8 skvělých cvičení pro CHOPN: Který je pro vás nejlepší?

Přehled

Dýchací potíže mohou lidem s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) připadat, že nemohou cvičit. Váš lékař však může podporovat fyzickou aktivitu, protože může zlepšit dušnost a další příznaky CHOPN.

Nečinnost na druhé straně může způsobit pokles kardiovaskulární funkce a svalové hmoty. Časem se vám může stát, že budete stále více dýchat pokaždé, když se budete namáhat.

V důsledku toho mohou běžné úkoly, jako je úklid domácnosti nebo hraní s dětmi, vyvolat kašel a sípání. To může ovlivnit vaši kvalitu života, což způsobuje stále usedlejší chování, ztrátu nezávislosti a dokonce i deprese.

Jak cvičení pomáhá zvládat příznaky CHOPN

Cvičení nemůže zvrátit poškození plic, ale může zlepšit vaši fyzickou odolnost a posílit dýchací svaly. To vám pomůže cítit se lépe fyzicky i psychicky a budete se moci účastnit více aktivit, aniž byste ztráceli dech nebo jste unavení.

Vybudování kardiovaskulární vytrvalosti a posílení dýchacích svalů vyžaduje čas. Je důležité být důslední a vytvořit pravidelný cvičební program.

Někteří lidé dělají tu chybu, že přestanou cvičit, jakmile se jim lépe dýchá. Pokud se vrátíte k nečinnosti, dušnost se pravděpodobně vrátí.

Nejlepší cvičení pro CHOPN

Než začnete s jakýmkoli novým typem cvičení, poraďte se se svým lékařem. Pokud máte středně těžkou až těžkou CHOPN, může vás lékař nejprve odkázat na program plicní rehabilitace.

Pokud používáte kyslík, může vám lékař nabídnout pokyny, jak zvýšit průtok kyslíku během tréninku, aby vaše tělo dostalo dostatek kyslíku.

Před zahájením cvičebního programu je užitečné procvičit dechová cvičení pro lidi žijící s CHOPN. Provádějte pravidelně, tyto mohou pomoci usnadnit a zpříjemnit fyzickou námahu.

Dále si vyberte pár typů cvičení nebo aktivit, které vás opravdu baví. Najděte si cvičebního partnera, se kterým se budete pravidelně scházet. To bude velký rozdíl ve vaší schopnosti se toho držet.

Dobrá volba pro lidi s CHOPN zahrnuje aerobní nebo kardiovaskulární cvičení a také posilování horní části těla nebo silový trénink, který pomůže posílit srdce, plíce a okolní dýchací svaly.

Následuje osm typů cvičení, které jsou dobrou volbou pro lidi s CHOPN:

 • chůze
 • běhání
 • skákací lano
 • jízda na kole
 • bruslení
 • aerobik s malým dopadem
 • plavání
 • trénink odporu (s činkami nebo pásy)

Před cvičením se vždy zahřejte a protáhněte a poté se zchlaďte. To snižuje napětí ve vašem srdci, svalech a kloubech.

Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a délku tréninku. Můžete začít s cílem pracovat až 30 minut čtyřikrát týdně.

Stupnice RPE (Rated Perceived Exertion)

Stupnice RPE je určena k měření intenzity vašeho cvičení. Je to jednoduchý způsob, jak ohodnotit svou vlastní obtížnost pro konkrétní fyzickou aktivitu. To vám může pomoci sledovat vaši vlastní námahu, zůstat v bezpečné zóně a sledovat své vlastní zlepšení.

Co je CHOPN?

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se týká skupiny progresivních plicních chorob, které blokují proudění vzduchu a ztěžují dýchání. Mezi tato plicní onemocnění patří:

 • emfyzém
 • chronická bronchitida
 • refrakterní nevratné astma

Mezi příznaky CHOPN patří dušnost, častý kašel a tlak na hrudi. Podle Nadace pro CHOPN postihuje tento stav odhadem 30 milionů lidí ve Spojených státech.

Léčba CHOPN

Jakmile je diagnostikována CHOPN, pravděpodobně budete užívat léky na předpis ke kontrole příznaků a zlepšení dýchání. Mohou být předepsány různé druhy léků, jako jsou pilulky, bronchodilatátory a inhalační kortikosteroidy.

Tyto léky pomáhají uvolnit svaly kolem dýchacích cest a snížit zánět. V závislosti na závažnosti vašeho stavu můžete potřebovat kyslíkovou terapii, abyste zajistili dostatek kyslíku ve vašem krevním oběhu.

Rizikové faktory pro CHOPN

Až 90 procent případů CHOPN je způsobeno kouřením cigaret. Roli však mohou hrát i další faktory.

Riziko může také zvýšit dlouhodobé vystavení určitým druhům prachu, chemikálií a výparů (často na pracovišti).

CHOPN se může vyvinout také u lidí, kteří nikdy nekouřili nebo nebyli vystaveni škodlivinám. Nemoc se může vyvinout, pokud máte nedostatek určitého proteinu v krevním oběhu. Pokud vašemu tělu chybí tento protein, mohou vaše bílé krvinky zaútočit na plíce a způsobit poškození plic.

Takeaway

Správné cvičení může pomoci zlepšit příznaky CHOPN a kvalitu vašeho života. Ale promluvte si se svým lékařem, než začnete s novou cvičební rutinou. Mohou vám poskytnout konkrétní informace o tom, jak bezpečně cvičit, na základě vašeho individuálního zdravotního profilu.

Při cvičení byste se měli snažit udržet svůj srdeční tep na 50 až 80 procentech vašeho maximálního srdečního tepu (což je 220 mínus váš věk). Pro lidi s CHOPN to může být obtížné, ale stále by to měl být cíl, na kterém je třeba pracovat.

Pro nikoho není nikdy špatný nápad sledovat svůj srdeční tep během cvičení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY