Co je to Sentinelová bolest hlavy?

Sentinelová bolest hlavy je náhlá, velmi silná bolest hlavy, která přichází bez varování. Obvykle předchází mrtvici nebo jinému typu krvácení do mozku.

Sentinelová bolest hlavy je náhlá, intenzivní bolest hlavy. Může se objevit náhodně bez dalších příznaků nebo specifických oblastí bolesti.

Mnoho odborníků vidí sentinelové bolesti hlavy jako varovný signál pro vážnější stav – krvácení do mozku – ale existují i ​​​​jiné možné příčiny.

Tento článek prozkoumá některé potenciální spouštěče sentinelové bolesti hlavy, co tento druh bolesti hlavy znamená pro vaše celkové zdraví a jak ji lze léčit nebo jí předcházet.

Jaké jsou příznaky sentinelové bolesti hlavy?

Sentinelová bolest hlavy je náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy. Mnoho lidí je popisuje jako nejhorší bolest hlavy. Výzkum naznačuje, že sentinelové bolesti hlavy jsou mnohem horší než běžné bolesti hlavy, ale nejsou tak intenzivní jako bolesti hlavy při bouřce.

Neexistují žádná oficiální kritéria pro diagnostiku sentinelové bolesti hlavy nebo její specifické odlišení od jiných typů bolestí hlavy. Pokud zaznamenáte náhlou, intenzivní bolest hlavy, je nejlepší požádat o stanovisko lékaře.

Obvykle jsou hlavními rysy sentinelové bolesti hlavy:

 • náhlá bolest
 • bolest to je těžko určit do konkrétní oblasti hlavy
 • bolest hlavy, která se nepodobá všem, které jste dosud měli
 • bolesti hlavy, které nejsou spojeny s konkrétními činnostmi, potravinami nebo léky

Další možné, ale méně časté příznaky mohou zahrnovat:

 • nevolnost nebo zvracení
 • změny vidění
 • změněný duševní stav nebo ztráta vědomí

Sentinelové bolesti hlavy mohou trvat nějakou dobu, dokonce i několik dní nebo týdnů, s různou intenzitou.

Sentinelová bolest hlavy vs. bouřková bolest hlavy

A hromová bolest hlavy je dalším typem silné bolesti hlavy. Je to podobné jako sentinelová bolest hlavy tím, jak se objevuje náhle a intenzivně. Jedna studie popisuje bolest hlavy jako „nejhorší bolest hlavy“, kterou lidé zažili, přičemž intenzita bolesti dosáhla vrcholu za méně než minutu a trvala nejméně 5 minut.

Je to to, jak rychle se bolest hlavy zesílí, spíše než jak je celkově bolestivá, co ji skutečně odlišuje od jiných bolestí hlavy.

Bylo to užitečné?

Je sentinelová bolest hlavy známkou mrtvice?

Sentinelové bolesti hlavy jsou varovným signálem něčeho významnějšího, co přijde.

Obvykle to znamená subarachnoidální krvácení nebo rupturu aneuryzmatu. Pokud se objeví příznaky podobné sentinelové bolesti hlavy, ale nenásleduje ji další zdravotní událost a pacient má normální lékařské vyšetření, pak tato bolest hlavy nebyla skutečnou sentinelovou bolestí hlavy.

O 15–60 % lidí, kteří mají subarachnoidální krvácení (SAH), hlásí, že měli sentinelové bolesti hlavy ve dnech nebo týdnech, které vedly k této diagnóze.

V některých případech se sentinelová bolest hlavy nejprve objeví s menším únikem krve do mozku. Mohlo by to tam skončit nebo by to mohlo být v nadcházejících týdnech následováno větším, vážnějším krvácením.

Jak se diagnostikuje sentinelová bolest hlavy?

Bolesti hlavy jsou častým spouštěčem návštěv na pohotovostních odděleních, ale existuje mnoho potenciálních příčin.

Váš zdravotnický tým použije vaši anamnézu, seznam léků a popis příznaků, aby vám pomohl provést a diagnóza. Jiné příznaky, jako jsou změny vidění nebo dokonce ztráta vědomí, budou také zváženy, ale zobrazování pomůže vyloučit vážné zdravotní problémy.

Počítačová tomografie a další formy zobrazovacích studií mozku mohou identifikovat různé typy a místa krvácení v mozku. Dokáže zjistit, zda vaše sentinelová bolest hlavy byla ve skutečnosti varovným signálem krvácení, které lze diagnostikovat jako SAH, ruptura aneuryzmatu nebo mrtvice.

Lumbální punkce může být také použita u někoho, kdo má sentinelové bolesti hlavy. Tento test může pomoci vyhodnotit subarachnoidální krvácení.

Jak se léčí sentinelová bolest hlavy?

Pokud vaše sentinelová bolest hlavy souvisí s jakýmkoli typem krvácení do mozku, jedná se o lékařskou pohotovost a vyžaduje okamžitou léčbu. Aneuryzma, SAH a další formy krvácení do mozku se léčí chirurgickou opravou prasklých cév.

Jaký je výhled na sentinelovou bolest hlavy?

Sentinelové bolesti hlavy jsou obvykle varovným signálem pro blížící se lékařskou pohotovost. Pro ty lidi, kteří mají nějaký stupeň krvácení do mozku po sentinelové bolesti hlavy bude vaše prognóza záviset na věcech jako:

 • kde ve vašem mozku došlo ke krvácení
 • jak rozsáhlé krvácení bylo
 • jak dlouho krvácení trvalo
 • jak rychle bylo krvácení opraveno

Krvácení do mozku se obvykle označuje jako hemoragická mrtvice a může být dlouhodobé následky vážné mrtvice může zahrnovat věci jako:

 • ztráta pohyblivosti
 • problémy s řečí
 • problémy s polykáním
 • komunikační problémy
 • kognitivní změny

Pokud máte hemoragickou mrtvici nebo jakoukoli jinou formu krvácení do mozku, potřebujete pohotovostní lékařskou péči, stejně jako následnou péči, která vám pomůže zotavit se a rehabilitovat.

Sentinelová bolest hlavy je náhlá intenzivní bolest hlavy, která může být velmi dobře varovným signálem pro vážnou lékařskou pohotovost. V mnoha případech předchází mrtvici.

Tyto bolesti hlavy mohou být obtížně odlišitelné od některých jiných typů bolestí hlavy, ale mohou se objevit během dnů a týdnů před krvácením do mozku. Tato krvácení, často nazývaná hemoragické mrtvice, vyžadují naléhavou lékařskou péči, aby se zabránilo trvalému poškození mozku nebo smrti.

Pokud se u vás objeví náhlá, intenzivní bolest hlavy, která se nepodobá těm, které jste měli předtím, okamžitě vyhledejte lékařskou péči, abyste vyloučili jakýkoli druh mrtvice nebo neurologické pohotovosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY