Jaký je rozdíl mezi osteopatem a chiropraktikem?

Osteopati a chiropraktici jsou zdravotničtí pracovníci, kteří léčí různé stavy manipulací s vaším tělem. Sdílejí některé léčebné postupy, ale liší se svým výcvikem, schopností předepisovat léky a podmínkami, které léčí.

Osteopati navštěvují vysokou školu a poté osteopatickou lékařskou fakultu, kde získávají titul doktora osteopatické medicíny (DO). Po lékařské fakultě absolvují 3–8 let praktického výcviku v klinickém prostředí. Musí také složit certifikační zkoušku a získat státní licenci.

Tito odborníci studují celé tělo a jak tělesné systémy spolupracují. Dostávají specializovaný výcvik na svaly, nervy a kosterní systém a v rámci léčby se učí hodnotit životní styl a prostředí jedince. Osteopati mohou předepisovat léky. V průběhu léčby mohou používat protahování a manipulaci s tělem.

Chiropraktici navštěvují vysokou školu a poté získají 4letý doktorát z chiropraktiky. Musí projít testem Národní rady chiropraktických zkoušejících a získat státem vydanou licenci.

Zaměřují se na léčbu celého těla ruční manipulací se svaly a kostmi, často v páteři. Tato ošetření se nazývají úpravy a mohou zahrnovat protažení, tlak nebo rychlý tah z ruky, aby se kloub vyrovnal.

Zde je krátké srovnání osteopatů a chiropraktiků:

Osteopat Chiropraktik
Titul doktor osteopatie (DO) doktor chiropraxe (DC)
Výcvik vysoká škola, osteopatická lékařská fakulta, 3–8 let klinického výcviku vysokou školu a 4 roky specializovaného studia
Styl léčby protahování a manipulace s tělem spolu se zobrazováním a léky manipulace se svaly a klouby k opětovnému vyrovnání páteře a udržení zdravých nervů
Osvědčení deska certifikovaná a licencovaná státem deska certifikovaná a licencovaná státem
Předepisování privilegií může předepisovat léky nemůže předepisovat léky

Co dělá osteopat?

Osteopati věří, že je třeba se dívat nad rámec řízení symptomů, aby se zaměřili na životní styl nebo faktory prostředí, které mohou způsobovat stav. Dostávají specializovaný výcvik v oblasti nervového a muskuloskeletálního systému těla a také o tom, jak manipulovat s klouby a svaly, aby obnovili pohyb a zmírnili bolest. Používají také zobrazování, léky a další vědecké pokroky k diagnostice stavů a ​​poskytování léčby.

Stavy, které léčí

Osteopati léčí mnoho stavů, ale jsou možná nejlépe známí pro léčbu muskuloskeletálních stavů, včetně:

  • bolesti zad
  • tenisový loket
  • zmrzlé rameno
  • artritida
  • tendinopatie

Co dělá chiropraktik?

Chiropraktici používají jemnou manipulaci a rychlé tlaky rukou na páteř a další klouby, aby uvolnili zaseknuté nervy, obnovili zdraví nervového systému a zmírnili bolest.

Stavy, které léčí

Chiropraktici obvykle léčí problémy, které pramení z svaly nebo kosterní systém. Mohou zahrnovat:

  • bolesti v kříži
  • bolest krku
  • ischias
  • bolest hlavy

Někteří chiropraktici mohou tvrdit, že léčí jiné stavy, jako jsou menstruační křeče nebo vysoký krevní tlak. Žádný výzkum však neukazuje jasný přínos chiropraktické manipulace u stavů, které nesouvisejí s muskuloskeletálním systémem. Národní centrum doplňkového a integrovaného zdraví.

Jak najít odborníka ve vašem okolí

Americká osteopatická asociace spravuje databázi, která vám umožní vyhledat osteopata ve vaší oblasti.

Americká chiropraktická asociace také udržuje na svých webových stránkách databázi s možností vyhledávání.

Na každé stránce zadejte své město nebo PSČ a vyhledejte zdravotnického pracovníka ve vašem okolí.

Často kladené otázky

Co je lepší, chiropraktik nebo osteopat?

Zatímco chiropraktici mohou pomoci s muskuloskeletálními problémy, osteopati mají pokročilé školení v integrovaných tělesných systémech. Osteopati mohou také předepisovat léky, když jsou nutné.

Kdy bych měl vidět osteopat versus chiropraktik?

Chiropraktická léčba může být účinná u bolesti, která pochází ze zad a krku, včetně bolestí hlavy a ischias.

Osteopat může léčit jiné bolesti kloubů a svalů v celém těle a navíc zkoumat životní styl a faktory prostředí, které mohou přispět ke zranění nebo nemoci.

Osteopat může být také považován za odborníka na primární péči a může se poradit s dalšími lékařskými specialisty, pokud potřebujete vícerozměrný přístup k léčbě.

Jaký je rozdíl mezi osteopatickou manipulací a chiropraktickou úpravou?

Jak osteopati, tak chiropraktici používají při léčbě manipulaci s páteří. To zahrnuje použití tlaku a rychlého tahu rukama na jedno nebo více míst podél páteře, aby se vyrovnaly obratle.

Osteopaté také používají osteopatickou manipulaci. To zahrnuje strečink, páku svalů a končetin, aktivaci svalů a pohyb kloubů.

Jaké jsou nevýhody osteopatie?

Kvalita osteopatické manipulace se může značně lišit v závislosti na školení lékaře, jak často provádí manipulaci a na úrovni jeho zkušeností. Také může být velký rozdíl v tom, jak jeden lékař provádí manipulaci a jak ji dělá jiný, na základě jejich školení.

Kromě toho můžete mít větší potíže s přístupem nebo nalezením osteopata než chiropraktikem.

Osteopatie a chiropraktická péče jsou komplementárními formami medicíny, které se zaměřují na obnovení těla do stavu bez onemocnění nebo zranění prostřednictvím manipulace se svaly a kostmi.

Rozdíly mezi osteopaty a chiropraktiky začínají jejich školením.

Doktor osteopatie navštěvuje lékařskou fakultu, zatímco chiropraktik navštěvuje specializovaný chiropraktický program. Osteopat absolvuje 3–8 let klinického výcviku po lékařské fakultě.

Jak osteopati, tak chiropraktici používají svalovou a kosterní manipulaci.

Chiropraktici se více zaměřují na páteř a na léčbu bolestí zad, krku a hlavy. Osteopati mohou léčit mnoho stavů, ale budou také používat manipulaci s tělem k obnovení zarovnání a zmírnění bolesti.

Osteopati mohou být v některých případech také poskytovateli primární péče a mohou předepisovat léky, ale chiropraktici nemohou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY