Biopsie kožních lézí

Co je biopsie kožní léze?

Biopsie kožních lézí je jednoduchý lékařský postup, při kterém je vzorek vaší kůže odebrán a testován v laboratoři.

Vzorek odebraný během biopsie je často velmi malý, někdy má velikost zrnka rýže. Velikost vzorku je dostatečně velká, aby laboratorní technici mohli testovat různé problémy, které by mohly být příčinou kožní léze. Vzorek biopsie však může být větší, pokud je odstraněna celá léze.

Váš lékař může odebrat vzorek kůže několika způsoby. Postup, který lékař zvolí, bude záviset na vašich individuálních okolnostech.

Lékař, který se specializuje na kůži (dermatolog), je obvykle lékař, který provádí kožní biopsii. Je to ambulantní zákrok, což znamená, že nebudete muset být přijati do nemocnice.

Proč se provádí biopsie kožní léze?

K určení příčiny růstu, bolesti nebo vyrážky se provádí kožní biopsie. To může zahrnovat:

  • střídání krtků
  • chronická bakteriální nebo plísňová infekce kůže
  • nerakovinové výrůstky
  • prekancerózní buňky
  • rakovina kůže
  • vyrážky nebo puchýře na kůži

Rizika biopsie kožních lézí

Jakýkoli lékařský zákrok, který zahrnuje rozbití kůže, zahrnuje riziko krvácení a infekce. Pokud máte v anamnéze problémy s krvácením, měli byste o tom informovat svého lékaře.

Existuje také riziko zjizvení. Pokud lékař použije excizní biopsii, bude vám po zákroku malá jizva. Jiné typy biopsie zřídka zanechávají znatelné jizvy.

Jak se provádí biopsie kožní léze

Biopsie kožních lézí od vás vyžaduje malou přípravu. Pokud si necháváte provést biopsii na otevřené ráně nebo infikované kůži, lékař bude muset odstranit veškeré obvazy.

Váš lékař může odebrat vzorek tkáně několika způsoby. Metoda, kterou pro vás lékař zvolí, bude záviset na důvodu umístění biopsie, velikosti a typu vaší léze nebo bolesti.

Před jakýmkoli typem biopsie dostanete lokální anestezii, abyste otupili místo biopsie. Mezi možné metody odběru vzorku kůže pro biopsii patří následující.

  • Biopsie při holení: Váš lékař vám speciální žiletkou nebo skalpelem odstraní pouze nejzevnější vrstvy pokožky.
  • Punch biopsie: Používá malý trubicovitý nástroj s ostrým koncem, který funguje jako vykrajovátko. Jakmile je odebrán správný vzorek, lékař odebere vzorek kůže pinzetou a řez zavře jediným stehem.
  • Excizní biopsie: Používá se k odstranění celé léze. Váš lékař provede řez a pokud jde tak hluboko, jak je to nutné, odstraní celou lézi. K uzavření rány se používá několik stehů.
  • Řezná biopsie: Používá se k odstranění malé části větší léze. Postup je stejný jako u excizní biopsie.

Pokud má váš lékař podezření, že růst je způsoben nejagresivnější formou rakoviny kůže (melanom), použije excizní biopsii k odstranění potenciálně rakovinné tkáně spolu s malým okrajem zdravé kůže. Vzorek bude poté odeslán do laboratoře k testování.

Po biopsii bude rána pokryta gázou a jiným obvazem. Jakmile bude vzorek odebrán, budete moci jít domů.

Po biopsii kožní léze

Poté, co je vzorek tkáně odebrán, je odeslán do laboratoře k testování. Obvykle trvá přibližně jeden týden, než se výsledky vrátí, ale některé testy mohou trvat déle. Pokud se jedná o nouzovou situaci, jako je agresivní infekce nebo rakovina, lékař může výsledky urychlit.

Až budou výsledky vašich testů zpět, lékař je s vámi může prodiskutovat po telefonu nebo vám zavolat do své ordinace na další schůzku, kde se o výsledky podělí.

Pokud vaše výsledky vykazují známky rakoviny nebo jiné problémy, váš lékař prodiskutuje další postup. To může zahrnovat další testy nebo ošetření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY