Měli byste si nechat udělat MRI pro tinnitus?

Tinnitus je zvonění ve vašich uších. MRI může vašemu lékaři nabídnout podrobnější obraz o tom, co se děje uvnitř vašeho ucha. To jim může pomoci určit přesnou příčinu.

Odhadem 10 % až 25 % dospělých má tinnitus. Tinnitus je stav, kdy zažíváte zvonění v uších, které ostatní neslyší. Existuje mnoho důvodů, proč můžete zažít tinnitus. Může souviset se ztrátou sluchu, vysokým krevním tlakem, alergiemi nebo nádorem.

Aby bylo možné léčit tinnitus, lékaři obvykle hledají základní příčinu. To obvykle vyžaduje diagnostické testování, které může zahrnovat MRI.

Jaké testy se dělají na tinnitus?

Pokud se domníváte, že máte tinnitus, váš lékař bude chtít před stanovením diagnózy a léčebného plánu zkontrolovat vaši zdravotní anamnézu. Obvykle provedou kontrolu ucha otoskopem a mohou vás poslat k otolaryngologovi (lékaři ORL) k dalšímu posouzení.

V mnoha případech si váš lékař vyžádá kompletní vyšetření sluchu. To jim umožňuje vyhodnotit případnou ztrátu sluchu a zkontrolovat funkci určitých částí ucha.

Audiologové, lékaři, kteří jsou speciálně vyškoleni a licencováni k diagnostice poruch sluchu, mohou také použít speciální test k určení výšky a intenzity vašeho tinnitu. To může vašemu lékaři pomoci pochopit, jak vás tinnitus ovlivňuje.

Kromě tohoto testování může váš lékař požádat o neurozobrazení, aby získal informace o jakémkoli nervové změny související s tinnitem.

Mohou také požadovat zobrazení, které jim může poskytnout lepší pohled na zapojené struktury, zejména v případě pulzující tinnitus. MRI, CT nebo ultrazvuk mohou být užitečné pro indikaci strukturálních problémů nebo zdravotních stavů, které mohou přispívat k tinnitu.

Kromě toho může váš lékař požadovat krevní testy.

Je MRI nebo CT vyšetření lepší pro tinnitus?

Jak MRI, tak CT vyšetření může být užitečné pro diagnostiku základní příčiny tinnitu.

Po jejich počátečním vyhodnocení může váš lékař doporučit jedno skenování přes druhé na základě vaší pravděpodobnosti určitých základních stavů nebo vyloučení konkrétních stavů.

V některých případech může váš lékař požádat o vyšetření MRI i CT, protože tyto dva skeny mohou nabídnout doplňkové zobrazovací informace.

Jak funguje MRI ucha?

MRI využívá rádiové vlny a silné magnetické pole k vytváření snímků vnitřního ucha. Zákrok je neinvazivní a bezbolestný. Ale pokud máte klaustrofobii, možná budete chtít se svým lékařem předem prodiskutovat užívání sedativ nebo léků proti úzkosti.

Před provedením MRI upozorněte svého lékaře na jakékoli lékařské nebo kovové implantáty, které můžete mít. Také jim budete chtít dát vědět, pokud jste těhotná.

Chcete-li podstoupit MRI, budete umístěni na pohyblivý skenovací stůl. Popruhy nebo podpěry mohou být použity, aby vám zabránily v pohybu. Technik umístí zařízení s cívkami, které vysílají a přijímají rádiové vlny kolem vaší hlavy a oblasti uší.

Během pořizování snímků uvnitř MRI budete informováni, abyste zůstali v klidu. Technik vám může dát injekci nebo IV s kontrastním materiálem před nebo během procedury. Mikrofon uvnitř stroje vám umožní komunikovat s technikem.

Snímky budou později interpretovány radiologem a pošlou zprávu vašemu lékaři.

Může MRI detekovat poškození nervů ve vašem uchu?

MRI lze použít k detekci strukturálních abnormalit v uchu, které ovlivňují nervy.

MRI může například detekovat růst nebo nádor v blízkosti osmého hlavového nervu. Může také vykazovat změny v krevních cévách v blízkosti uší.

Zhorší MRI zvonění v uších?

Ano, je možné, že jde o hlasitý zvuk z magnetické rezonance se může zhoršit zvonění v uších.

Ale jakékoli negativní účinky MRI jsou obvykle dočasné. Před MRI můžete také dostat špunty do uší nebo sluchátka s hudbou. Takže možná nebudete mít problémy s hlukem stroje.

Pokud se toho obáváte, poraďte se se svým lékařem o tom, zda je možné nosit ochranu uší.

Identifikace a léčba základních stavů tinnitu může snížit nebo úplně odstranit zvonění zní.

Pokud máte tinnitus, mohou lékaři požádat o MRI postiženého ucha, aby pomohli určit příčinu. Protože tinnitus je spojen s mnoha různými zdravotními stavy, lékaři provedou řadu testů, aby odstranili potenciální příčiny a pomohli určit, proč tyto zvuky zažíváte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY