Akutní pyelonefritida: Jste za nebezpečím?

Co je akutní pyelonefritida?

Akutní pyelonefritida je bakteriální infekce ledvin, která postihuje až 2 procenta těhotných žen. Ve většině případů se infekce nejprve vyvine v dolních močových cestách. Pokud není správně diagnostikována a léčena, infekce se může šířit z močové trubice a genitálií do močového měchýře a poté do jedné nebo obou ledvin.

Těhotné ženy mají větší pravděpodobnost vzniku pyelonefritidy než ženy, které nejsou těhotné. Je to způsobeno fyziologickými změnami během těhotenství, které mohou narušovat tok moči.

Močovody normálně odvádějí moč z ledviny do močového měchýře a ven z těla přes močovou trubici. Během těhotenství může vysoká koncentrace hormonu progesteronu inhibovat kontrakci těchto drenážních kanálků. Také, jak se děloha během těhotenství zvětšuje, může stlačovat močovody.

Tyto změny mohou vést k problémům se správným odtokem moči z ledvin, což způsobí stagnaci moči. V důsledku toho mohou bakterie v močovém měchýři migrovat spíše do ledvin, než aby byly vypláchnuty ze systému. To způsobuje infekci. Bakterie Escherichia coli (E-coli) je obvyklou příčinou. Jiné bakterie, jako Klebsiella pneumoniae, Proteus druh a Staphylococcus, může také způsobit infekce ledvin.

Jaké jsou příznaky pyelonefritidy?

Prvními příznaky pyelonefritidy jsou obvykle vysoká horečka, zimnice a bolest na obou stranách dolní části zad.

V některých případech tato infekce způsobuje nevolnost a zvracení. Časté jsou také močové příznaky, včetně:

  • frekvence močení nebo potřeba častého močení

  • naléhavost močení nebo nutnost okamžitě močit

  • dysurie nebo bolestivé močení

  • hematurie nebo krev v moči

Jaké jsou komplikace pyelonefritidy?

Správná léčba pyelonefritidy může zabránit vážným problémům. Pokud není léčen, může vést k bakteriální infekci v krevním řečišti zvané sepse. To se pak může rozšířit do jiných částí těla a způsobit vážné stavy vyžadující nouzovou léčbu.

Neléčená pyelonefritida může také vést k akutní respirační tísni, protože se tekutina hromadí v plicích.

Pyelonefritida během těhotenství je hlavní příčinou předčasného porodu, který vystavuje dítě vysokému riziku závažných komplikací a dokonce smrti.

Jak je diagnostikována pyelonefritida?

Test moči může lékaři pomoci určit, zda jsou vaše příznaky důsledkem infekce ledvin. Přítomnost bílých krvinek a bakterií v moči, které lze sledovat pod mikroskopem, jsou oba příznaky infekce. Váš lékař může stanovit konečnou diagnózu odebráním bakteriálních kultur vaší moči.

Jak by měla být léčena pyelonefritida?

Obecně platí, že pokud se u vás během těhotenství vyvine pyelonefritida, budete hospitalizováni k léčbě. Dostanete intravenózní antibiotika, pravděpodobně cefalosporinové léky, jako je cefazolin (Ancef) nebo ceftriaxon (Rocephin).

Pokud se vaše příznaky nezlepší, je možné, že bakterie způsobující infekci jsou odolné vůči antibiotiku, které užíváte. Pokud má váš lékař podezření, že antibiotikum není schopné zabíjet bakterie, může do vaší léčby přidat velmi silné antibiotikum zvané gentamicin (Garamycin).

Blokování v močových cestách je další hlavní příčinou selhání léčby. Je to obvykle způsobeno ledvinovým kamenem nebo fyzickou kompresí močovodu rostoucí dělohou během těhotenství. Obstrukci močových cest je nejlépe diagnostikovat pomocí rentgenu nebo ultrazvuku ledvin.

Jakmile se váš stav začne zlepšovat, může vám být dovoleno opustit nemocnici. Dostanete orální antibiotika po dobu 7 až 10 dnů. Váš lékař vybere vaše léky na základě jejich účinnosti, toxicity a nákladů. Často jsou předepisována léčiva, jako je trimethoprim-sulfamethoxazol (Septra, Bactrim) nebo nitrofurantoin (Macrobid).

Opakující se infekce později v těhotenství nejsou neobvyklé. Cenově nejefektivnějším způsobem, jak snížit riziko recidivy, je užívat preventivně denní dávku antibiotika, jako jsou makrokrystaly sulfisoxazolu (Gantrisin) nebo nitrofurantoin monohydrátu (Macrobid). Pamatujte, že dávkování léků se může lišit. Váš lékař předepíše, co je pro vás to pravé.

Pokud užíváte preventivní léky, měli byste také při každé návštěvě lékaře nechat vyšetřit moč na přítomnost bakterií. Rovněž nezapomeňte informovat svého lékaře, pokud se jakékoli příznaky vrátí. Pokud se příznaky vrátí nebo pokud test moči ukáže přítomnost bakterií nebo bílých krvinek, může vám lékař doporučit jinou kultivaci moči, aby zjistil, zda je léčba nutná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY