Léky proti průjmu pro Crohnovu chorobu

Přehled

Crohnova choroba je druh zánětlivého onemocnění střev, které způsobuje otoky v zažívacím traktu. Přesná příčina Crohnovy choroby není známa. Někteří odborníci se však domnívají, že imunitní systém může přispět k rozvoji tohoto stavu.

Imunitní systém je zodpovědný za ochranu těla před látkami, které způsobují nemoci a infekce. Když se vaše tělo pokusí zahnat škodlivé útočníky, váš trávicí trakt se zapálí.

Obvykle tento zánět zmizí, když infekce zmizí. U lidí s Crohnovou chorobou se trávicí trakt zanícuje, i když neexistuje infekce. Zánět často vede k příznakům, jako je únava, bolest břicha a průjem.

Průjem může být jedním z více znepokojujících a obtěžujících příznaků Crohnovy choroby. Průjem, který je často nápadný v nejnevhodnějších časech, může narušit vaše každodenní činnosti a nakonec může způsobit vážné komplikace.

U pacientů s mírnější Crohnovou chorobou současné směrnice doporučují pečlivé sledování při léčbě symptomů. To zahrnuje změnu stravy a používání léků proti průjmu, které pomáhají zvládat průjem spojený s Crohnovou chorobou.

Zde je pět nejoblíbenějších možností.

1. Loperamid

Loperamid je jedním z nejznámějších léků proti průjmu. Zpomaluje trávicí proces ve vašich útrobách, což umožňuje jídlu zůstat ve vašem systému delší dobu.

To umožňuje tělu lépe absorbovat jídlo, které jíte, což snižuje počet střevních pohybů, které máte každý den.

Loperamid je orální lék, který se obvykle musí užívat pouze po průjmové epizodě. Pokud se průjem vyskytuje často, lékař vám jej může pravidelně předepisovat. V takovém případě bude nutné lék užívat alespoň jednou denně.

Mezi populární volně prodejné (OTC) verze tohoto léku patří Imodium a Diamant. Mezi možné vedlejší účinky patří sucho v ústech, ospalost a zácpa.

2. Difenoxylát

Difenoxylát je podobný loperamidu. Zpomaluje to vaši střevní aktivitu, aby se snížila frekvence průjmu. Difenoxylát je orální lék, který lze užívat až čtyřikrát denně.

Ve Spojených státech je difenoxylát dostupný pouze na lékařský předpis a je podáván v kombinaci s lékem nazývaným atropin.

Protože to může být návykové, lékař vám pravděpodobně předepíše difenoxylát jako krátkodobou léčbu. Příznaky se obvykle zlepšují do dvou dnů po zahájení léčby. Značky léků, které používají difenoxylát, zahrnují Lomocot a Lomotil.

Mezi vedlejší účinky difenoxylátových léků patří sucho v ústech, nadýmání a zácpa.

3. Cholestyramin

Cholestyramin pomáhá předcházet průjmům u lidí s Crohnovou chorobou tím, že normalizuje množství žlučových kyselin v těle. Obvykle je předepsáno, pokud vám byla odstraněna část tenkého střeva chirurgickým zákrokem známým jako ileální resekce.

Droga je ve formě prášku, který můžete smíchat s nápojem nebo určitými potravinami a užívat ústy. Ve většině případů je třeba jej užívat dvakrát až čtyřikrát denně. Mezi nejčastěji předepisované léky na cholestyramin patří Prevalite a Questran.

Lidé, kteří užívají tyto léky, mohou mít zácpu.

4. Kodeinový sulfát

Kodein je často předepisován ke zmírnění bolesti. Když vezmete drogu jako tabletu kodein sulfátu, může to pomoci zabránit průjmu. Kodeinový sulfát může být příliš návykový pro každodenní použití, takže je obvykle předepsán pro krátkodobé použití v závažnějších případech průjmu.

Někteří lidé s Crohnovou chorobou získají úlevu od Tylenolu s kodeinem. Tento lék na předpis je k dispozici v tabletové i tekuté formě. Mezi možné vedlejší účinky kodein sulfátu a Tylenolu s kodeinem patří ospalost, sucho v ústech a zácpa.

5. Pepto-Bismol

Pepto-Bismol, OTC lék, který je populární po celá desetiletí, je antacid, který je také protizánětlivým lékem. Obsahuje účinnou látku zvanou subsalicylát vizmutu, který obaluje podrážděné tkáně v žaludku a střevě. To pomáhá snížit zánět a podráždění.

Pepto-Bismol je k dispozici v tekutých, žvýkacích a perorálních kapslích. Zatímco Pepto-Bismol je velmi účinný pro dočasné případy průjmu, budete pravděpodobně potřebovat něco silnějšího, pokud máte chronický průjem.

Mezi vedlejší účinky přípravku Pepto-Bismol patří dočasné ztmavnutí jazyka a zácpa. Děti mladší 12 let by neměly užívat Pepto-Bismol kvůli možnému spojení s Reyeovým syndromem.

Přírodní léky na průjem

Existují také přírodní prostředky, které mohou pomoci zmírnit průjem spojený s Crohnovou chorobou. Tyto procedury – k zakoupení v obchodech s potravinami, v obchodech se zdravou výživou nebo online – zahrnují:

 • dřevěné uhlí
 • ostružinový čaj
 • zázvorový čaj
 • kajenské ve formě kapslí

Může pomoci vyhnout se:

 • mléčné výrobky
 • alkohol
 • sycené nápoje
 • kofeinové nápoje
 • smažená jídla
 • tučná jídla

Možná budete chtít omezit konzumaci určitého ovoce a zeleniny, které mohou způsobovat nadměrné plynatost. Mezi tyto potraviny patří:

 • brokolice
 • fazole
 • hrášek
 • kukuřice
 • kapusta
 • švestky
 • cizrna

Místo toho zkuste čirá, tekutá jídla, jako je polévka a Jell-O.

Další nevýrazná jídla, která můžete jíst, zahrnují:

 • přípitek
 • rýže
 • vejce
 • kuře bez kůže

Během epizod průjmu je velmi důležité pít více vody. Průjem může způsobit dehydrataci, která se může stát vážným zdravotním stavem, pokud není řádně léčena. Pití spousty tekutin pomůže zajistit, abyste byli co nejvíce hydratovaní.

Lékaři radí přidat lžičku soli a cukru do litru vody. To pomůže doplnit glukózu a elektrolyty ztracené při průjmu.

Jako u každé léčby byste měli vybírat léky nebo domácí prostředky pouze pod dohledem lékaře.

Váš lékař bude pravděpodobně chtít sledovat váš postup při zahájení léčby příznaků Crohnovy choroby, aby se ujistil, že vaše léčba nepříznivě neovlivňuje váš stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY