Esenciální oleje pro neuropatickou úlevu od bolesti

Esenciální oleje obsahují koncentrované rostlinné extrakty. Aromaterapie některými esenciálními oleji může pomoci zmírnit neuropatickou bolest.

Neuropatie je obecný termín pro onemocnění, která se vyvíjejí v důsledku poškození nervů. Jednou z nejběžnějších forem neuropatie je diabetická periferní neuropatie, která se vyskytuje u 50% lidí s diabetem.

Periferní neuropatie obvykle postihuje ruku a nohy člověka. Může způsobit bolest, pocit brnění a necitlivost. U lidí s diabetem se mohou vyvinout i jiné typy neuropatie.

Výzkum naznačuje, že některé esenciální oleje mohou pomoci snížit bolest způsobenou zánětem a poškozením nervů. Velká část výzkumu však pochází ze zvířecích modelů a individuálních případových studií.

V tomto článku vám doporučíme některé esenciální oleje, které mohou zmírnit neuropatickou bolest, a také podpůrné důkazy.

Také popisujeme, jak používat oleje, rizika a úvahy, další léčebné metody a příčiny a příznaky neuropatie.

Zázvorový olej

Esenciální oleje pro neuropatickou úlevu od bolesti
Použití zázvorového oleje může snížit neuropatickou bolest ze zánětlivých stavů.

Studie z roku 2014 porovnávala účinnost švédské masáže pomocí aromatického zázvorového oleje s tradiční thajskou masáží u 140 starších dospělých, kteří měli chronické bolesti dolní části zad.

Ačkoli obě léčebné metody zlepšily příznaky, švédská masáž aromatickým zázvorovým olejem byla při snižování bolesti a zdravotního postižení účinnější než thajská masáž.

Zázvorový olej obsahuje sloučeninu zvanou zingibain, která má silné protizánětlivé vlastnosti. Zingibain proto může snížit neuropatickou bolest, která je důsledkem zánětlivých stavů.

Heřmánkový olej

Borneol, sloučenina v esenciálních olejích z heřmánku a levandule, může snížit bolest a zánět související s neuropatií.

Studie z roku 2015 zjistila, že borneol snižuje citlivost na bolest u myší s neuropatickou bolestí. Potvrzení účinku u lidí však bude vyžadovat další studie.

Třezalkový olej

Třezalkový olej

Třezalka, popř Hypericum perforatum, je tradiční lék na deprese a úzkost. Lidé také používají výtažky k léčbě popálenin, zánětů a bolestí nervů.

Podle kazuistiky z roku 2017 osoba s neuralgií trojklaného nervu – typem nervové bolesti, která postihuje obličej – zjistila, že homeopatický přípravek z třezalky pomáhá zmírnit příznaky.

Autoři zprávy dospěli k závěru, že třezalka „může být slibnou terapeutickou možností“ léčby této bolesti, ale je nutný další výzkum.

Levandulový olej

Některé studie naznačují, že levandulový olej může snižovat bolest a úzkost.
Některé studie naznačují, že levandulový olej může snižovat bolest a úzkost.

Vdechování levandulového esenciálního oleje může člověku pomoci uvolnit se a snížit bolest a úzkost.

Studie z roku 2016 zkoumala účinnost aromaterapie při kanylaci periferních žil, která zahrnuje zavedení trubice jehlou do periferní žíly.

Po náboru 106 lidí, kteří měli podstoupit proceduru, vědci náhodně přiřadili účastníky, aby dostali buď aromaterapii s levandulovým esenciálním olejem, nebo placebo.

Po kanylaci ti ve skupině s levandulí hlásili výrazně méně bolesti a úzkosti než ve skupině s placebem.

Studie z roku 2014 však zjistila, že aromaterapie z levandulového oleje neměla žádný účinek na snížení bolesti u lidí podstupujících operaci srdce.

Bazalkový olej

bazalkový olej

Bazalka svatá, známá také jako tulsi nebo tulasi, je aromatická rostlina, která roste na celém indickém kontinentu a jihovýchodní Asii. Praktici ajurvédské medicíny ji dlouhodobě používají k léčbě řady stavů, včetně bolesti nervů.

Studie z roku 2015 zjistila, že extrakt ze svaté bazalky významně snižuje bolest sedacího nervu u potkanů. Potvrzení těchto zjištění u lidí však bude vyžadovat další výzkum.

Mátový olej

Mátový olej má antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Může také pomoci regulovat imunitní systém a snížit svalové křeče.

Zjištění systematického přehledu z roku 2019 naznačují, že olej z máty peprné může pomoci zmírnit bolesti zažívacího traktu od syndromu dráždivého tračníku. Vědci však dosud nezjistili, zda olej z máty peprné může pomoci léčit bolest nervů.

Jak používat esenciální olej

Lidé buď vdechují esenciální oleje, nebo je používají jako masážní olej.

Můžete přidat několik kapek esenciálního oleje do difuzéru, koupelové vody nebo měkkého nábytku, jako jsou polštáře.

Při používání éterických olejů při masáži byste je vždy měli ředit v nosném oleji, jako je mandlový nebo olivový olej. Směs jemně vmasírujte do postižené oblasti.

Rizika a úvahy

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) řadí většinu esenciálních olejů mezi kosmetické výrobky, což znamená, že tato agentura nereguluje jejich kvalitu ani bezpečnost. Měli byste tedy nakupovat pouze esenciální oleje od renomovaných výrobců a pečlivě si přečíst etikety nebo pokyny.

Aromaterapie se provádí pomocí esenciálního oleje, buď v difuzéru, nebo při masáži.

Čisté esenciální oleje jsou velmi koncentrované a některé oleje mohou být toxické, proto by je lidé neměli přijímat.

Před použitím přímo na kůži je také důležité zředit silice v nosném oleji. Výrobci často poskytují pokyny k ředění a bezpečnému používání.

Esenciální oleje mohou u některých lidí způsobit podráždění pokožky nebo alergické reakce, proto je vhodné před použitím nového oleje provést test.

K testování byste měli naředěný olej nanést na malou oblast pokožky, jako je hřbet ruky nebo část předloktí. Nepoužívejte olej, pokud kůže svědí, zčervená nebo je suchá.

Esenciální oleje mohou interagovat s některými léky, jako jsou antidepresiva a stimulanty. Lidé, kteří užívají léky na předpis, by se měli před použitím esenciálního oleje poradit se svým lékařem.

Před difuzí éterických olejů zvažte domácí zvířata, děti a těhotné ženy.

Jiné léčebné metody pro neuropatii

Lékařská léčba neuropatie obecně závisí na léčbě základní příčiny. Dobrá kontrola hladiny glukózy v krvi může například snížit příznaky u lidí s diabetickou neuropatií.

Užívání léků

Lékaři mohou předepisovat léky ke zmírnění bolesti u lidí s neuropatií. Tyto léky mohou zahrnovat:

 • tramadol, kodein a hydrokodon
 • alfa-2 adrenergní agonisté, včetně klonidinu a tizanidinu
 • antidepresiva, jako je amitriptylin, imipramin a duloxetin
 • antikonvulziva, jako je gabapentin a lamotrigin
 • lokální léky proti bolesti, jako jsou lidokainové náplasti, spreje a masti

Transkutánní elektrická nervová stimulace

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) je terapie, která využívá elektrické proudy k léčbě bolesti a uvolnění svalových křečí.

Terapie TENS se provádí umístěním elektrod na postižené oblasti těla. Tyto elektrody se připojují k malému zařízení, které dodává mírný elektrický proud do nervů. Lidé mohou zařízení TENS používat doma.

Autoři studie z roku 2017 nebyli schopni dospět k definitivnímu závěru o tom, zda TENS dokáže zmírnit neuropatickou bolest. Našli pouze důkazy nízké kvality a řekli, že potřebují další studie.

Někteří lidé uvádějí, že terapie TENS může zmírnit bolest a je to relativně bezpečná metoda. Při používání zařízení TENS je nezbytné dodržovat pokyny výrobce.

Fyzikální terapie

Pravidelná fyzická terapie může pomoci snížit neuropatickou bolest. Fyzikální terapie neuropatie se zaměřuje na zlepšení svalové síly, flexibility a rovnováhy.

Specializovaný fyzioterapeut nebo jiný zdravotnický pracovník bude úzce spolupracovat s osobou na vytvoření rutiny cvičení přizpůsobené na míru.

Příčiny a příznaky neuropatie

Stres může u člověka způsobit neuropatii.
Stres může u člověka způsobit neuropatii.

Příčin neuropatie je mnoho. Některé z příčin zahrnují:

 • stres
 • těžké užívání alkoholu
 • vystavení toxickým látkám, jako je olovo nebo arsen
 • nedostatek vitaminu B.
 • chemoterapie
 • HIV
 • celiakie
 • lupus
 • revmatoidní artritida
 • pásový opar
 • Guillain-Barrého syndrom
 • Charcot-Marie-Tooth nemoc

Neuropatie může způsobit celou řadu symptomů, v závislosti na nervech, které tento stav ovlivňuje.

Příznaky neuropatie mohou zahrnovat:

 • necitlivost, pocit brnění nebo pálení v končetinách, jako jsou ruce a nohy
 • extrémní citlivost na dotek
 • svalová slabost
 • potíže s chůzí
 • svalové křeče
 • zažívací problémy
 • Nadměrné pocení
 • potíže s polykáním

souhrn

Neuropatická bolest je druh bolesti, která je důsledkem onemocnění postihujících nervy. Periferní neuropatie je běžná u lidí s diabetem a může způsobit bolest, pocit brnění a necitlivost v rukou a nohou.

Omezený výzkum naznačuje, že některé esenciální oleje mohou zmírnit určité druhy bolesti a zánětů. Mnoho z těchto studií však bylo na zvířatech nebo se konkrétně nezabývaly účinky éterických olejů na neuropatickou bolest.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY