GERD u kojenců: Jak mohu pomoci svému dítěti spát?

Přehled

Plivání nebo reflux je u mladších kojenců velmi časté a může být způsobeno:

  • překrmování
  • slabé břišní svaly
  • nezralý nebo slabý dolní jícnový svěrač
  • pomalý trávicí systém

V některých vzácných případech je reflux u starších kojenců způsoben potravinovými alergiemi. U větších dětí to může být i důsledek intolerance laktózy. Tyto děti nejsou schopny zpracovat laktózu, cukr nacházející se v mléce.

U lidí s kyselým refluxem přichází kyselina z jejich žaludku do jícnu. Reflux je u kojenců běžný a obvykle nezpůsobuje jiné příznaky než plivání.

Většina dětí z toho vyroste do 12 měsíců a nevyžadují jinou léčbu než jednoduché změny životního stylu.

U dětí, které mají závažnější příznaky, může být diagnostikována gastroezofageální reflexní nemoc (GERD). Tyto příznaky mohou zahrnovat:

  • podrážděnost
  • špatné přibírání na váze
  • zvracení důsledně

Děti s těmito příznaky mohou potřebovat užívat léky nebo dokonce podstoupit operaci.

GERD může být pro kojence bolestivé, což způsobuje podrážděnost a nepohodlí. To jim může ztížit pád nebo usnutí. Pokud máte potíže s usínáním svého dítěte s GERD, zde je několik návrhů, které vám mohou pomoci.

Naplánujte si čas mezi spaním a jídlem

Protože ke kyselému refluxu dochází po jídle, nedávejte dítě do postele hned po krmení. Místo toho je uřízněte a počkejte 30 minut, než si dítě lehnete na šlofíka nebo na večer. To pomůže zajistit, aby jejich systém strávil jídlo.

Podobně jako kyselý reflux u dospělých může být kyselý reflux u kojenců zhoršen jejich polohou, zvláště po jídle. Protože se velmi malé děti nedokážou samy posadit, ujistěte se, že vaše dítě zůstane ve vzpřímené poloze po dobu 30 minut po jídle. To pomůže podpořit trávení, než vaše dítě usne.

Zvedněte hlavu postýlky

Zvednutí hlavy dětské postýlky může také pomoci zmírnit příznaky refluxu kyseliny. To lze provést položením ručníku pod hlavu matrace.

U dospělých může ležení na břiše pomoci snížit kyselý reflux. Lékaři to však nedoporučují jako spací polohu pro kojence, protože je to spojeno se syndromem náhlého úmrtí kojenců. Děti s těžkou GERD často zažívají spánkovou apnoe (absence dýchání), proto vždy položte své dítě na záda, aby spalo.

Spolupracujte se svým pediatrem

Kyselý reflux někdy způsobí, že děti vyhodí všechno, co snědly. Dítě, které nemá dost jídla, bude mít pravděpodobně problémy se spánkem. Promluvte si s dětským lékařem svého dítěte, pokud si myslíte, že kyselý reflux způsobuje, že vaše dítě má potíže se spánkem. Mohou vám pomoci najít řešení. Vaše dítě může potřebovat léky, změnu vzorce nebo – ve vzácných případech – operaci. Váš pediatr může také doporučit způsoby, jak pomoci vašemu dítěti spát.

Podávejte léky podle předpisu

Pokud má vaše dítě GERD a užívá léky, ujistěte se, že mu dáte léky přesně podle pokynů svého pediatra. Buďte si vědomi jakýchkoli nežádoucích účinků a kdy v případě nouze zavolat svého lékaře.

Dodržujte pravidelný režim před spaním

Spánek je důležitý jak pro kojence, tak pro jejich rodiče. Ujistěte se, že jste vytvořili konzistentní rutinu před spaním a pak ji dodržujte každou noc. Houpání vašeho dítěte ve vzpřímené poloze, dokud není ospalé a téměř spící, mu může pomoci uklidnit ho a může snížit příznaky GERD nebo kyselého refluxu.

Takeaway

Uspání dítěte může být pro kohokoli obtížné, ale kyselý reflux může představovat další výzvu. Promluvte si se svým pediatrem o tom, jak může kyselý reflux ovlivňovat spánek vašeho dítěte a jak můžete svému dítěti pomoci lépe spát. Váš lékař může navrhnout tipy a triky, které pomohou vašemu dítěti cítit se pohodlněji. Měli byste si také poznamenat všechny spouštěče, které ovlivňují stav vašeho dítěte, a promluvit si o nich se svým pediatrem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY