Ankylozující spondylitida: Přehlížená příčina trvalé bolesti zad

Ať už jde o tupou bolest nebo prudké bodnutí, bolest zad patří mezi nejčastější ze všech zdravotních problémů. V každém tříměsíčním období trpí přibližně jedna čtvrtina dospělých v USA bolestí zad nejméně jeden den.

Mnoho lidí hromadí všechny bolesti zad dohromady jako „špatná záda“. Existuje však mnoho příčin bolesti zad, včetně svalových křečí, prasklých disků, vyvrtnutí zad, osteoartrózy, infekcí a nádorů. Jednou z možných příčin, které jen zřídka získávají pozornost, kterou si zaslouží, je ankylozující spondylitida (AS), forma artritidy, která je spojena s dlouhodobým zánětem kloubů v páteři.

Pokud jste nikdy neslyšeli o AS, určitě nejste sami. Přesto je mnohem rozšířenější, než byste si mohli myslet. AS je hlavou rodiny nemocí – včetně psoriatické artritidy a reaktivní artritidy – které způsobují zánět páteře a kloubů. Podle studie z roku 2007 zveřejněné v roce 2007 má až 2,4 milionu dospělých v USA jednu z těchto nemocí Národní pracovní skupina pro data o artritidě. Možná je tedy načase, abyste AS lépe poznali.

Ankylozující spondylitida 101

AS postihuje hlavně páteř a sakroiliakální klouby (místa, kde se páteř spojuje s pánví). Zánět v těchto oblastech může způsobit bolest a ztuhlost zad a kyčlí. Nakonec může dlouhotrvající zánět vést k fúzi některých kostí páteře, nazývaných obratle. Díky tomu je páteř méně pružná a může dojít ke skloněnému držení těla.

Občas AS postihuje i jiné klouby, například kolena, kotníky a chodidla. Zánět v kloubech, kde se vaše žebra připevňují k páteři, může zpevnit hrudní koš. To omezuje, jak moc se váš hrudník může rozšířit, a omezuje množství vzduchu, které vaše plíce pojmou.

Příležitostně AS postihuje i jiné orgány. U některých lidí se objeví zánět očí nebo střev. Méně často se největší tepna v těle, nazývaná aorta, může zapálit a zvětšit. V důsledku toho může být narušena funkce srdce.

Jak nemoc postupuje

AS je progresivní onemocnění, což znamená, že se postupem času zhoršuje. Obvykle to začíná bolestí v kříži a bedrech. Na rozdíl od mnoha druhů bolestí zad je však nepohodlí AS nejzávažnější po odpočinku nebo při ranním vstávání. Cvičení často pomáhá cítit se lépe.

Bolest obvykle přichází pomalu. Jakmile je onemocnění prokázáno, příznaky se mohou po určitou dobu zmírnit a zhoršit. Ale jak roky plynou, zánět má tendenci se pohybovat po páteři nahoru. Postupně způsobuje větší bolest a omezenější pohyb.

Příznaky AS se liší od člověka k člověku. Zde je pohled na to, jak by mohly postupovat:

 • Jako tvůj
  spodní páteř ztuhne a pojistky:
  Nemůžete se přiblížit k tomu, abyste se dotkli svého
  prsty ohýbat ze stoje na podlahu.
 • Jako bolest
  a zvýšení tuhosti:
  Můžete mít problémy se spánkem a obtěžovat vás
  únava.
 • Pokud vaše
  žebra jsou ovlivněna:
  Může být pro vás obtížné zhluboka se nadechnout.
 • Pokud
  nemoc se šíří výše po páteři:
  Můžete vyvinout skloněné rameno
  držení těla.
 • Pokud
  nemoc se dostane do horní části páteře:
  Může být těžké vysunout a otočit
  tvůj krk.
 • Li
  zánět postihuje vaše boky, kolena a kotníky:
  Můžete mít bolest a
  tuhost.
 • Li
  zánět postihuje vaše nohy:
  Můžete mít bolest v patě nebo
  spodní část nohy.
 • Li
  zánět ovlivňuje vaše střevo:
  Můžete vyvinout křeče v břiše a
  průjem, někdy s krví nebo hlenem ve stolici.
 • Li
  zánět postihuje vaše oči:
  Může se u vás náhle objevit bolest očí,
  citlivost na světlo a rozmazané vidění. Ihned navštivte svého lékaře
  příznaky. Bez včasné léčby může zánět očí vést k trvalému
  ztráta zraku.

Proč je léčba důležitá

Na AS stále neexistuje lék. Léčba však může zmírnit její příznaky a může případně zabránit zhoršení nemoci. U většiny lidí léčba zahrnuje užívání léků, cvičení a protahování a nácvik správného držení těla. V případě vážného poškození kloubů je někdy možná operace.

Pokud vás trápí dlouhodobá bolest a ztuhlost dolní části zad a boků, neodepisujte to jen tím, že máte špatná záda nebo už vám není 20. Navštivte svého lékaře. Pokud se ukáže, že jde o AS, včasná léčba vám nyní může způsobit větší pohodlí a může v budoucnu zabránit vážným problémům.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY