Antibiotika pro Crohnovu chorobu

Přehled

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev, které se vyskytuje v gastrointestinálním traktu. U lidí s Crohnovou chorobou mohou antibiotika pomoci snížit množství a změnit složení bakterií ve střevech, což může zmírnit příznaky.

Antibiotika také působí na kontrolu infekcí. Mohou pomoci při hojení abscesů a píštělí.

Abscesy jsou malé kapsy infekce a mohou obsahovat tekutiny, mrtvé tkáně a bakterie. Fistuly jsou neobvyklá spojení mezi vašimi střevy a jinými částmi těla nebo mezi dvěma smyčkami vašich střev. Abscesy a píštěle se vyskytují, když jsou vaše střeva zanícená nebo zraněná.

Fistuly a abscesy se vyskytují asi u jedné třetiny lidí s Crohnovou chorobou. Abscesy je často nutné vypustit nebo se někdy může doporučit chirurgický zákrok.

Antibiotika pro Crohnovu chorobu

U Crohnovy choroby může být užitečných několik antibiotik, a to jak k léčbě samotné nemoci, tak jejích komplikací. Obsahují:

Metronidazol

Používá se samostatně nebo v kombinaci s ciprofloxacinem, metronidazol (Flagyl) se běžně používá k léčbě komplikací, jako jsou abscesy a píštěle. Může také pomoci snížit aktivitu onemocnění a zabránit opakování.

Nežádoucí účinky metronidazolu mohou zahrnovat necitlivost a brnění v končetinách a svalovou bolest nebo slabost.

Je důležité si uvědomit, že pití alkoholu během užívání metronidazolu může také způsobit vedlejší účinky. Může se objevit nevolnost a zvracení, ve vzácných případech také nepravidelný srdeční tep. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, určitě kontaktujte svého lékaře.

Ciprofloxacin

Ciprofloxacin (Cipro) je také předepsán k boji proti infekci u lidí s Crohnovou chorobou. Je třeba neustále udržovat konzistentní hladiny léků v krevním oběhu, proto je důležité nevynechávat dávky.

Ruptura šlachy může být vedlejším účinkem, i když je to vzácné. Mezi další možné vedlejší účinky patří nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha.

Rifaximin

Rifaximin (Xifaxan) se již léta používá k léčbě průjmu. Nedávno se však ukázal jako slibný způsob léčby Crohnovy choroby.

Možné nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • kožní vyrážka nebo kopřivka
  • krvavá moč nebo průjem
  • horečka

Rifaximin může být také nákladný, proto je důležité zajistit si ho před vyzvednutím předpisu.

Ampicilin

Ampicilin je další lék, který může pomoci snížit Crohnovy příznaky. Tento lék je ve stejné rodině jako penicilin a obvykle se projeví do 24 až 48 hodin.

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • průjem
  • nevolnost
  • vyrážky
  • zánět a zarudnutí jazyka

Tetracyklin

Tetracyklin je předepsán pro různé infekce. Inhibuje také růst bakterií.

Mezi možné vedlejší účinky tetracyklinu patří:

  • vředy v ústech
  • nevolnost
  • změny barvy kůže

Výhled

Antibiotika mohou pomoci kontrolovat vaše příznaky, ale nemusí ovlivnit progresi Crohnovy choroby. V některých případech lidé přestávají užívat antibiotika, když mají pocit, že vedlejší účinky léků mohou být závažnější než Crohnovy příznaky.

Pamatujte si, že každý reaguje na léčbu jinak. Nezapomeňte prodiskutovat své možnosti se svým lékařem, abyste zjistili, zda pro vás mohou být účinná antibiotika.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY