Co můžete očekávat od in vitro fertilizace (IVF), když máte endometriózu

IVF může být stejně účinné při pomoci lidem s endometriózou otěhotnět jako u těch bez.

Endometrióza může vést k zánětu, zjizvení a atypickým výrůstkům, které postihují různé orgány v pánevní oblasti. V závislosti na umístění to může narušit celkovou funkci.

“U některých lidí mohou tyto deformace zablokovat vejcovody, takže přirozené početí je nepravděpodobné,” vysvětluje Alex Robles, MD, odborník na plodnost z Columbia University Fertility Center v New Yorku, NY.

Strukturální změny a blokády nejsou jedinými způsoby, jak může endometrióza ovlivnit plodnost.

A recenze 2017 naznačuje, že tento stav může vést ke snížení kvality vajec, zatímco a studie 2020 naznačuje, že onemocnění může způsobit zánětlivou reakci, která činí tělo méně pohostinnými pro spermie.

IVF není pro každého s endometriózou

„Lidé se obvykle budou po určitou dobu snažit otěhotnět sami – 6–12 měsíců, v závislosti na věku,“ říká Rashmi Kudesia, MD, specialistka na reprodukční endokrinologii a neplodnost z CCRM Houston Main Center v Houstonu v Texasu.

Můžete také zvážit konzultaci s odborníkem na plodnost, abyste se dozvěděli více o svých možnostech.

“Někteří lékaři mohou doporučit postupný přístup – jako je intrauterinní inseminace – zatímco jiní mohou přejít přímo na IVF,” říká Kudesia.

S ohledem na to může být IVF nejlepší volbou pro lidi, kteří:

  • mají ucpaný vejcovod, který zabraňuje spermiím dostat se k vajíčku bez lékařského zásahu
  • mají sníženou ovariální rezervu
  • máte partnera s nízkým počtem spermií
  • jsou starší 35 let

Přesně to, co zahrnuje IVF s endometriózou

Proces IVF pro lidi s endometriózou je obvykle stejný jako u lidí, kteří endometriózu nemají, podle Kudesia.

Nejprve budete užívat 1–2 týdny léků, které pomáhají stimulovat produkci více vajíček. To často zahrnuje:

  • lidský choriový gonadotropin
  • folikuly stimulující hormon
  • hormon uvolňující gonadotropin

“U pacientů s endometriózou mohou zdravotníci používat některé další léky k potlačení hladin estrogenových hormonů v průběhu celého procesu, protože estrogen je klíčovým hormonem, který může řídit růst endometriózy,” říká Robles.

Váš lékař získá vajíčka pomocí transvaginální ultrazvukové sondy a jehly. Zatímco jde o menší chirurgický zákrok, zdravotníci tento postup obvykle provádějí pod sedací, vysvětluje Kudesia.

Dále vezmou vaše vejce (vajíčka) do laboratoře a smíchají je se vzorkem spermatu vašeho partnera v Petriho misce. Poté budou vejce pečlivě sledovat, aby zjistili, zda se vyvíjejí podle očekávání.

Pokud spermie úspěšně oplodní vajíčko, mohou přenést vajíčko (nyní nazývané zygota) do vaší dělohy dalším chirurgickým zákrokem.

K otěhotnění dochází pouze v případě, že se zygota úspěšně přichytí k výstelce vaší dělohy. Váš lékař vás požádá, abyste se vrátili přibližně za 2 týdny, abyste provedli krevní test a určili, zda léčba zabrala.

„Každý pacient a situace jsou jedinečné a někteří pacienti budou vyžadovat opakované cykly v závislosti na jejich výsledcích,“ říká Robles.

Potenciální rizika IVF s endometriózou

Lékaři mohou občas předepsat estrogenový doplněk (jako je estradiol) lidem, kteří nemají endometriózu, aby pomohl stimulovat zrání vajíček.

Ačkoli zdravotníci obecně nedoporučují estrogenové doplňky pro lidi, kteří mají endometriózu, hormony mohou stále zvýšit vaše přirozené hladiny estrogenu.

Zatímco krátkodobý, Robles říká, že tento nárůst estrogenu by teoreticky mohl vést k zánětu více založenému na onemocnění a zhoršení příznaků endometriózy.

“Když je to problém, můžeme použít léky k udržení hladiny estrogenu nižší než obvykle,” říká.

Existuje také riziko propíchnutí endometriálních cyst během odběru vajíček.

“To je vzácné a obvykle by to nevedlo ke zhoršení příznaků,” říká Kudesia. “Ale v některých případech může dojít k rozlití obsahu cysty a prodloužit zotavení.”

Sečteno a podtrženo

Specialista na plodnost vám může pomoci pochopit vaše možnosti těhotenství. Pokud si nejste jisti, kde začít, lékař, který má na starosti vaši péči o endometriózu, může být schopen provést doporučení.

Společně můžete určit, že IVF je vhodnou a bezpečnou intervencí pro vás, vaše tělo a vaši rodinu.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY