Cvičení během obnovy plicní embolie: Co vědět

Sergey Narevskih/Stocksy United

Každý rok kolem 900 000 lidí ve Spojených státech jsou postiženy plicní embolií a hlubokou žilní trombózou (DVT), což jsou stavy zahrnující krevní sraženiny.

Přestože existuje mnoho příčin krevních sraženin, sedavý způsob života může zvýšit riziko jejich vzniku, a proto může být určitou formou ochrany zůstat fyzicky aktivní.

Pokud jste však nedávno prodělali plicní embolii, je důležité se před obnovením nebo zahájením cvičebního programu zotavit. To vás může přimět k přemýšlení, kdy je ten správný čas na cvičení během rekonvalescence po plicní embolii.

Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o cvičení během rekonvalescence po plicní embolii, včetně jeho bezpečnosti a nejlepších cvičení.

Co je to plicní embolie?

Plicní embolie je ucpání jedné z plicních tepen v plicích. Často je způsobena krevní sraženinou (trombusem), která se vyvine v krevní cévě, odlomí se a putuje do plic. Toto zablokování mohou také způsobit vzduchové bubliny, nádory a další nečistoty.

Obvykle krevní sraženiny, které způsobují plicní embolii, pocházejí z dolních končetin, jako jsou lýtka a stehna, v důsledku stavu známého jako DVT, při kterém se krevní sraženiny vyvíjejí v hlubokých žilách.

Nejčastěji se DVT vyskytuje v dolních končetinách. Příznaky DVT zahrnují bolest nohou, otok, bolestivost nebo citlivost, změnu barvy a teplo v nohou.

Když je průtok krve zablokován v plicích, může to způsobit příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi, točení hlavy nebo závratě, nízký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, bušení srdce, pocení a úzkost.

Vzhledem k závažnosti těchto příznaků je důležité, abyste okamžitě dostali lékařskou pomoc, pokud pociťujete jakoukoli nevysvětlitelnou dušnost nebo bolest na hrudi.

Je bezpečné cvičit po plicní embolii?

Obnovení cvičení po plicní embolii je důležité, jak jen může pomoci zabránit další z děje. Cvičení navíc může dále posílit vaše srdce a zlepšit oběh, což jsou oba důležité faktory pro prevenci opakujících se plicních embolií.

„Jakmile vás váš pulmonolog nebo kardiolog povolí k aktivitě, cvičení na nízké úrovni je extrémně prospěšné pro zotavení po plicní embolii,“ říká fyzioterapeut Dr. Jason Schuster, majitel společnosti Intricate Art Spine & Body Solutions.

To znamená, že je důležité, abyste okamžitě neskočili zpět do cvičebního programu, než dostanete povolení od zdravotnického pracovníka. Do té doby je důležité se uklidnit a věnovat se lehké činnosti (např. lehké domácí práce, jemná chůze).

Dokud jste propuštěni na cvičení, výzkum naznačuje, že je bezpečné jej postupně zavádět zpět do vašeho života.

Nicméně až 50 % lidí, kteří prodělali plicní embolii, hlásí chronická funkční omezení, což může znamenat, že se během cvičení můžete rychle zadýchat nebo se snadno unavit. Jak budete pokračovat ve cvičení a zotavení, možná zjistíte, že některé příznaky se zmírní.

Kromě toho vám lékař může předepsat přípravek na ředění krve nebo antikoagulant, který pomáhá zlepšit průtok krve a předcházet krevním sraženinám.

Jaké je nejlepší cvičení po plicní embolii?

Rozhodnutí, které cvičení je pro vás nejlepší, bude záviset na vašem zotavení, závažnosti embolie a dalších faktorech, jako je souběžná léčba.

“Nejlepší pro začátek jsou mírná cvičení, která se také snadno ovládají a postupují,” říká Kristopher Ceniza, fyzikální terapeut, trenér a manažer KneeForce.

Ve velmi raných fázích zotavení Ceniza navrhuje jednoduché úkoly, jako je „chůze z [the] postel ke dveřím, pak postupně postupovat[ing] dále [to] zvedání kotníků a pumpy kotníků pro podporu oběhu z nohou zpět k srdci.“

Jak se člověk postupně zotavuje a je očištěn pro cvičení, Schuster doporučuje „neodolné cvičení nízké úrovně, chůzi po rovném povrchu, stacionární kola, cvičení s vlastní vahou atd.“, které pomáhají podporovat průtok krve bez přílišného zatížení těla.

„Když pacient vstal [their] dostatečně kondičně, mohlo by se realizovat i plavání a posilování,“ říká Ceniza.

I když se schopnosti každého člověka budou lišit, obecně se doporučuje začít s chůzí jako hlavní formou cvičení, která se postupně zvyšuje z několika minut až na 30 minut denně. Zde je příklad:

 • 1. týden: Chůze po dobu 5 minut, 2 až 4krát denně
 • 2. týden: Chůze po dobu 10 minut, 2 až 4krát denně
 • 3. týden: Chůze po dobu 15 až 20 minut, 1 až 2 krát denně
 • 4. týden: Chůze po dobu 30 a více minut, jednou denně

I když je to užitečné jako vodítko, je důležité úzce spolupracovat se zdravotnickým pracovníkem a podle potřeby provést úpravy. U některých může rehabilitace trvat déle; jiní mohou být schopni obnovit činnost rychleji.

Jak se začnete cítit silnější, můžete postupně zvyšovat další formy aktivity, jako je silový trénink a cvičení s vyšší intenzitou.

Jak dlouho po plicní embolii mohu začít cvičit?

Délka doby zotavení je jedinečná pro jedince, který prodělal plicní embolii. Proto neexistuje žádný konkrétní časový rámec, ve kterém se očekává, že osoba bude připravena cvičit.

“Jakmile je embolie odstraněna, cvičení nízké úrovně je obvykle součástí rehabilitačního protokolu. Intenzita/frekvence závisí na tom, zda splňujete určité značky, které naznačují, že je bezpečné vykonávat určitou činnost,“ říká Schuster.

Podle a pilotní studie 2020pacienti byli schopni bezpečně začít nebo se vrátit k cvičení nízké nebo střední intenzity již 4 týdny po plicní embolii.

„Zdravý rozum je nutný. Dělejte pouze cvičení, která nejsou fyzicky náročná, a mezi jednotlivými cvičeními si hodně odpočiňte,“ říká Ceniza.

„Začněte procházkou na místa v okolí. Pro začátek, čím blíže, tím lépe. Pokud to znamená chodit pouze z gauče do svého pokoje, je to v pořádku. Dělejte to několikrát denně. Až se budete cítit pohodlněji, postupně zvyšujte vzdálenost, kterou jdete,“ dodává Ceniza.

Vzhledem k tomu, že se každý člověk zotaví jinak, je důležité získat povolení od zdravotníka, než se vrátíte ke cvičení.

Jak moc byste měli cvičit s krevní sraženinou?

“Pokud máte krevní sraženinu, musíte se o to co nejdříve postarat.” Neměli byste cvičit, dokud vás neprohlédne lékař,“ varuje Schuster.

Jakmile se krevní sraženina vyčistí a dostanete povolení od zdravotníka, můžete postupně začít zvyšovat svou fyzickou aktivitu. Ale částka bude záviset na tom, kde se ve svém zotavení nacházíte.

„Čím důslednější cvičení, tím lépe. To znamená, že pacient bude na tom lépe, pokud bude moci [move their body] několikrát denně, každý den, alespoň několik následujících týdnů. Ale opět dělejte jen to, co je pohodlné,“ dodává Ceniza.

Vzhledem k riziku DVT se může zhoršit dlouhé sezení, je důležité často pohybovat tělem a vyhnout se příliš dlouhému pobytu v jedné pozici. Zkuste například vstát a projít se několikrát denně, i když jen na několik minut, abyste zlepšili průtok krve.

Jakmile se plně zotavíte, můžete se vrátit ke své obvyklé cvičební rutině, pokud ji zdravotnický pracovník vyčistí.

Pokud s cvičením začínáte, možná budete chtít konzultovat kvalifikovaného zdravotníka, jako je fyzioterapeut, který vám může navrhnout přizpůsobený cvičební plán.

Úvahy o cvičení po plicní embolii

Pokud se právě zotavujete z plicní embolie a přemýšlíte, zda můžete začít cvičit, zde jsou některé důležité úvahy a návrhy:

 • Získejte lékařské potvrzení: Před zahájením cvičení je důležité získat povolení od zdravotníka. Vaše tělo potřebuje čas na uzdravení, což může být ztíženo, pokud na sebe budete příliš tlačit.
 • Poslouchejte své tělo: Pokud máte problémy se cvičením, snižte intenzitu. To zajistí, že budete cvičit tempem, které můžete bezpečně tolerovat.
 • Začněte pomalu: Může být lákavé vrátit se k intenzivní aktivitě, ale vaše tělo může potřebovat více času na zotavení, než bude moci tolerovat velké objemy fyzické aktivity.
 • Veškerá aktivita se počítá: Pokud jste schopni chodit jen několik minut, než se cítíte unavení, nebojte se. Jakýkoli pohyb je pro vaše tělo prospěšný a může se sčítat.
 • Buď trpělivý: Vaše tělo právě prošlo traumatickou a stresující událostí. Buďte trpěliví a dovolte, aby se to uzdravilo.
 • Vezměte si léky: Pokud lékař předepsal léky, jako je přípravek na ředění krve, je důležité je užívat. Cvičení není samostatnou léčbou hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie.
 • Noste kompresní ponožky: Kompresní ponožky pomáhají podporovat průtok krve v dolních končetinách. V některých případech může zdravotník doporučit nošení kompresních ponožek během fyzické aktivity nebo mimo ni.

Často kladené otázky

Hojí se plíce po plicní embolii?

Po plicní embolii se můžete plně zotavit nebo zažít nějaké trvalé poškození. Rozsah poškození plic závisí na řadě faktorů, jako je rozsah poškození tkáně způsobené nedostatkem kyslíku.

Zdravotnický pracovník vám může pomoci porozumět úrovni poškození vašich plic a diskutovat o vhodné léčbě.

Jak dlouho trvá, než se plicní embolie rozpustí?

Jeden Posouzení zjistili, že ústup plicní embolie byl 24 % po 3 až 7 dnech, 47 % po 8 až 21 dnech a 78 % po 22 až 90 dnech.

“[Recovery time] záleží od člověka k člověku. Úplné zotavení z plicní embolie může u některých trvat týdny; měsíce pro ostatní,“ říká Ceniza.

Můžete cvičit na léky na ředění krve?

Ano, můžete cvičit s léky na ředění krve. Léky na ředění krve jsou často předepisovány během prvních několika měsíců po plicní embolii a obecně se považuje za bezpečné cvičit při užívání tohoto léku.

Zdravotnický pracovník však může doporučit, abyste se vyhnuli intenzivní aktivitě nebo kontaktním sportům kvůli riziku krvácení. Pro personalizovaná doporučení je nejlepší poradit se se zdravotníkem.

Sečteno a podtrženo

Pokud jste prodělali plicní embolii, může být návrat ke cvičení děsivý a matoucí zážitek.

Jakmile se zotavíte a budete očištěni zdravotnickým pracovníkem, můžete pomalu začít znovu cvičit. Obvykle se doporučuje začít s několika minutami chůze každý den a postupně prodlužovat čas, jak budete silnější.

Pokud je to prováděno bezpečně, cvičení po plicní embolii může pomoci předejít dalšímu výskytu a pomoci obnovit vaši sílu.

To znamená, že vždy úzce spolupracujte se zdravotnickým pracovníkem, abyste zajistili, že si před návratem ke cvičení dáte dostatek času na zotavení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY