Co byste měli vědět o cukrovce a očním vyšetření

Přehled

Diabetes je onemocnění, které hluboce postihuje mnoho oblastí vašeho těla, včetně očí. Zvyšuje vaše riziko očních onemocnění, jako je glaukom a šedý zákal. Primárním zájmem o zdraví očí u lidí s diabetem je rozvoj diabetické retinopatie.

Diabetická retinopatie je stav, který se vyvine, když dojde k poškození krevních cév ve vaší sítnici. Sítnice je část zadní části oka citlivá na světlo. Jak se poškození zhorší, můžete začít ztrácet zrak. Váš zrak může být rozmazaný, méně intenzivní a může začít mizet.

Tento stav může postihnout lidi s diabetem 1. nebo 2. typu. Čím déle žijete s cukrovkou, tím je pravděpodobnější, že se u vás rozvinou komplikace, jako je diabetická retinopatie. To je důvod, proč je tak důležité přijmout změny životního stylu a naučit se zvládat diabetes.

Příznaky diabetické retinopatie

Ve svých nejranějších fázích nemusí diabetická retinopatie způsobovat žádné příznaky. Počáteční příznaky mohou být sotva patrné nebo mírné. Časem se stav může zhoršovat a vést k částečné a následně úplné slepotě.

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků:

 • plováky nebo tečky a tmavé provázky ve vašem zorném poli
 • tmavé nebo prázdné oblasti ve vašem zorném poli
 • rozmazané vidění
 • potíže se zaměřením
 • změny vidění, které jakoby kolísají
 • změněné barevné vidění
 • částečná nebo úplná ztráta zraku

Diabetická retinopatie nejčastěji postihuje obě oči současně a ve stejné míře. Pokud máte problémy pouze s jedním okem, neznamená to, že nemáte diabetickou retinopatii. Může to však znamenat jiný problém s očima. Domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste našli vhodný léčebný plán.

Příčiny diabetické retinopatie

Nahromadění nadměrného cukru v krvi může vést k řadě zdravotních problémů. Ve vašich očích může příliš mnoho glukózy poškodit drobné cévky, které zásobují vaši sítnici krví. V průběhu času může toto poškození blokovat průtok krve.

Chronické poškození krevních cév sítnice ovlivňuje váš zrak. Když se váš průtok krve sníží, vaše oko se pokusí situaci napravit růstem nových krevních cév. Proces růstu nových krevních cév se nazývá neovaskularizace. Tyto nádoby nejsou tak účinné nebo silné jako ty původní. Mohou prosakovat nebo prasknout, což může negativně ovlivnit váš zrak.

Rizikové faktory diabetické retinopatie

Diabetická retinopatie je problémem každého, kdo má cukrovku. Existují další rizikové faktory pro rozvoj diabetické retinopatie:

Těhotenství

Ženy, které jsou těhotné a mají cukrovku, mohou mít více problémů s diabetickou retinopatií než ženy, které mají cukrovku a nejsou těhotné. Váš lékař vám může během těhotenství navrhnout další oční vyšetření.

Délka doby s diabetem

Čím déle máte cukrovku, tím větší je riziko komplikací, včetně diabetické retinopatie.

Špatná léčba onemocnění

Vaše riziko rozvoje komplikací je vyšší, pokud váš diabetes není pod kontrolou. Přísná kontrola glykémie je nejúčinnějším nástrojem v prevenci diabetické retinopatie. Včasná detekce a úzká spolupráce s lékařem při léčbě diabetu je důležitá.

Jiné zdravotní stavy

Jiné zdravotní stavy nebo nemoci mohou také zvýšit vaše riziko rozvoje retinopatie. Patří mezi ně vysoký krevní tlak, srdeční choroby a vysoký cholesterol.

Etnická příslušnost

Afroameričané a Hispánci mají větší riziko vzniku diabetické retinopatie než běžná populace.

Kouření

Lidé s diabetem, kteří kouří, mají větší pravděpodobnost rozvoje retinopatie.

Cukrovka a vaše oči

Nejlepší způsob, jak zvládnout oční problémy související s diabetem, je včasné odhalení abnormalit sítnice, pravidelné sledování a rychlá léčba. Včasná detekce a léčba obvykle začíná vyšetřením sítnice.

Americká diabetická asociace (ADA) doporučuje, aby lidé s diabetem 1. typu absolvovali první oční vyšetření během prvních pěti let po diagnóze. Pokud máte diabetes 2. typu, ADA doporučuje, abyste absolvovali první oční vyšetření krátce poté, co obdržíte diagnózu. Je to proto, že diabetes 2. typu často zůstává roky nezjištěný a nediagnostikovaný. Retinopatie již v té době mohla začít. Oční vyšetření pomůže lékaři určit, zda již máte poškození.

ADA doporučuje, abyste absolvovali oční prohlídku každý rok po první zkoušce. Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, pravděpodobně budete potřebovat každoroční oční vyšetření, aby byl váš předpis aktuální. Během této zkoušky váš lékař provede několik menších testů, aby zjistil, zda se vaše vidění změnilo v důsledku cukrovky.

Může se u vás rozvinout retinopatie a zjistíte, že vaše příznaky nepostupují nebo se úplně nezastaví. Pokud k tomu dojde, pravděpodobnost, že budete po zbytek života sledovat změny ve svých očích, je vysoká. Pokud vám lékař diagnostikuje retinopatii a léčí vás, může požádat o vyšetření několikrát ročně. Počet očních vyšetření, která potřebujete každý rok, bude do značné míry záviset na závažnosti retinopatie.

Jak se diagnostikuje diabetická retinopatie?

Jediným způsobem, jak diagnostikovat diabetickou retinopatii, je vyšetření dilatovaného oka. Pro tento test vám oční lékař nakape kapky do očí, aby rozšířily nebo rozšířily vaše zorničky. Rozšíření zorniček pomáhá lékaři lépe vidět do vašich očí a kontrolovat poškození způsobené retinopatií.

Zatímco jsou vaše oči rozšířené, může váš lékař také provést jeden ze dvou diagnostických testů:

Optická koherentní tomografie (OCT)

OCT poskytuje snímky vašich očí. Tyto pohledy jsou převzaty z průřezu, takže váš lékař může vidět velmi jemné detaily vašich očí. Tyto obrázky ukazují tloušťku vaší sítnice a místa, kde může tekutina unikat z poškozených krevních cév.

Fluoresceinová angiografie

Váš lékař může pořídit snímky vnitřku vašich očí, když jsou rozšířené. Poté, zatímco máte oči stále rozšířené, vám lékař vstříkne do paže speciální barvivo. Toto barvivo pomůže lékaři identifikovat, které krevní cévy jsou ucpané a ze kterých cév prosakuje krev.

Příprava na schůzku

Přijďte na schůzku připraveni mluvit o tom, co jste zažili.

Přineste podrobnosti

Zapište si následující údaje a přineste je s sebou:

 • příznaky, které zažíváte
 • když se objeví příznaky
 • jaké jsou vaše hladiny glukózy v krvi v době epizody
 • seznam všech dalších zdravotních problémů, které máte kromě problémů se zrakem, kdy k nim dojde a co je nutí zastavit
 • jakékoli další informace, které považujete za důležité, aby je váš lékař znal

Přineste seznam otázek

Váš lékař na vás bude mít několik otázek a informací. Ujistěte se, že máte připravený seznam otázek, které máte ohledně toho, co jste zažili, a jaké by mohly být další kroky.

Jak se diabetická retinopatie léčí?

Léčba diabetické retinopatie má za cíl zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění. Přesná léčba závisí na tom, jaký typ retinopatie máte, jak závažný je váš stav a jak dobře je váš diabetes kontrolován. Mezi možná ošetření patří následující:

Pozorné čekání

Možná ještě nebudete potřebovat léčbu, pokud vaše retinopatie není závažná nebo nezpůsobuje žádné příznaky. Každoroční oční prohlídky jsou však stále důležité. Chodit na každoroční vyšetření je jediný způsob, jak může váš lékař sledovat změny.

Zdravý životní styl

Měli byste řídit svůj diabetes a kontrolovat hladinu glukózy v krvi, abyste snížili pravděpodobnost, že se vaše retinopatie zhorší.

Fokální laserové ošetření

Pokud máte pokročilou diabetickou retinopatii, možná budete potřebovat ohniskovou laserovou léčbu. Tato léčba může zastavit nebo zpomalit únik krve z vašich krevních cév spálením abnormálních krevních cév. Tato léčba by měla zastavit příznaky a případně je zvrátit.

Ošetření bodovým laserem

Tento typ laserového ošetření může zmenšit abnormální krevní cévy a zjizvit je, takže je méně pravděpodobné, že v budoucnu porostou nebo se vyboulí.

Vitrektomie

Váš lékař může navrhnout menší chirurgický zákrok nazývaný vitrektomie, aby se zmírnily příznaky retinopatie, pokud životní styl nebo laserová léčba nefungují. Během tohoto postupu vám lékař provede malý řez do oka, aby odstranil krev, která vytekla z vašich krevních cév. Váš lékař také odstraní zjizvenou tkáň, která táhne vaši sítnici a ovlivňuje váš zrak.

Zařízení na podporu zraku

Problémy se zrakem se často upraví samy, jakmile je léčba dokončena a vaše oči mají čas se uzdravit. Váš lékař může léčit jakékoli trvalé změny zraku pomocí zařízení na podporu vidění, jako jsou kontakty nebo brýle.

Jaký je výhled pro lidi s diabetickou retinopatií?

Léčba diabetické retinopatie je často velmi úspěšná, ale není to lék. Diabetes je chronický stav, což znamená, že budete pravděpodobně zažívat komplikace tohoto stavu po zbytek svého života. To zahrnuje problémy se zrakem.

Pokud se u vás rozvine diabetická retinopatie, můžete najít úlevu při léčbě, ale budete potřebovat pravidelné oční vyšetření, abyste mohli sledovat zhoršující se problémy. Možná budete nakonec potřebovat další léčbu retinopatie.

Prevence

Nejlepší způsob, jak snížit dopady cukrovky na oči a zbytek těla, je kontrolovat hladinu cukru v krvi a udržovat zdravější životní styl. Chcete-li předejít ztrátě zraku a dalším komplikacím způsobeným cukrovkou, můžete udělat následující:

 • Navštěvujte pravidelné schůzky se svým lékařem, abyste zkontrolovali svůj zdravotní stav, včetně zdraví vašich očí.
 • Nepřeskakujte schůzky jen proto, že nemáte žádné problémy. Některé z nejvšednějších příznaků mohou být ve skutečnosti malým příznakem většího problému.
 • Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud se cokoli změní s vaším zdravím nebo zrakem.
 • Přestaňte kouřit, pokud kouříte.
 • Zhubněte, pokud máte nadváhu. Hubnutí je důležité pro kontrolu hladiny cukru v krvi.
 • Udržujte si zdravou váhu, abyste zlepšili citlivost na inzulín a snížili hladinu cukru v krvi.
 • Jezte zdravou a dobře vyváženou stravu, která vám pomůže dosáhnout a udržet si ideální tělesnou hmotnost.

Poraďte se se svým lékařem, pokud máte potíže s hubnutím nebo s odvykáním kouření. Mohou vám pomoci vytvořit plán léčby. Váš lékař vás také může doporučit k dietologovi, který vám může pomoci vytvořit dietu podporující hubnutí a zdravý životní styl.

Zjistěte více: Účinky cukrovky na tělo »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY