Jak řídit hladinu cukru v krvi během chemoterapie

Chemoterapie může ztížit řízení krevního cukru. Tento článek vysvětluje, jak lépe zvládat cukrovku, když procházíte chemoterapií.

Řízení hladiny cukru v krvi během léčby rakoviny, stejně jako chemoterapie, může být obtížné žonglování. Udržování přísné kontroly je však zásadní jak pro vaši celkovou pohodu jako osoby žijící s diabetem, tak pro vaši cestu k uzdravení z rakoviny.

Mít cukrovku i rakovinu současně je častější, než si mnoho lidí myslí; mezi 8 % a 18 % ze všech lidí s rakovinou má také cukrovku.

Tento článek vysvětlí souvislost mezi chemoterapií a hladinou cukru v krvi a jak lépe zvládat cukrovku během chemoterapie.

Jak chemoterapie ovlivňuje hladinu cukru v krvi?

Chemoterapie může ovlivnit hladinu cukru v krvi mnoha způsoby.

Některé chemoterapeutické léky, jako je asparagináza (Elspar), chemoterapie na bázi 5-fluorouracilu (5-FU), chemoterapie na bázi platiny, jako je cisplatina (Platinol) a busulfan (Busulfex, Myleran), může způsobit krevní cukry stoupat.

Steroidy mohou být také předepsány během chemoterapie, aby pomohly zmírnit vedlejší účinky léčby. Steroidy často také způsobují hyperglykémii. Běžně předepisované steroidy zahrnují glukokortikoidy a kortikosteroidy, jako je dexamethason, hydrokortizon, prednison a methylprednisolon (všechny tyto steroidy mají více značek).

Akutní hyperglykémie se vyskytuje mezitím 10 % a 30 % všech lidí procházejících chemoterapií. Časté jsou také dlouhodobější vysoké hladiny cukru v krvi, zejména u lidí s hematologickými malignitami léčenými režimy na bázi L-asparaginázy a celkovým ozářením těla.

Na druhou stranu se mnoho lidí může potýkat s nevolností způsobenou chemoterapií, a tak nemají chuť na pravidelná jídla a svačiny.

Vynechání jídla kvůli nevolnosti může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi, zvláště pokud je osoba závislá na inzulínu a její léky nejsou sníženy tak, aby pokryly příjem potravy.

Co pomáhá snížit hladinu cukru v krvi během chemoterapie na rakovinu?

Léčba hyperglykémie během chemoterapie bude záviset na závažnosti vašich vysokých hladin cukru v krvi a na tom, zda máte nebo nemáte cukrovku. Léčba bude také vedena s ohledem na variabilitu krevního cukru.

Léčba se bude lišit od člověka k člověku. Ve většině případů je však exogenní inzulín nejlepším způsobem, jak snížit hladinu cukru v krvi během chemoterapie.

U lidí léčených kortikosteroidy podávanými jednou denně, jako je prednisolon, se doporučuje střednědobě působící inzulin z důvodu opožděného nárůstu hladiny cukru v krvi (obvykle do osmi hodin po podání dávky).

Ale dlouhodobě působící glukokortikoidy, jako je dexamethason, mohou vyžadovat dlouhodobě působící inzulín jako nejlepší volbu ke zmírnění hladiny cukru v krvi po celý den. Stejné doporučení by platilo pro kontinuální nebo vícedávkové steroidy.

U chemoterapeutických léků, které způsobují náhlé skoky v hladině cukru v krvi, je nejlepší léčbou rychle působící inzulín. Při mírné hyperglykémii (nárůsty < 200 miligramů na decilitr) lze podávat perorální léky na diabetes.

U přetrvávající inzulinové rezistence může navíc udržení hydratace a mírné fyzické aktivity, jako je chůze nebo jogging, pomoci zmírnit přetrvávající vysoké hladiny cukru v krvi během léčby.

Co se stane, když máte hypoglykémii během chemoterapie?

Během chemoterapie můžete zaznamenat nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii), zvláště pokud jste závislí na inzulínu.

Chemoterapie může přinést mnoho změn do vašeho života a rutiny: obvykle způsobuje nevolnost, zvracení a změny chuti k jídlu, může způsobit, že zhubnete a ovlivní vaši energetickou hladinu a spánek. Chemoterapie může také změnit chuť jídla.

Možná budete chtít vynechat jídla a nemusíte mít vůbec hlad, což může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je najít rychle působící zdroj glukózy – jako je džus, glukózové tablety nebo gel – který můžete sníst a držet ho dole, i když je vám nevolno.

Pokud trpíte nízkou hladinou cukru v krvi, když jste v nemocnici nebo během chemoterapie, můžete být schopni dostat intravenózní (IV) dextrózu ke zvýšení hladiny cukru v krvi, aniž byste museli jíst.

Promluvte si s lékařem, zvláště pokud užíváte inzulin, o úpravě nastavení bazálního a bolusového inzulinu, když procházíte chemoterapií – zvláště pokud máte hodně nízké hladiny cukru v krvi.

Existuje cukrovka a chemoterapeutická dieta?

Neexistuje žádná specifická dieta, kterou musíte dodržovat, pokud máte cukrovku a rakovinu. Vždy je však lepší se na to zaměřit jíst celé, nezpracované potravinytakže budete moci získat co nejvíce živin.

Pokud nemáte zrovna chuť k jídlu, zaměřte se na konzumaci plnohodnotných potravin, které jsou také kaloricky husté, jako je arašídové máslo, ořechy, semínka, ovoce, kokos a avokádo, abyste při jídle dostali co nejvíce kalorií. Můžete také zvážit potraviny, které mají nízký glykemický index (GI), což odpovídá potraviny bohaté na živiny.

Nakonec můžete vyhledat onkologického dietologa, což je lékařský odborník, který je speciálně vyškolen k tomu, aby pomáhal lidem s rakovinou formulovat nejzdravější a nejvyváženější jídelní plány pro ně a jejich zdravotní cíle.

Mohou s vámi spolupracovat na přizpůsobení jídelního plánu specifického pro vaši diagnózu diabetu a rakoviny a zároveň mít na paměti výzvy, které chemoterapie představuje pro stravování.

Zvládnout cukrovku i rakovinu není snadný úkol a může být ještě obtížnější, když procházíte chemoterapií.

Mnoho léků na chemoterapii (a steroidy, které jsou často předepisovány spolu s nimi) způsobuje inzulínovou rezistenci a vysokou hladinu cukru v krvi. Zůstat hydratovaný, vyhledávat mírnou fyzickou aktivitu a užívat inzulín (nebo perorální lék na cukrovku) jsou nejlepšími možnostmi k léčbě vysoké hladiny cukru v krvi.

Účinky chemoterapie, včetně zvracení, nevolnosti a ztráty chuti k jídlu, mohou také způsobit nízkou hladinu cukru v krvi. Nalezení chutného zdroje glukózy nebo dokonce hledání infuze dextrózy vám může pomoci zvládnout nízkou hladinu cukru v krvi při chemoterapii.

Spolupráce s onkologickým dietologem vám může pomoci vytvořit plán jídla, který vám pomůže splnit vaše cíle v oblasti diabetu i rakoviny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY