Porozumění cytomegaloviru (CMV) a potřebě vakcíny

CMV je běžný virus, který může způsobit komplikace u těhotných lidí a lidí s potlačeným imunitním systémem. Několik CMV vakcín je ve vývoji.

Cytomegalovirus (CMV) je jedním z nejčastějších virů, které způsobují infekce u lidí, ale většina lidí o něm nikdy neslyšela.

Ve Spojených státech se to odhaduje téměř 1 ze 3 dětí se nakazili CMV v době, kdy dosáhnou věku 5 let. V době, kdy dospělí dosáhnou 40 let, se virem nakazila více než polovina.

Navzdory tomu, jak častá je CMV, výsledky průzkumu Národní nadace CMV zjistily, že méně než 10 % lidí slyšelo o tomto viru, včetně lidí, kteří jsou ohroženi rozvojem vážných komplikací CMV infekce.

V tomto článku se blíže podíváme na to, co se děje během infekce CMV, kdo je postižen, a na pokrok, kterého bylo dosaženo ve vývoji vakcín k prevenci komplikací spojených s infekcí CMV.

Co je CMV?

CMV je běžný virus, kterému je mnoho lidí vystaveno po celý život. Většina infekcí se vyskytuje v raném dětství, ale infikovat se mohou i dospělí a dospívající, zvláště pokud mají častý a úzký kontakt s malými dětmi. Virus se typicky šíří kontaktem s infikovanými tělesnými tekutinami, jako jsou sliny, moč nebo krev.

Jakmile se u někoho rozvine CMV infekce, virus zůstane v jeho těle po celý život. Virus obvykle zůstává neaktivní, ale může se stále nacházet v krevních buňkách s dlouhou životností a za určitých okolností se může znovu aktivovat.

Proč je potřeba CMV vakcína?

U většiny lidí je CMV infekce asymptomatická, což znamená, že nevykazují žádné příznaky.

„Ať už se jedná o batole ve skupinové denní péči, dítě ve školním věku nebo sexuálně aktivního mladého dospělého, primární infekce CMV obvykle nezpůsobuje žádné onemocnění,“ vysvětlil Mark Schleiss, profesor pediatrie na University of Minnesota. „Veřejnost je tedy o CMV málo známá nebo jí rozumí. Opravdu, proč by se někdo měl starat o virus, který vám ani nezpůsobuje nemoc?“

Problém, říká Schleiss, je, že CMV může v některých případech způsobit vážné komplikace. U většiny lidí jejich imunitní systém udržuje virus pod kontrolou, takže se nemůže replikovat nebo způsobit onemocnění. Ale lidem, jejichž imunitní systém je potlačen – buď kvůli nemoci nebo některým lékům – může virus způsobit vážné zdravotní problémy.

V těchto případech může CMV infekce způsobit závažné příznaky postihující tyto oblasti těla:

  • oči
  • plíce
  • játra
  • zažívací trakt

Infekce CMV může mít také vážné následky, pokud k ní dojde během těhotenství. “I když nejsou žádné příznaky, infekce CMV získaná během těhotenství – zvláště pokud je to první celoživotní infekce CMV pro tuto těhotnou osobu – může, pokud se přenese na vyvíjející se plod, způsobit širokou škálu trvalých postižení.”

Tyto zahrnují:

  • ztráta sluchu nebo zraku
  • vývojové postižení
  • růstové problémy
  • záchvatové poruchy
  • problémy s plícemi, slezinou nebo játry

Odhadem 1 z 200 kojenců ve Spojených státech se narodí s CMV, známou jako vrozená CMV infekce. Z těchto kojenců se asi u 20 % vyvinou vážné, dlouhodobé zdravotní problémy.

Vzhledem k potenciálu závažných komplikací u těchto skupin vědci pracují na vývoji vakcín proti CMV, které buď zabrání onemocnění u imunokompromitovaných lidí, kteří se již nakazili CMV, nebo zabrání infekci CMV během těhotenství.

Pokroky ve vývoji CMV vakcíny

V současné době není k dispozici žádná vakcína pro prevenci CMV infekce nebo onemocnění. Bylo několik kandidátů studoval v průběhu let, ale žádný nebyl schopen poskytnout smysluplné výhody pro rizikové skupiny.

Jak se však očkovací technologie v posledních letech zlepšily, objevilo se mnoho nových kandidátů na očkovací látky. V současné době se v klinických studiích studuje několik nových vakcín, včetně potenciálních vakcín pro imunokompromitované osoby a prevence vrozené CMV.

Schleiss je v současné době zapojen do klinické studie studující CMV vakcínu pro použití u lidí v plodném věku. Vysvětluje, že cílem očkování v této studii je zabránit infekci CMV u lidí, kteří mohou otěhotnět. “Li [they’ve] nikdy nebyl infikován virem, [they] nemůže to přenést na dítě,“ řekl.

Výsledky z této studie – a dalších, které probíhají – zatím nejsou k dispozici. Ale s pokrokem ve vývoji vakcín je Schleiss optimistický ohledně možnosti vakcíny proti CMV v budoucnu.

Prevence CMV infekce

I když vakcína ještě není k dispozici, existují kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili infekci CMV. “CMV je těžké ‘chytit’ a snadno ‘zabít’,” řekl Schleiss. “Dobré mytí rukou virus snadno zničí.”

Výsledky studie z roku 2009 naznačují, že poradenství o tom, jak podniknout základní preventivní kroky, jako je mytí rukou, může pomoci zabránit infekci CMV u těhotných lidí.

Problém je, jak vysvětlil Schleiss, že mnoho lidí o CMV a potenciálních rizicích neví.

„Prakticky vždy vidím při narození dítě s CMV a dítě [parent] říká mi [they] nikdy, nikdy neslyšel o CMV – dokud se virus nenakazil [them] a [their] zlato,“ řekl.

„Dokud nebude vakcína licencována, je naší největší nadějí prevence. Spoustě vrozených CMV infekcí by se dalo předejít, kdyby o nich maminky věděly a věděly, jak tomu předcházet.“

Většina lidí, kteří onemocní CMV, nezažije žádný druh onemocnění, ale to neplatí pro každého. Určité skupiny, včetně imunokompromitovaných nebo těhotných lidí, jsou ohroženy vážnými komplikacemi infekce. Navzdory těmto rizikům si však mnoho lidí není vědomo CMV nebo jejích možných účinků.

Výzkum CMV vakcíny v posledních letech pokročil a několik kandidátů na vakcínu je v současné době v klinických studiích. Dokud nebude k dispozici vakcína, lze mnoha infekcím CMV zabránit pravidelným mytím rukou a vyhýbáním se potenciální expozici.

Pokud máte obavy z vážných komplikací pro vás nebo vaše dítě, zdravotnický pracovník vám může pomoci lépe porozumět rizikům CMV a podniknout kroky k minimalizaci pravděpodobnosti infekce nebo onemocnění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY