Může hysteroskopie diagnostikovat rakovinu dělohy?

Hysteroskopie je postup, který může pomoci diagnostikovat rakovinu dělohy. Používá tenkou ohebnou trubici s kamerou a světlem na konci, která pomáhá lékaři vidět dovnitř vaší dělohy. Během tohoto postupu lze v případě potřeby odebrat vzorky biopsie.

Hysteroskopie je test, který se používá ke shromažďování snímků vnitřku vaší dělohy. Může pomoci diagnostikovat příčinu určitých příznaků, jako je abnormální děložní krvácení.

Běžný zdravotní stav, jako jsou fibroidy nebo polypy, mohou často způsobit abnormální děložní krvácení. Ale může to být také příznak rakoviny dělohy, což je nejčastější rakovina postihující ženské reprodukční orgány.

Zde prozkoumáme více o hysteroskopii a o tom, jak se používá k diagnostice rakoviny dělohy.

Co se děje při hysteroskopii?

Hysteroskopie využívá hysteroskop, tenkou ohebnou trubici se světlem a kamerou na konci. Hysteroskop se zavede do pochvy a opatrně projde děložním čípkem a dělohou.

Potom se hysteroskopem propustí fyziologický roztok nebo plyn, aby pomohl rozšířit vaši dělohu. To pomáhá lékaři lépe vidět vnitřek vaší dělohy.

Kamera na konci hysteroskopu shromažďuje snímky vnitřku vaší dělohy, které si lékař může prohlédnout na obrazovce. Pokud je nalezena podezřelá oblast, lze provést biopsii pomocí nástrojů procházejících hysteroskopem.

Mnohokrát se hysteroskopie provádí, když jste vzhůru, pomocí lokálního anestetika. Můžete cítit určitý tlak nebo mírné nepohodlí, ale nemělo by to být bolestivé. V některých situacích může být také použito regionální nebo celkové anestetikum.

I když je hysteroskopie velmi bezpečný postup, existují určitá rizika, která je třeba si uvědomit. Tyto zahrnují:

 • propíchnutí děložního čípku nebo dělohy během procedury
 • během procedury bylo použito příliš mnoho tekutiny
 • rozvinout infekci poté

Jak se hysteroskopie používá u rakoviny dělohy?

Hysteroskopie může být součástí diagnostického procesu rakoviny dělohy. Může být použit, pokud máte příznaky rakoviny dělohy, jako je abnormální děložní krvácení. Abnormální děložní krvácení zahrnuje krvácení, které:

 • nastává po menopauze
 • se děje mezi menstruacemi
 • je spojena s menstruací, která je delší, silnější nebo nepravidelnější, než je pro vás typické

Zhruba 80 % rakoviny dělohy jsou rakovina endometria, která začíná ve vnitřní výstelce vaší dělohy. Protože hysteroskopie umožňuje lékaři prohlížet tuto vnitřní výstelku a také sbírat vzorky biopsie, je to cenný nástroj v diagnostice tohoto typu rakoviny.

A revize 2020 poznamenává, že skutečnost, že hysteroskopie umožňuje přímou vizualizaci a odběr vzorků lézí ve vaší děložní výstelce, jí dává výhodu oproti jiným postupům pro diagnostiku rakoviny dělohy, jako je dilatace a kyretáž (D a C).

D a C zahrnuje dilataci děložního čípku a použití speciálního nástroje k odstranění vzorku děložní sliznice. Ale D a C je často technika slepého odběru, což znamená, že se odebírá náhodný vzorek tkáně.

Vzhledem k tomu, že hysteroskopie umožňuje provést řízenou biopsii, obecně se za to považuje přesnější pro diagnostiku rakoviny.

Lze hysteroskopii použít k léčbě rakoviny dělohy?

Standardní léčba rakoviny dělohy obvykle zahrnuje chirurgický zákrok k odstranění dělohy (hysterektomie) a také vejcovodů a vaječníků (bilaterální salpingo-ooforektomie).

V některých situacích může být hysteroskopie použita k odstranění rakoviny z dělohy u jedinců, kteří mají rakovinu, která je pouze v jejich děloze (1. fáze) a která je méně agresivní (nízký stupeň).

To může být provedeno u lidí, kteří chtějí zachovat jejich plodnost nebo v těch, kteří nemůže nebo se rozhodnout nepodstoupit operaci a také často zahrnuje použití hormonální terapie.

Bylo to užitečné?

Jak jinak se diagnostikuje rakovina dělohy?

Hysteroskopie není jediným diagnostickým nástrojem pro rakovinu dělohy. Aby lékař pomohl diagnostikovat rakovinu dělohy, nejprve od vás získá důkladnou osobní a rodinnou anamnézu. Udělají také fyzickou zkoušku, která zahrnuje vyšetření pánve.

Ultrazvuk se také provádí jako méně invazivní způsob shromažďování snímků vaší dělohy. Ultrazvuk může být transvaginální nebo pánevní.

K potvrzení diagnózy rakoviny dělohy je nutná analýza vzorku biopsie. Lékař může tento vzorek odebrat několika způsoby:

 • endometriální biopsie, která používá tenkou hadičku k odsátí vzorku tkáně z vnitřní výstelky vaší dělohy

 • hysteroskopie
 • D a C

Vzorek tkáně je testován v laboratoři, aby se hledala rakovina. Pokud je rakovina nalezena, lze na ní provést další testy, které pomohou určit další charakteristiky rakoviny, jako je její typ, stupeň a zda jsou přítomny určité genetické změny.

Po diagnóze rakoviny dělohy lze provést zobrazovací testy, aby se zjistilo, jak daleko se rakovina rozšířila, aby se určilo její stadium. Tyto testy mohou zahrnovat:

 • CT vyšetření
 • MRI skeny
 • PET skeny
 • rentgenové snímky hrudníku

Lékař může nařídit hysteroskopii, pokud máte příznaky rakoviny dělohy, jako je abnormální děložní krvácení. Během hysteroskopie může lékař vidět vnitřek vaší dělohy a v případě potřeby odebrat vzorky biopsie.

Hysteroskopie je jen jednou částí diagnostického procesu rakoviny dělohy. Před hysteroskopií obvykle podstoupíte alespoň fyzickou prohlídku a ultrazvuk.

Abnormální děložní krvácení může být způsobeno běžnými benigními stavy, jako jsou fibroidy nebo polypy. Ale protože je to také příznak rakoviny dělohy, je důležité, aby každé abnormální děložní krvácení zkontroloval lékař.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY