Jak zhubnout s hypertyreózou

Hypertyreóza je stav, který se vyvíjí z hyperaktivní štítné žlázy a může hrát roli při přibírání na váze. Můžete změnit stravovací návyky nebo zkusit léky a cvičení, které vám pomohou s hubnutím.

Hormony štítné žlázy hrají důležitou roli v metabolismu a váš metabolismus ovlivňuje vaši váhu. Zvýšení hmotnosti je obvykle spojeno s nedostatečnou funkcí štítné žlázy nebo hypotyreózou.

Tento článek prozkoumá metabolické účinky, které můžete očekávat u hypertyreózy nebo Gravesovy choroby, a také to, jak mohou tyto stavy ovlivnit vaši váhu.

Jak hypertyreóza ovlivňuje vaši váhu?

Hypertyreóza je stav, kdy je vaše štítná žláza nadměrně aktivní a produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Tento přebytek hormonu štítné žlázy zrychluje váš metabolismus, což obvykle vede ke ztrátě hmotnosti navzdory zvýšené chuti k jídlu. Metabolismus se týká chemických procesů, které se vyskytují ve vašem těle, aby přeměnily jídlo a nápoje na energii.

Příznaky hypertyreóza zahrnuje:

 • hubnutí se zvýšenou chutí k jídlu
 • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
 • nervozita
 • podrážděnost
 • chvění
 • svalová slabost
 • pocení
 • tepelná intolerance
 • časté pohyby střev
 • zvětšená štítná žláza (struma)

Zvýšení hmotnosti nebo potíže s hubnutím jsou obvykle spojeny s nedostatečnou funkcí štítné žlázy (hypotyreóza).

Více o poruchách souvisejících se štítnou žlázou se dozvíte zde.

Nejlepší léky na štítnou žlázu pro hubnutí

Léky na štítnou žlázu nejsou určeny k přímému řešení přírůstku nebo ztráty hmotnosti. Léky, které léčí hyperaktivní nebo nedostatečnou činnost štítné žlázy, musí regulovat metabolismus vašeho těla, aby se zabránilo vážným komplikacím, jako je nepravidelný srdeční rytmus.

Obvyklá léčba hypertyreózy zahrnuje:

 • beta-blokátory ke snížení příznaků hypertyreózy

 • antithyroidní léky, jako je methimazol ke snížení produkce hormonů štítné žlázy

 • radiojódové terapie, které zbaví štítnou žlázu
 • operaci k odstranění štítné žlázy

Prevence přibírání na váze s hypertyreózou

Neléčená hypertyreóza může vést k vážným komplikacím – zejména srdečním problémům. Léčba hypertyreózy však často vede k nárůstu hmotnosti.

V studie 2018, šest účastníků, kteří podstoupili léčbu hypertyreózy lékem metimazolem, zaznamenalo nárůst hmotnosti během prvních 2 měsíců po léčbě. Tento přírůstek hmotnosti pak dosáhl plató až do šestého měsíce léčby.

Podle Americké asociace štítné žlázy lidé často získají zpět jakoukoli váhu, kterou ztratili, jakmile začnete léčbu.

Další nárůst hmotnosti může být důsledkem obvyklého přejídání z období hypertyreózy, jakmile se váš metabolismus stabilizuje. Nebo to může být důsledek nového stavu hypotyreózy, pokud vám byla štítná žláza odstraněna nebo zcela odstraněna.

Cvičení, která mohou pomoci při hypertyreóze a hubnutí

Pravidelné cvičení je důležitou součástí wellness bez ohledu na stav vaší štítné žlázy. Účinky cvičení na kardiovaskulární zdraví, vývoj svalů a regulaci hmotnosti jsou dobře známy. Výzkum však ukazuje, že fyzická aktivita může také pomoci zmírnit zánět v těle.

Protizánětlivý účinek cvičení je zvláště užitečný u onemocnění štítné žlázy, protože stavy hypertyreózy i hypotyreózy jsou často spojeny s autoimunitním onemocněním.

Pokud zaznamenáte jakékoli srdeční nepravidelnosti nebo jiné závažné komplikace v důsledku vaší hypertyreózy, promluvte si se svým zdravotním týmem o nejlepších cvičeních, která splní vaše zdravotní cíle.

Mohu zhubnout s Gravesovou chorobou?

Gravesova nemoc je forma hypertyreózy způsobená autoimunitním onemocněním. Při Gravesově chorobě váš imunitní systém napadá vaši štítnou žlázu, což způsobuje nadprodukci hormonu štítné žlázy.

Stejně jako jiné formy hypertyreózy je u Gravesovy choroby častější úbytek hmotnosti než nárůst hmotnosti. Léčba vaší hypertyreózy však může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Jaké jsou nejlepší potraviny k jídlu při hypertyreóze?

Dobře vyvážená strava podporuje mírnou váhu bez ohledu na funkci štítné žlázy. Živiny, které mohou pomoci podpořit vaše zdraví s hyperaktivní štítnou žlázou, zahrnují:

 • vápník
 • Vitamín D
 • zinek
 • žehlička
 • selen

Mnoho čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky a libové tuky obsahují vitamíny a minerály.

Zjistěte více o dietě pro hypertyreózu.

Hypertyreóza je stav, kdy vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Tato nadprodukce hormonu štítné žlázy zrychluje váš metabolismus a obvykle vede k nárůstu hmotnosti navzdory zvýšenému příjmu potravy.

Léčba hypertyreózy je zásadní, aby se zabránilo vážným komplikacím, jako je nepravidelný srdeční rytmus, ale léčba obvykle vede k nárůstu hmotnosti. Promluvte si se svým zdravotnickým týmem o nejlepším způsobu, jak zvládnout stav štítné žlázy, abyste udrželi váhu, která je pro vás zdravá.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY