Dekongestiva k léčbě příznaků alergie

Většina lidí s alergiemi zná ucpaný nos. To může zahrnovat ucpaný nos, ucpané dutiny a rostoucí tlak v hlavě. Nosní kongesce je nejen nepříjemná. Může také ovlivnit spánek, produktivitu a kvalitu života.

Antihistaminika mohou pomoci předcházet symptomům alergie. Někdy však možná budete muset vzít další léky. To platí zejména v případě, že potřebujete uvolnit sinusový tlak a ucpaný nos. Dekongestiva jsou volně prodejné léky, které pomáhají prolomit tento cyklus přetížení a tlaku.

Porozumění dekongestantům

Dekongestiva působí tak, že způsobí zúžení krevních cév. To pomáhá zmírnit přetížení způsobené rozšířením cév v nosních průchodech.

Fenylefrin a fenylpropanolamin jsou dvě běžné formy těchto léků. Tyto volně prodejné léky mohou přinést dočasnou úlevu od přetížení. Neošetřují však základní příčinu alergií. Nabízejí pouze úlevu od jednoho z problematičtějších symptomů běžných inhalačních alergií.

Dekongestanty jsou relativně levné a snadno dostupné. Přesto jsou obtížněji dostupné než volně prodejná antihistaminika.

Pseudoefedrin

Pseudoefedrin (např. Sudafed) je další třídou dekongestantů. V určitých státech je nabízen v omezených formách. Může být k dispozici prostřednictvím lékárníka, ale jiné státy mohou vyžadovat předpis. Tím je zajištěno řádné a zákonné používání a předcházení interakcím s léky. Pseudoefedrin je surovina používaná při nelegální výrobě nebezpečného pouličního drogového krystalového metamfetaminu.

Kongres schválil zákon o boji proti metamfetaminu z roku 2005, aby omezil škody na komunitách způsobené zneužíváním této drogy. Prezident George W. Bush jej podepsal v roce 2006. Zákon přísně reguluje prodej pseudoefedrinu, produktů obsahujících pseudoefedrin a fenylpropanolaminu. Mnoho států také přijalo omezení prodeje. Obvykle musíte navštívit lékárníka a ukázat své ID. Množství je také omezeno na jednu návštěvu.

Vedlejší efekty a omezení

Dekongestiva jsou stimulanty. Mezi potenciální vedlejší účinky patří:

 • úzkost
 • nespavost
 • neklid
 • závrať
 • vysoký krevní tlak nebo hypertenze

Ve vzácných případech může být užívání pseudoefedrinu spojeno s abnormálně rychlým pulsem nebo bušením srdce, nazývaným také nepravidelný srdeční tep. Většina lidí nemá při správném používání dekongestantů vedlejší účinky.

Budete se muset těmto lékům vyhnout nebo je užívat pod přísným dohledem, pokud máte následující:

 • Diabetes typu 2
 • hypertenze
 • hyperaktivní štítná žláza nebo hypertyreóza
 • glaukom s uzavřeným úhlem
 • srdeční choroba
 • onemocnění prostaty

Těhotné ženy by se měly pseudoefedrinu vyhýbat.

Dekongestiva se často užívají jednou za 4-6 hodin, ideálně ne déle než jeden týden v kuse. Jiné formy jsou považovány za řízené uvolňování. To znamená, že jsou užívány jednou za 12 hodin nebo jednou denně.

Lidé, kteří užívají jakýkoli lék ze třídy známé jako inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), by neměli užívat dekongestiva. Některá další léčiva, jako je antibiotikum linezolid (Zyvox), mohou také způsobit vážné lékové interakce.

Pokud v současné době užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat dekongestant. Neměli byste užívat více než jeden dekongestant najednou. Ačkoli mohou mít oddělené aktivní složky, stále se můžete vystavit riziku interakce.

Dekongestiva nosní spreje

Většina lidí užívá dekongestiva ve formě pilulek. Nosní spreje obsahují dekongestant, který je dodáván přímo do nosních dutin. Americká akademie rodinných lékařů (AAFP) doporučuje, abyste nepoužívali dekongestanty ve spreji déle než tři dny v kuse. Vaše tělo může na nich záviset a pak již produkty nebudou účinné při zmírňování přetížení.

Dekongestiva nosních sprejů mohou poskytnout dočasnou úlevu od přetížení. Jsou však obzvláště náchylní k vyvolání tolerance k léku. Tato tolerance může mít za následek přetížení „odrazu“, díky kterému se uživatel bude cítit hůře než před léčbou. Příklady těchto nosních sprejů zahrnují:

 • oxymetazolin (Afrin)
 • fenylefrin (neo-synefrin)
 • pseudoefedrin (Sudafed)

Studie ukázaly, že kombinace antihistaminického léčiva a dekongestiva je lepší při zmírňování příznaků alergické rýmy způsobené sezónními inhalačními alergiemi. Tyto léky nabízejí pouze úlevu od symptomů a měly by být používány s určitou opatrností. Mohou však být důležitými zbraněmi v pokračující bitvě proti utrpení alergií.

Kdy navštívit lékaře

Někdy užívání dekongestantů nestačí ke zmírnění závažných příznaků nosní alergie. Pokud máte i přes užívání léků stále obtěžující příznaky, možná je na čase navštívit lékaře. AAFP doporučuje navštívit lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepší po dvou týdnech. Měli byste také zavolat lékaře, pokud se u vás objeví horečka nebo silná bolest dutin. To může znamenat zánět vedlejších nosních dutin nebo vážnější stav.

Alergolog vám může pomoci určit přesné příčiny vašeho přetížení a doporučit metody dlouhodobější úlevy. V nejzávažnějších případech mohou být nutná dekongestiva na předpis.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY