Zeptejte se odborníka: Co mohu udělat pro prevenci recidivy rakoviny prsu?

I když neexistuje žádný způsob, jak zaručit, že se rakovina prsu nikdy nevrátí, lékařská onkoložka Amy Tiersten, MD sdílí, že podniknutí kroků k udržení zdraví může také pomoci zabránit opakování rakoviny prsu.

Jak důležité je zůstat aktivní?

Bylo prokázáno, že cvičení snižuje riziko recidivy rakoviny prsu. Cvičení pouhých 30 minut chůze 5 dní v týdnu podstatně snižuje riziko recidivy.

Může pomoci dodržování určité diety?

Přijetí diety s nízkým obsahem tuku (více kuřecího a rybího masa než červeného masa) a vyhýbání se sladkým zpracovaným potravinám může pomoci snížit riziko recidivy.

Ale opravdu, jídlo by se mělo užívat – a všechno je v pořádku s mírou.

Existuje mylná představa, že sója v potravinách, jako je tofu nebo edamame, může zvýšit riziko opakování, ale ve skutečnosti je opak pravdou. Nedoporučoval bych však sójové doplňky – konzumujte sóju pouze v potravinových zdrojích.

Může pomoci regulace hmotnosti?

Studie prokázali, že udržení střední hmotnosti po diagnóze může snížit riziko recidivy.

Mohou pomoci vitamíny a doplňky stravy?

Z velké části, pokud dodržujete dobře vyváženou stravu, vitamíny a doplňky nejsou potřeba.

Ale možná budete muset užívat doplněk vápníku a D, pokud máte ztrátu kostní hmoty. Některé z antiestrogenových léků mohou způsobit ztrátu kostní hmoty.

Je konzumace alkoholu bezpečná?

Existují údaje o užívání alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Ale existuje žádná dobrá data že alkohol po diagnóze rozhodně zvyšuje riziko recidivy.

Jak již bylo řečeno, obecně říkám lidem s rakovinou prsu, aby byli ohleduplní a umírnili konzumaci alkoholu.

Jak důležité je podniknout kroky ke zvládání stresu?

Zvládání stresu je důležité pro celkovou kvalitu života, ale nebylo konkrétně prokázáno, že by snižovalo riziko recidivy.

To znamená, že nesnáším, když vidím lidi, kteří jsou kvůli stresu extra vystresovaní, protože se obávají, že jim to vrátí rakovinu. Vyzkoušejte techniky zvládání stresu, jako je cvičení, které vám může pomoci zvládat stres a zároveň snížit riziko recidivy rakoviny prsu.

Co ještě mohu udělat?

Zeptejte se svého onkologa na vaše individuální riziko recidivy. Možná vás překvapí, že není tak vysoká, jak si myslíte. V dnešní době koneckonců vyléčíme většinu rakoviny prsu.

Choďte na své schůzky, oznamte vedlejší účinky léků, abyste mohli být nápomocni, a držte krok se svými screeningy. Někteří lidé například předpokládají, že prostě musí žít s příznaky nedostatku estrogenu, které mohou způsobit některé léky, které jim předepisujeme. Ale pro zmírnění příznaků lze udělat mnoho, jako jsou:

  • vaginální suchost
  • bolest kloubů
  • návaly horka

Nebojte se o těchto věcech diskutovat se svým onkologem – jejich úkolem je vám pomoci. Také nikdy neváhejte nahlásit jakýkoli nový příznak, který vás znepokojuje.

Někdy může být užitečné vyhledat poradenství, které vám pomůže zvládnout strach z recidivy.


Dr. Amy Tiersten je lékařská onkologička s certifikací ABMS, která se specializuje na rakovinu prsu a gynekologické rakoviny. Je profesorkou medicíny a klinickou ředitelkou lékařské onkologie prsu v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY