Mohou éterické oleje léčit depresi?

Esenciální oleje jsou koncentrované rostlinné extrakty. Esenciální oleje slouží mnoha lékařským účelům, od působení jako přírodní repelent proti komárům až po snížení bolesti zad a šíje. Někteří lidé však k léčbě deprese používají éterické oleje.

Esenciální oleje neléčí depresi a lidé by neměli používat éterický olej místo předepsaných léků.

Esenciální oleje však prokazují výhody jako doplňková terapie vedle konvenční léčby deprese, jako je behaviorální terapie a antidepresiva.

V tomto článku vysvětlíme účinky éterických olejů na léčbu deprese.

Účinnost při léčbě deprese

Mohou éterické oleje léčit depresi?
Důkazy nepodporují éterické oleje jako léčbu deprese v každém případě, ale mohou zmírnit určité příznaky.

Některé studie na zvířatech ukázaly, že některé éterické oleje mohou zmírnit psychologické a fyzické příznaky spojené s depresí.

Jedna studie z roku 2016 ukázala, že inhalovaná levandule zlepšila spánkový cyklus lidí na vysoké škole, kteří měli poruchy spánku, což může být důsledkem deprese.

Jiná studie ukázala, že éterický olej zvaný Asarum heterotropoides snižoval chování u myší, které se podobalo chování lidí s depresí.

Psychologie a struktura mozku nehumánních zvířat jsou však mnohem méně složité než u lidí a studie na zvířatech obvykle nepřinášejí významné výsledky.

Některé výzkumy ukázaly, že používání éterických olejů může zlepšit spánek, zlepšit náladu a zlepšit kvalitu života.

Esenciální oleje mohou také pomoci zmírnit příznaky úzkostných poruch, které se často vyskytují spolu s depresí. Vědci odhadují, že přibližně 43% lidí s úzkostí a stresem používá nějakou formu alternativní terapie, která pomáhá zvládat příznaky

Stejně jako u všech forem alternativní terapie je nutné používat éterické oleje opatrně. O použití těchto olejů vždy diskutujte s lékařem nebo aromaterapeutem.

Esenciální oleje, které mohou pomoci při léčbě deprese

I když žádné důkazy nenaznačují, že jakýkoli jednotlivý éterický olej je vhodný k přímé léčbě deprese, lidé uváděli následující éterické oleje jako užitečné při léčbě určitých příznaků depresivních poruch.

Tato zpráva z roku 2017 navrhl, že několik éterických olejů může mít pozitivní účinky, pokud jsou použity jako součást směsi. Mezi tyto éterické oleje patří:

  • levandule, která se objevila v mnoha sloučeninách, které vědci používali
  • bergamot
  • Yuzu
  • růže otto
  • římský heřmánkový pelargónie
  • šalvěj
  • jasmín
  • rozmarýn

Tato zpráva naznačuje, že aromaterapeutická masáž s těmito oleji má větší účinek na příznaky nálady než inhalační aromaterapie.

Tato zpráva však také připouští, že kvalita poloviny studií je nízká.

Levandule byla ve studiích nejběžnějším olejem a také prokázala pozitivní účinky na příznaky úzkosti.

Kvalita důkazů o éterických olejích

Levandulový olej
Levandule se ve studiích pravidelně objevuje jako užitečný lék na některé příznaky deprese a úzkosti.
Mnoho z údajných výhod éterických olejů pochází spíše z osobních účtů než z vědeckých údajů.

Esenciální olej, který může být účinný pro jednu osobu, nemusí mít žádný účinek na druhou osobu.

Esenciální oleje je obtížné studovat, protože účastníci a vědci mohou často rozpoznat éterické oleje podle jejich vůně. Tato akce odstraní náhodný prvek experimentu, díky kterému je spolehlivý.

Z tohoto důvodu je mnoho studií zkoumajících výhody éterických olejů pro depresi, úzkost a stres neprůkazné.

Jeden výzkumný článek shrnující systematické přehledy používání aromaterapie pro hypertenzi, depresi, úzkost, úlevu od bolesti a demenci dospěl k závěru, že aromaterapie je neúčinná terapie pro jakýkoli stav.

Je zapotřebí dalšího výzkumu, než lékaři budou moci doporučit éterické oleje jako první linii a osamělou léčbu deprese.

Jako doplňková terapie by však éterické oleje mohly u některých lidí s depresí zlepšit nebo snížit jednotlivé příznaky a zlepšit účinnost jiných způsobů léčby.

Co jsou éterické oleje?

Esenciální oleje jsou sloučeniny, které výrobci extrahují z kůry, květů, listů, stonků, kořenů a dalších částí rostlin.

Destilace parou, vodou nebo mechanickými metodami včetně lisování za studena jsou obvykle způsoby extrakce sloučenin z rostliny. Zbytky rostliny po destilačním procesu tvoří éterický olej.

Většina studií zkoumajících éterické oleje a depresi zkoumá jejich použití v aromaterapii. Během aromaterapie lidé vdechují éterické oleje nosem nebo ústy nebo si je vtírají do pokožky.

Aplikace éterických olejů na pokožku může u některých lidí způsobit alergickou reakci, podráždění pokožky a citlivost na slunce, takže každý, kdo plánuje aplikaci éterických olejů lokálně, je musí nejprve smíchat s nosným olejem, jako je olivový, mandlový, avokádový nebo kokosový. olej.

Lékaři také doporučují, aby lidé podstoupili alergické testy před použitím éterických olejů.

Ačkoli Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil několik éterických olejů pro použití jako potravinářské přídatné látky a klasifikoval je jako „obecně uznávané jako bezpečné“, nedoporučuje trávení éterických olejů.

FDA nereguluje éterické oleje používané v aromaterapii, takže při používání éterických olejů musíte být opatrní a vyhledejte lékařskou pomoc ohledně nežádoucích účinků.

Jak fungují éterické oleje

Chemické látky v éterických olejích mohou interagovat s tělem tím, že jsou absorbovány kůží do krevního řečiště nebo stimulují oblasti mozku inhalací.

Když specializované nervové buňky v horní části nosu detekují pachy, vysílají impuls do mozku podél čichového nervu do oblasti zvané čichová žárovka.

Čichová žárovka zpracovává impuls a dodává informace o pachu do dalších sousedních oblastí mozku. Tyto další oblasti jsou známé jako limbický systém.

Limbický systém je soubor mozkových struktur, které mohou hrát zásadní roli při řízení chování, emocí, paměti a nálady.

Důležitost vůně

Příjemné vůně mohou být velmi emotivní.
Příjemné vůně mohou být velmi emotivní.

Používání éterických olejů k zmírnění příznaků deprese může fungovat kvůli jejich vůni.

Čich je jedním z pěti smyslů a silným spojovacím článkem mezi lidmi a okolním světem. Lidé jsou velmi citliví na vůni a vědci se domnívají, že normální člověk dokáže rozpoznat 1 bilion různých vůní.

Vůně jsou velmi emotivní. Každý reaguje na vůně jinak – to, jak člověk reaguje na vůni, závisí na tom, co si s touto vůní spojí. Například si člověk může spojit určitou vůni s dávno zapomenutou vzpomínkou.

Emocionálně sugestivní povaha vůní může souviset se zlepšením nálady po aromaterapii z éterických olejů. Toto zlepšení může zmírnit poruchy nálady, jako je deprese.

Vědecký výzkum však jeho výhody nepodporuje a důkazy o pozitivních účincích aromaterapie na náladu jsou spíše ústní, než zakořeněné ve studiu.

Rizika a vedlejší účinky éterických olejů

Je třeba dokončit další výzkum, aby se zjistilo, jak éterické oleje interagují s jinými způsoby léčby a léky.

Mladší děti a ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by se měly vyvarovat používání éterických olejů, protože vědci dosud nevědí, jaký účinek mohou éterické oleje na tyto lidi mít.

souhrn

Esenciální oleje jsou destilované rostlinné oleje, které hrají klíčovou roli v aromaterapii.

Vzhledem k silnému působení vůně při spouštění paměti a pozitivních emocí navrhují aromaterapeuti a doplňkoví terapeuti éterický olej jako možnou léčbu deprese.

Většina důkazů podporujících éterické oleje je však nízké kvality.

Některé důkazy naopak naznačují, že éterické oleje skutečně fungují na určité příznaky a nálady. A pokud éterické oleje nezpůsobují nepříznivé účinky, mohou zlepšit účinnost dalších léčebných přístupů nebo snížit příznaky, zejména po použití směsi obsahující levanduli.

Každý, kdo uvažuje o použití éterických olejů, by měl mluvit s lékařem nebo aromaterapeutem, aby diskutoval o potenciálních výhodách a rizicích.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY