Zaostřeno na finanční zdraví: Správa nákladů na tardivní dyskinézi

Tardivní dyskineze (TD) je stav, který způsobuje nekontrolovatelné, opakující se pohyby v různých částech vašeho těla, jako je váš obličej, končetiny a trup. Tato neurologická porucha představuje nejen fyzické obtíže, ale ovlivňuje i každodenní život.

TD může způsobit, že budete dělat obličeje, vypláznout jazyk, mlátit rty nebo rychle mrkat. Tento stav je často spojen s užíváním specifických náladových a psychiatrických léků, stejně jako některých gastrointestinálních léků.

Tyto léky mohou vyvolat TD ovlivněním hladiny dopaminu ve vašem neurologickém systému, což má za následek mimovolní a opakované pohyby.

Máte větší riziko rozvoje TD, pokud užíváte některý z těchto léků po dlouhou dobu.

Ačkoli je TD léčitelná, náklady na její zvládání mohou být pro některé lidi náročné. Zde je pohled na různé možnosti léčby, přibližné náklady a tipy, jak tyto výdaje zvládnout.

Léky

Při léčbě TD se váš lékař může nejprve pokusit zvládnout vaše příznaky snížením užívání určitých léků – pokud je to bezpečné. Ale to není vždy možné, pokud máte vážný duševní stav. Změna dávkování může způsobit, že se vaše příznaky vrátí.

V těchto situacích může váš lékař změnit váš lék na ten, který snižuje dopad dopaminu na váš mozek. Možnosti zahrnují novější léky, jako je clozapin a quetiapin.

Pokud změna vaší medikace nesníží vaše příznaky TD, dalším krokem je předepsání léku, který specificky reguluje vaše hladiny dopaminu, což nakonec snižuje mimovolní pohyby.

Dva léky schválené Food and Drug Administration (FDA) pro léčbu TD jsou deutetrabenazin (Austedo) a valbenazin (Ingrezza). Fungují tak, že upravují hladiny neurotransmiterů – zejména dopaminu – ve vašem mozku.

Deutetrabenazin a valbenazin primárně cílí na VMAT2, protein zapojený do regulace neurotransmiterů. Inhibicí VMAT2 tyto léky snižují množství dopaminu uvolněného do synapsí (prostorů mezi nervovými buňkami), což zase pomáhá zmírnit příznaky TD.

Ceny těchto léků se liší v závislosti na lékárně. Pokud nemáte pojištění, 30denní zásoba deutetrabenazinu (12 miligramů [mg]) může stát více než 2 000 USD, zatímco 30denní dodávka valbenazinu (40 mg) může stát více než 5 000 USD.

Pojištění může pomoci pokrýt některé z těchto nákladů. Než dostanete svůj předpis, ověřte si u své pojišťovny nebo lékárny, co je hrazeno.

Botulotoxinové injekce

Injekce onabotulinumtoxinuA (Botox) mohou pomoci snížit příznaky TD. Tyto injekce působí tak, že blokují nervové signály a v důsledku toho dočasně oslabují nebo paralyzují konkrétní svaly.

Účinky jsou dočasné, trvají týdny až měsíce, takže možná budete později potřebovat další injekce.

Náklady na tyto injekce se mohou lišit v závislosti na tom, kde je dostanete a kolik jich potřebujete. Průměrná cena je 350 $ měsíčně.

Pojistné krytí se liší podle plánu. Pravděpodobně budete předem potřebovat souhlas a rozhodnutí o pokrytí této léčby může záviset na závažnosti vašich příznaků TD a na tom, jak pro vás fungovaly jiné léčby.

Hluboká mozková stimulace (DBS)

DBS je potenciální léčba TD, která zahrnuje implantaci elektrod do vašeho mozku k regulaci abnormální nervové aktivity.

I když se DBS ukázalo jako slibné, je to invazivní postup a jeho účinnost pro TD se stále zkoumá. Náklady na operaci, implantaci zařízení a následnou péči mohou být značné. Podle jedna zpráva5leté náklady na DBS mohou být 27 497–35 531 USD.

DBS je schváleno FDA a hrazeno většinou zdravotních pojišťoven, ačkoli některé pojišťovny vyžadují předchozí povolení, než budete moci podstoupit operaci.

Jiné způsoby léčby TD

Určité návyky životního stylu mohou být užitečné při zvládání TD.

Pravidelné cvičení, vyvážená strava, praktikování relaxačních technik, které pomáhají zvládat stres, a dostatek spánku, to vše může přispět k vaší celkové pohodě a může pozitivně ovlivnit příznaky TD.

Někteří lidé také zjišťují, že je užitečné začlenit do své rutiny ginkgo biloba – bylinný doplněk známý pro své potenciální kognitivní výhody. Je však důležité, abyste to prodiskutovali se svým lékařem, než to vyzkoušíte.

Správa nákladů spojených s TD

Náklady na léčbu TD může být obtížné zvládnout, zvláště pokud nemáte pojištění. A dokonce i s pojištěním jsou náklady, které je třeba zvážit. Zde je návod, jak učinit správu TD dostupnější.

1. Programy pomoci pacientům

Programy pomoci pacientům mohou významně snížit finanční zátěž léků na TD.

Farmaceutické společnosti často poskytují asistenční programy, které lidem pomáhají získat jejich předepsané léky. Pokud máte nárok na program finanční pomoci deutetrabenazinu a s užíváním léků začínáte, můžete obdržet 30denní bezplatný zkušební poukaz a zaplatit za léky 10 USD nebo méně.

Pokud vám váš lékař předepíše valbenazin, možná budete mít přístup k programu podpory INBRACE, který také poskytuje 1měsíční bezplatnou zkušební verzi, když s lékem začínáte. Pokud máte nárok, tento program vám také může umožnit zaplatit méně než 10 $ z vlastní kapsy za léky.

Tyto programy nemusí být k dispozici, pokud máte Medicare nebo Medicaid. Ověřte si u svého plánu Medicare nebo Medicaid, jaké typy programů nabízí.

2. Slevové programy

Pokud nemáte pojištění, velkou pomocí mohou být také slevové programy jako Optum Perks. Tyto programy nabízejí slevy na léky na předpis, díky čemuž jsou dostupnější. Pomocí webových stránek nebo aplikací programů můžete najít nejlepší ceny v lékárnách ve vašem okolí.

Když dostanete svůj předpis, můžete ukázat slevovou kartu lékárníkovi a ten vám uplatní nižší cenu. Mezi podobné programy patří Blink Health a RxSaver.

3. Asistenční programy na předpis

Můžete se podívat do programů pomoci na předpis, které nabízejí neziskové organizace a vládní agentury. Programy jako NeedyMeds, Partnership for Prescription Assistance a RxAssist vám mohou poskytnout finanční pomoc nebo vás spojit se zdroji ke snížení nákladů na léky.

4. Zdravotní spořicí účty (HSA) nebo flexibilní výdajové účty (FSA)

Pokud máte HSA nebo FSA, můžete zvážit jeho použití k pokrytí způsobilých léčebných výdajů, včetně nákladů na léky proti TD.

5. Klinické studie

Účast v klinických studiích vám může umožnit přístup k experimentální léčbě za snížené ceny nebo bez nákladů. Informace o probíhajících klinických studiích TD můžete získat se svým lékařem.

Slevové programy, asistenční programy pro pacienty a asistenční podpora na předpis jsou některé ze způsobů, jak můžete řídit náklady na léčbu TD.

Promluvte si se svým lékařem, abyste prozkoumali své možnosti, a pamatujte, že na této cestě nejste sami.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY