Je rakovina prostaty léčitelná?

Většina rakovin prostaty je vyléčitelná, zejména ty, které se v době diagnózy nerozšířily do vzdálených částí vašeho těla.

Rakovina prostaty má jednu z nejvyšších měr přežití ze všech druhů rakoviny a je často léčitelná, pokud je zjištěna v raném stádiu. Lékaři vás obvykle považují za vyléčeného, ​​pokud po dobu nejméně 5 let nejsou žádné známky vaší rakoviny.

Obvykle je cílem léčby rakoviny prostaty pokusit se vyléčit rakovinu a zabránit jejímu návratu. U některých mužů s pokročilou rakovinou je cílem léčby zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života.

V tomto článku shrnujeme šance na vyléčení rakoviny prostaty a jaké jsou vaše možnosti léčby.

Na jazyku záleží

V tomto článku hovoříme o rakovině prostaty u lidí, kterým byl při narození přidělen muž.

Je důležité si uvědomit, že ne každý muž, kterému byl přidělen muž při narození, se identifikuje s označením „muž“. Někdy však používáme výrazy „muž“ nebo „muži“, abychom odráželi jazyk ve studii nebo statistice nebo abychom zajistili, že lidé najdou tento článek s výrazy, které hledají.

Pokud je to možné, snažíme se být inkluzivní a vytvářet obsah, který odráží rozmanitost našich čtenářů.

Jaké jsou cíle léčby rakoviny prostaty?

Léčba rakoviny prostaty je obvykle nejúčinnější, když je rakovina prostaty omezena na raná stádia.

Pro popis rakoviny prostaty byly vyvinuty různé stagingové systémy. Nejčastěji používaným systémem je tzv Americký smíšený výbor pro rakovinu (AJCC) TNM systém. Rozděluje rakovinu od stadia 1 do stadia 4B v závislosti na:

 • rozsah rakoviny
 • zda se rozšířila do blízkých lymfatických uzlin
 • zda se rozšířila do dalších částí vašeho těla
 • vaše hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).
 • vaše skupina stupně, měřítko toho, jak rychle se předpokládá šíření rakoviny.

Rakovina prostaty 1. stádia se nejsnáze léčí a je téměř vždy vyléčitelná. Rakovina stadia 4B je nejhůře léčitelná, ale asi třetina lidí stále žije déle než 5 let.

Národní onkologický ústav používá jiný systém stagingu. Karcinom prostaty klasifikují jako lokalizovaný, regionální nebo vzdálený. Uvádějí následující míry přežití od 2012 až 2018:

Etapa Přibližný ekvivalent AJCC 5letá relativní míra přežití
Lokalizované Fáze 1 až 3A asi 100,0 %
Regionální Fáze 3B až 4A asi 100,0 %
Vzdálený Fáze 4B 32,3 %

Lékaři mohou doporučit paliativní léčbu, pokud máte rakovinu prostaty ve stádiu 4B a pokud jiné možnosti léčby nebyly účinné.

Přečtěte si více o stádiích rakoviny prostaty.

Otázky, které byste měli položit svému lékaři ohledně léčby

Podstoupit léčbu rakoviny může být stresující, ale příprava seznamu otázek, které byste měli lékaři položit, vám může pomoci lépe porozumět procesu a zdát se méně ohromující. Zde je několik otázek, které byste si mohli chtít položit.

 • Jaké mám možnosti léčby?
 • Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých ošetření?
 • Jak dlouho budu muset podstoupit léčbu?
 • Kolik bude moje léčba stát a kolik je kryto pojištěním?
 • Je cílem mé léčby vyléčení rakoviny nebo zvládnutí příznaků?
 • Mám nárok na nějaké klinické studie?

Jaké jsou možnosti léčby rakoviny prostaty?

Lékaři si vybírají osm standardních ošetření pro rakovinu prostaty. Vědci také zkoumají účinnost novějších léčebných postupů, jako je kryoterapie a vysoce intenzivní ultrazvuková terapie.

Pozorné čekání a aktivní dohled

Bdělé čekání a aktivní sledování zahrnují čekání, jak se vaše rakovina v průběhu času změní.

Aktivní sledování zahrnuje sledování rakoviny s krevním testem PSA téměř každý 6 měsíců a digitální rektální vyšetření asi jednou ročně. Můžete také podstoupit zobrazovací vyšetření a biopsii prostaty každé 1 až 3 roky. Pokud se vaše výsledky testů změní, může vám lékař doporučit agresivnější léčbu, která se pokusí rakovinu vyléčit.

Bdělé čekání zahrnuje méně následných testů. Pokud se u vás objeví příznaky, může vám lékař doporučit léčbu ke zlepšení kvality vašeho života.

Výhody a rizika bdělého čekání a aktivního dohledu

Tyto dvě léčby se vyhýbají potenciálním rizikům agresivnější léčby rakoviny prostaty, ale také přicházejí s rizikem progrese rakoviny. Cílem bdělého čekání není vyléčit rakovinu, ale zaměřit se na příznaky, jak se vyvíjejí.

Chirurgická operace

Chirurgie může být možností, pokud je rakovina obsažena ve vaší prostatě. Nejběžnější typ operace se nazývá radikální prostatektomie. Během tohoto postupu se odstraní vaše prostata, okolní tkáň a semenné váčky. Mohou být také odstraněny blízké lymfatické uzliny.

Výhody a rizika operace rakoviny prostaty

Chirurgie má možnost vyléčit vaši rakovinu, ale může také způsobit vedlejší účinky. Potenciální vedlejší účinky mohou zahrnovat:

 • erektilní dysfunkce
 • únik moči
 • zkrácení penisu
 • tříselná kýla

Přečtěte si více o operaci rakoviny prostaty.

Radiační terapie

Radiační terapie využívá vysokoenergetické vlny k zabíjení rakovinných buněk. Může být podáván jeden ze tří typů:

 • Externí radiační terapie: Tenhle typ zahrnuje použití externího přístroje k vystavení prostaty radiaci.
 • Brachyterapie: Tenhle typ zahrnuje umístění radioaktivního materiálu do vašeho těla, aby zničil rakovinu.
 • Radiofarmaka: Tento typ se používá k léčbě rakoviny, která se rozšířila do vaší kosti. Zahrnuje vstřikování radioaktivních látek radium-223 do vašeho krevního oběhu.

Výhody a rizika radiační terapie rakoviny prostaty

Radiační terapie může potenciálně vyléčit rakovinu prostaty sama o sobě nebo v kombinaci s jinými léčbami. Brachyterapie obvykle vyžaduje pouze jedno ošetření.

Muži, kteří dostávají radiační terapii, mají zvýšené riziko rakoviny trávicího traktu nebo močového měchýře. Může také způsobit nežádoucí účinky, jako je erektilní dysfunkce nebo problémy s močením.

Přečtěte si více o radiační terapii rakoviny prostaty

Hormonální terapie

Hormonální terapie zahrnuje snížení hladiny mužských pohlavních hormonů, které umožňují růst buněk rakoviny prostaty. Toho lze dosáhnout léky nebo chirurgickým zákrokem k odstranění varlat. Je to standardní možnost léčby rakoviny prostaty 3. nebo 4. stupně.

Výhody a rizika hormonální terapie

Hormonální terapie může způsobit, že rakovinné buňky rostou pomaleji nebo odumírají, ale může také způsobit vedlejší účinky, jako jsou:

 • návaly horka
 • erektilní dysfunkce
 • ztráta chuti na sex
 • oslabené kosti

Chemoterapie

Chemoterapie zahrnuje užívání léků, které obsahují chemikálie, které způsobují odumírání rakovinných buněk. Tyto chemikálie také poškozují zdravé buňky ve vašem těle, které se rychle dělí. Může být kombinován s hormonální terapií k léčbě rakoviny prostaty 4. stupně.

Výhody a rizika chemoterapie

Chemoterapie může potenciálně zmenšit nádory prostaty, ale může také poškodit zdravé buňky ve vašem těle. Může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

 • nevolnost a zvracení
 • únava
 • ztráta vlasů
 • vředy v ústech
 • ztráta chuti k jídlu

Přečtěte si více o chemoterapii rakoviny prostaty.

Cílená terapie

Cílená terapie zahrnuje užívání léků, které se specificky zaměřují na rakovinné buňky. Má tendenci způsobit menší poškození zdravých buněk než chemoterapie.

Výhody a rizika cílené terapie

Cílená terapie je léčebnou možností pro pozdní stádium rakoviny prostaty, která nereaguje na jinou léčbu. Stále však může způsobit vedlejší efekty jako:

 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu

Imunoterapie

Imunoterapie zahrnuje užívání léků, které stimulují váš imunitní systém k útoku na rakovinné buňky.

Výhody a rizika imunoterapie

Imunoterapie může vyléčit rakovinu prostaty, když jiné léčby nefungují. Mezi vedlejší účinky patří:

 • horečka
 • únava
 • zimnice
 • bolesti hlavy
 • nevolnost

Léčba bisfosfonáty

Bisfosfonáty jsou léky, které snižují oslabení nebo zničení kosti, ke kterému může dojít, když se rakovina šíří do vaší kosti.

Výhody a rizika cílené terapie

Bisfosfonáty nemohou vyléčit rakovinu prostaty, ale mohou vám pomoci zabránit ztrátě kostní hmoty. Mezi vedlejší účinky patří:

 • bolest kostí nebo kloubů
 • příznaky podobné chřipce
 • problémy s ledvinami

Jaký je výhled pro lidi s rakovinou prostaty?

Vyhlídky lidí s rakovinou prostaty jsou obecně velmi dobré. Má jednu z nejvyšších měr přežití ze všech rakovin. Pětileté relativní přežití pro všechna stádia dohromady je téměř 97 %. (Relativní míry přežití porovnávají míru přežití lidí, kteří mají nemoc, s těmi, kteří tuto nemoc nemají).

Léčba rakoviny prostaty může být stresující a negativně ovlivnit kvalitu vašeho života. U mnoha mužů se po léčbě rozvinou vedlejší účinky, jako je inkontinence moči nebo erektilní dysfunkce. Lékař vám může pomoci sestavit plán léčby jakýchkoli nežádoucích účinků, které se u vás mohou objevit.

Často kladené otázky o léčbě rakoviny prostaty

Dá se rakovina prostaty vyléčit navždy nebo se pravděpodobně vrátí?

Většina karcinomů prostaty je léčitelná. Biochemická recidiva karcinomu prostaty se vyskytuje v cca 25 % lidí, kteří podstoupí radikální prostatektomii a až 45 % lidí, kteří podstoupí externí radioterapii.

Biochemická recidiva znamená, že se vaše hladiny PSA zvýší na práh, který naznačuje, že se rakovina vrátila. Pokud se rakovina vrátí, lékař vám pravděpodobně doporučí jinou léčbu, jako je hormonální terapie.

V jaké fázi není rakovina prostaty vyléčitelná?

Obvykle se rakovina prostaty ve stadiu 4B nepovažuje za léčitelná. Ale měli byste si promluvit s lékařem o tom, jak vaše tělo reaguje na léčbu, a o vašem individuálním výhledu.

Jak dlouho můžete žít s rakovinou prostaty 4. stupně?

O jedna třetina lidí, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty 4. stupně, přežívá déle než 5 let.

Jak poznám, která možnost léčby je pro mě nejlepší?

Rozhodování o léčbě rakoviny prostaty může být obtížné. Váš zdravotnický tým vám může pomoci zvážit pro a proti každé možnosti. Možná vám také pomůže promluvit si s někým, kdo prošel léčbou rakoviny prostaty, abyste porozuměli jejich zkušenostem.

American Cancer Society nabízí a 24/7 linka pomoci kde můžete kontaktovat odborníka na rakovinu, který vám může pomoci pochopit vaše možnosti.

Rakovina prostaty je téměř vždy léčitelná, pokud se nerozšířila do vzdálených částí těla. Asi třetina rakoviny prostaty, která se rozšířila do vzdálených orgánů, je stále léčitelná.

Váš zdravotnický tým vám může pomoci porozumět tomu, které možnosti léčby vám dávají nejlepší šanci na přežití nebo vám mohou pomoci zvládnout vaše příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY