu.

rozmarýnový éterický olej
Esenciální olej z rozmarýnu

Existuje několik studií, které specificky podporují rozmarýnový olej jako účinnou léčbu bolesti hlavy. Studie z roku 2008 však naznačuje, že rozmarýnový olej má protizánětlivé vlastnosti a tlumí bolest.

Další studie z roku 2013 zjistila, že rozmarýnový olej pomohl snížit bolest a nespavost u lidí, kteří podstoupili léčbu vysazením opia.

Tyto příklady výzkumu naznačují, že rozmarýnový olej může snížit bolest spojenou s bolestí hlavy. Před potvrzením tohoto účinku je však zapotřebí více studií na lidech.

3. Mátový olej

Olej z máty peprné je stimulující a při lokální aplikaci může zmírnit bolesti hlavy s napětím.
Olej z máty peprné je stimulující a při lokální aplikaci může zmírnit bolesti hlavy s napětím.

Máta peprná se používá v alternativních léčivech po tisíce let. Olej z máty peprné je jedním z nejpopulárnějších éterických olejů k léčbě bolestí hlavy.

Nedávný přehled publikovaných studií o éterických olejích z roku 2015 uvádí, že aplikace mátového oleje do spánků a na čelo poskytuje úlevu od tenzních bolestí hlavy.

Účinnou látkou v mátovém oleji je mentol. Výzkum publikovaný v roce 2015 ukazuje, že mentol může být účinný při léčbě migrény, pokud je aplikován na hlavu jako gel.

4. Heřmánkový olej

heřmánkový éterický olej
Heřmánkový éterický olej

Lidé tradičně pijí heřmánkový čaj k relaxaci a odpočinku. O heřmánkovém oleji se běžně věří, že má podobný účinek.

Výzkum z roku 2012 ukázal, že heřmánkový olej může zlepšit některé příznaky úzkosti a deprese.

Protože bolesti hlavy jsou často způsobeny stresem a úzkostí, může heřmánkový olej pomoci při léčbě bolestí hlavy.

Heřmánek má protizánětlivé vlastnosti, které mohou také snížit bolest hlavy, je však zapotřebí dalšího výzkumu jeho zdravotních výhod.

5. Eukalyptový olej

Eukalyptus se tradičně používá k čištění dutin a ke snížení zánětu. Lidé trpící bolestmi hlavy v důsledku zablokovaných dutin mohou zjistit, že vdechování eukalyptu snižuje jejich příznaky.

eukalyptový éterický olej
Eukalyptový éterický olej

Jedna studie zjistila, že eukalyptový olej byl účinný při zmírňování bolesti a snižování krevního tlaku při vdechování.

Jak používat tyto éterické oleje

Esenciální oleje lze zředit a vmasírovat do spánků nebo na čelo, aby vám ulevily od bolesti hlavy.
Esenciální oleje lze zředit a vmasírovat do spánků nebo na čelo, aby vám ulevily od bolesti hlavy.
Existuje řada různých způsobů, jak můžete použít éterické oleje k léčbě bolesti hlavy. Mezi tyto způsoby patří:
  • Nanesení oleje na spánky nebo na čelo: Esenciální oleje je třeba před aplikací na pokožku zředit nosným olejem, jako je kokosový olej. Po zředění lze olej vmasírovat do spánků a přes čelo.
  • Vdechování oleje: Esenciální oleje lze inhalovat přidáním několika kapek do tkáně, držením tkáně pod nosem a zhluboka dýchat.
  • Používá se pro studený obklad: Vytvořte studený obklad namočením ručníku do studené vody s několika kapkami éterického oleje. Kompresi lze aplikovat na čelo nebo krk.
  • Přidání oleje do lázně: Přidání několika kapek éterického oleje do horké lázně může být relaxační způsob, jak léčit bolest hlavy.

Rizika z éterických olejů

Stejně jako u mnoha alternativních léků nejsou éterické oleje regulovány Food & Drug Association (FDA), takže je důležité nakupovat od renomované značky.

Esenciální oleje jsou při správném použití obecně bezpečné. Před aplikací přímo na pokožku musíte zředit éterický olej nosným olejem. Esenciální olej může při neředění způsobit podráždění pokožky.

Někteří lidé jsou alergičtí na éterické oleje, i když jsou naředěni. V takovém případě byste měli nejprve nanést malé množství oleje na kůži, abyste otestovali alergickou reakci. Pokud do 48 hodin nedojde k žádné reakci, lze jej bezpečně použít.

Pokud má někdo nějaké zdravotní potíže, musí si před použitím éterických olejů promluvit s lékařem.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY