Vše o Arexvy

Arexvy je vakcína určená k prevenci určitých infekcí způsobených respiračním syncyciálním virem (RSV) u dospělých ve věku 60 let a starších. Arexvy se podává jako injekce do svalu.

Základy Arexvy

Arexvy je značková vakcína. Je považován za biologický lék, protože se vyrábí za použití složek z živých organismů. Není k dispozici v biosimilární nebo generické formě. (Biosimilars jsou jako generika. Ale na rozdíl od generik, která jsou vyráběna pro nebiologická léčiva, jsou biosimilars vyráběna pro biologická léčiva.)

Na co se přípravek Arexvy používá?

Arexvy je vakcína podávaná dospělým ve věku 60 let a starším k prevenci infekcí dolních cest dýchacích způsobených respiračním syncyciálním virem (RSV). Příklady těchto infekcí zahrnují zápal plic a bronchitidu.

RSV je virus, který může vést k infekci plic a dýchacích cest. V některých případech to vede k mírným symptomům podobným nachlazení. Ale u některých lidí mohou být infekce RSV závažné a vést k zápalu plic. Závažné případy vyžadující hospitalizaci jsou častější u malých dětí, starších dospělých a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Arexvy je vakcína, která obsahuje protein z RSV. Funguje tak, že pomáhá vašemu imunitnímu systému naučit se tento protein rozpoznat a reagovat na něj. Poté, co dostanete přípravek Arexvy, trvá přibližně 2 týdny, než váš imunitní systém vytvoří protilátky na ochranu proti RSV a závažným plicním infekcím, které virus může způsobit.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Arexvy?

Jako většina vakcín může i Arexvy způsobit mírné nebo závažné nežádoucí účinky. Níže uvedené seznamy popisují některé častější nežádoucí účinky, které může přípravek Arexvy způsobit. Tyto seznamy nezahrnují všechny možné vedlejší účinky.

Mějte na paměti, že vedlejší účinky léku mohou záviset na:

 • tvůj věk
 • jiné zdravotní stavy, které máte
 • jiné léky, které užíváte

Váš lékař nebo lékárník vám může říci více o potenciálních vedlejších účincích přípravku Arexvy. Mohou také navrhnout způsoby, jak pomoci snížit nebo zvládnout vedlejší účinky.

Mírné vedlejší účinky

Zde je seznam některých mírných vedlejších účinků, které může Arexvy způsobit. Chcete-li se dozvědět o dalších mírných vedlejších účincích, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem nebo si přečtěte Arexvy’s informace o předepisování.

Mírné nežádoucí účinky přípravku Arexvy, které byly hlášeny, zahrnují:

 • bolest, otok nebo změna barvy v místě vpichu nebo kolem něj
 • únava (nízká energie)

 • bolest svalů
 • bolest hlavy
 • bolest kloubů
 • horečka
 • mírná alergická reakce*

Mírné vedlejší účinky mnoha léků mohou odeznít během několika dnů až několika týdnů. Pokud se však stanou obtěžujícími, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

* Další informace o tomto nežádoucím účinku naleznete v části „Alergická reakce“ níže.

Závažné vedlejší účinky

Závažné vedlejší účinky přípravku Arexvy jsou možné, ale nejsou běžné. Pokud máte závažné nežádoucí účinky přípravku Arexvy, okamžitě zavolejte svého lékaře. Ale pokud si myslíte, že máte lékařskou pohotovost, měli byste zavolat na číslo 911 nebo na místní tísňové číslo.

U přípravku Arexvy se mohou objevit závažné alergické reakce. Chcete-li se dozvědět více, viz část „Alergická reakce“ níže.

Alergická reakce

Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na Arexvy. Zatímco alergická reakce nebyla hlášena studie z Arexvy, stále se to může stát.

Příznaky mírné alergické reakce mohou zahrnovat:

 • vyrážka
 • svědění
 • návaly horka (dočasné teplo, zarudnutí nebo prohloubení barvy kůže)

Závažnější alergická reakce je vzácná, ale možná. Příznaky závažné alergické reakce mohou zahrnovat otok pod kůží, obvykle očních víček, rtů, rukou nebo nohou. Mohou také zahrnovat otok jazyka, úst nebo hrdla, což může způsobit potíže s dýcháním.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte alergickou reakci na Arexvy. Ale pokud si myslíte, že máte lékařskou pohotovost, zavolejte na číslo 911 nebo na místní tísňové číslo.

Jaké je dávkování Arexvy?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně předepisuje nebo doporučuje.

Formulář

Arexvy se dodává jako prášek v lahvičce. Zdravotnický pracovník smíchá prášek s tekutinou. Vakcína se podává jako injekce do svalu, obvykle do horní části paže.

Doporučené dávkování

Arexvy se podává v jedné dávce 0,5 mililitru (ml). Tuto vakcínu můžete dostat v ordinaci lékaře, v lékárně nebo na klinice. Další informace o dávkování vakcíny naleznete v tomto článku.

Co je třeba zvážit před podáním přípravku Arexvy?

Níže jsou uvedeny důležité informace, které byste měli zvážit, než dostanete přípravek Arexvy.

Interakce

Užívání léku s určitými léky, vakcínami, potravinami a dalšími věcmi může ovlivnit účinek léku. Tyto efekty se nazývají interakce.

Není známo, že by Arexvy interagoval s jinými vakcínami, léky, bylinami, doplňky stravy nebo potravinami. Výrobce neuvedl žádné interakce v Arexvy’s informace o předepisování.

Před podáním přípravku Arexvy se poraďte se svým lékařem a lékárníkem. Řekněte jim o všech lécích na předpis, volně prodejných a dalších lécích, které užíváte. Řekněte jim také o všech vitamínech, bylinkách a doplňcích stravy, které užíváte. Sdílení těchto informací vám může pomoci vyhnout se potenciálním interakcím.

Máte-li otázky týkající se interakcí, které vás mohou ovlivnit, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Arexvy a alkohol

Není známo, že by alkohol interagoval s Arexvy. Po podání přípravku Arexvy by mělo být bezpečné konzumovat alkohol.

Těhotenství a kojení

Není známo, zda je bezpečné užívat přípravek Arexvy během těhotenství nebo kojení. Vakcína není schválena pro osoby mladší 60 let.

Pokud jste těhotná nebo těhotenství plánujete, může vám lékař říci o Abryso, vakcíně proti RSV, kterou lze podat během těhotenství.

Varování

Arexvy může mít škodlivé účinky u lidí s určitými onemocněními. Zda je pro vás vakcína Arexvy dobrou volbou, mohou také ovlivnit další faktory.

Než dostanete přípravek Arexvy, promluvte si se svým lékařem o své zdravotní anamnéze. Nezapomeňte jim sdělit, zda se na vás vztahuje některý z následujících faktorů:

 • oslabený imunitní systém
 • minulá alergická reakce na kteroukoli ze složek vakcíny Arexvy nebo podobných vakcín
 • mdloby při očkování v minulosti
 • těhotenství
 • kojení

Jaké jsou často kladené otázky o Arexvy?

Najděte odpovědi na některé často kladené otázky o Arexvy.

Způsobuje Arexvy dlouhodobé vedlejší účinky?

Je to možné, ale dlouhodobé vedlejší účinky nebyly hlášeny studie z Arexvy.

Pokud máte obavy z možných dlouhodobých nežádoucích účinků přípravku Arexvy, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Nežádoucí účinky vakcíny můžete také hlásit do systému hlášení nežádoucích příhod vakcín online nebo na telefonním čísle 1-800-822-7967.

Jak si stojí Arexvy ve srovnání s Abrysvo?

Arexvy a Abrysvo jsou podobné vakcíny. Oba se podávají k prevenci infekcí dolních cest dýchacích způsobených respiračním syncyciálním virem (RSV) u dospělých ve věku 60 let a starších.

Kromě toho se přípravek Abrysvo používá během určitých týdnů těhotenství k ochraně před závažnými respiračními onemocněními souvisejícími s RSV u kojenců. Přípravek Arexvy není schválen pro použití během těhotenství.

V současné době se každá vakcína podává v jedné dávce. Zatím není známo, zda bude v budoucnu zapotřebí více dávek pro pokračující ochranu před RSV.

Máte-li další otázky ohledně srovnání přípravků Arexvy a Abrysvo, promluvte si se svým lékařem. Mohou pomoci určit, zda je pro vás jedna z těchto vakcín vhodná.

Podává se přípravek Arexvy na jiné typy infekcí, jako je chřipka?

Ne. Arexvy se podává pouze k prevenci infekcí dolních cest dýchacích způsobených RSV.

RSV je virus, který může způsobit infekci dýchacích cest (plíce nebo dýchací cesty). Arexvy se nepodává k léčbě nebo prevenci jiných typů respiračních infekcí, jako je chřipka (chřipka).

K dispozici jsou další vakcíny, které pomáhají předcházet závažným onemocněním způsobeným jinými typy infekcí, včetně chřipky. O tom, které vakcíny jsou pro vás vhodné, si můžete promluvit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Náklady na Arexvy

Ať už máte zdravotní pojištění nebo ne, náklady mohou být faktorem, když uvažujete o Arexvy. Kolik zaplatíte za Arexvy může záviset na několika faktorech, jako je vaše poloha.

Máte-li otázky ohledně úhrady vakcíny, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem. Můžete se také podívat na tento článek, kde se dozvíte více o tom, jak ušetřit peníze za recepty.

Podobné vakcíny

Pokud byste chtěli prozkoumat alternativu k Arexvy, promluvte si se svým lékařem. K dispozici je podobná vakcína s názvem Abrysvo, která pomáhá předcházet infekcím dolních cest dýchacích způsobených RSV u některých lidí.

Pokud se chcete dozvědět více o Arexvy a Abrysvo, promluvte si se svým lékařem. Mohou určit, zda je pro vás jedna z těchto vakcín vhodná.

Na co se zeptat svého lékaře

Máte-li otázky týkající se užívání přípravku Arexvy, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. Otázky, které byste si mohli chtít položit, zahrnují:

 • Doporučujete mi dostat vakcínu Arexvy?
 • Je pro mě bezpečné dostat přípravek Arexvy ve stejnou dobu jako jiné vakcíny?
 • Jak dlouho trvá ochrana po podání přípravku Arexvy?

Další informace o Arexvy naleznete v tomto článku:

 • Podrobnosti o dávkování pro Arexvy

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY