Liší se příznaky menopauzy při užívání antikoncepčních pilulek?

Zažijete tradiční příznaky menopauzy?

Jak stárnete, vaše tělo postupně zpomaluje produkci estrogenu. Vaše menstruace bude také nepravidelná. Když k tomu dojde, je to známé jako perimenopauza.

Poté, co jste strávili celý rok bez menstruace, dosáhli jste menopauzy. Příznaky jako návaly horka a poruchy spánku jsou běžné během této doby.

Ale pokud užíváte antikoncepční pilulky, nemusíte tyto příznaky spojovat s menopauzou. Hormonální antikoncepce – jako je pilulka – často způsobuje příznaky, jako jsou tyto.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, proč tomu tak je, příznaky, které byste měli sledovat, a další.

Jak antikoncepce maskuje příznaky menopauzy

Antikoncepční pilulky jsou formou hormonální antikoncepce. Kombinované pilulky obsahují syntetické formy estrogenu a progesteronu, dvou přirozeně se vyskytujících hormonů. Minipilulky obsahují pouze progestin, což je syntetická verze progesteronu.

Kromě prevence otěhotnění pomáhají antikoncepční pilulky regulovat hormonální hladiny vašeho těla. Jak se blíží menopauza, přirozené hladiny estrogenu ve vašem těle začnou klesat – ale syntetické hormony pilulky brání vašemu tělu tento pokles rozpoznat.

Budete také nadále pociťovat měsíční krvácení, i když to bude záviset na typu pilulky, kterou užíváte. Například ženy, které užívají kombinované antikoncepční pilulky, budou mít každý měsíc týden menstruačního krvácení. U žen, které užívají minipilulku, se může objevit nepravidelnější krvácení.

Antikoncepční pilulky mají také vedlejší účinky, které jsou podobné symptomům menopauzy. Tyto zahrnují:

 • špinění mezi obdobími

 • návaly horka
 • změny nálady
 • změny chuti k jídlu

Jak zjistit, zda jste dosáhli menopauzy

The průměrná americká žena menopauzy dosáhne kolem 51. roku věku, ale perimenopauza může začít již ve 40 letech nebo i dříve. Můžete mít podezření, že se vaše tělo mění kvůli snížené plnosti prsou nebo zpomalenému metabolismu, ale váš lékař vám to nemůže s jistotou říci.

Neexistuje žádný test, který by určil, zda jste v menopauze, takže je důležité sledovat změny ve vašem těle.

Užívání antikoncepčních pilulek během perimenopauzy má určité výhody, proto se poraďte se svým lékařem o tom, kdy a jak přestat užívat pilulky. Možná budete muset přejít na jinou formu hormonální antikoncepce nebo použít bariérové ​​metody, jako jsou kondomy, abyste zabránili otěhotnění.

Pokud se rozhodnete přestat užívat pilulku, může to trvat čtyři týdny až několik měsíců, než převezmou přirozené hormony vašeho těla.

Během této doby budete muset komunikovat se svým lékařem o tom, co můžete očekávat z hlediska vedlejších účinků. Pokud se ukáže, že jste již dosáhli menopauzy, vaše menstruace se nemusí vůbec vrátit.

Co můžete očekávat, pokud jste dosáhli menopauzy

Jak se blíží menopauza, vaše menstruace bude sporadická. Vaše menstruace může vynechat měsíc nebo dva před návratem a mezi tím můžete mít průlomové špinění. Jakmile jste strávili celý rok bez menstruace, dosáhli jste menopauzy.

Kromě nepravidelnosti menstruace můžete zaznamenat:

 • únava
 • noční pocení
 • návaly horka
 • nespavost
 • změny nálady
 • změna libida
 • vaginální suchost

Mít méně estrogenu také zvyšuje riziko určitých zdravotních stavů, jako je obezita, srdeční choroby a osteoporóza. Měli byste si promluvit se svým lékařem o těchto stavech, stejně jako o jakékoli rodinné anamnéze vysokého krevního tlaku nebo rakoviny.

Držet krok s vašimi pravidelnými zdravotními prohlídkami může pomoci snížit riziko dalších komplikací a také pomoci se zvládáním příznaků.

Pokud jsou vaše příznaky související s menopauzou závažné, může vám lékař navrhnout cílenou léčbu, která pomůže zlepšit kvalitu vašeho života.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici

Existuje řada věcí, které můžete udělat pro zmírnění příznaků menopauzy.

Můžete například zkusit domácí prostředky – jako je omezení kofeinu, snížení teploty v domácnosti nebo spaní na chladivé gelové podložce – které vám pomohou s návaly horka.

Snaha jíst zdravěji, užívat doplňky výživy a pravidelně cvičit může také ovlivnit to, jak se cítíte.

Pokud jsou vaše příznaky závažné, může vám lékař předepsat gely nebo pilulky pro hormonální substituční terapii nebo nízkodávkové antidepresivum, které vám pomůže vyrovnat hladiny hormonů.

Jaký je výhled

Průměrná žena zažívá příznaky perimenopauzy přibližně čtyři roky, než menstruace úplně ustane. Mějte na paměti, že tento časový rámec se může lišit, takže toto období pro vás může být kratší nebo delší.

Pokud si myslíte, že se blíží menopauza, poraďte se se svým lékařem. Mohou pomoci určit, zda máte pokračovat v užívání pilulky, přejít na jinou hormonální léčbu nebo přestat užívat antikoncepci.

Možnosti léčby jsou k dispozici, takže neváhejte a řekněte svému lékaři, jak se cítíte.

Pamatujte, že tato fáze je pouze dočasná a že vaše příznaky úplně odezní, jakmile se vaše tělo přizpůsobí novým hladinám hormonů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY