Možnosti léčby tardivní dyskineze

Tardivní dyskineze (TD) je porucha pohybu, která se vyvine z užívání léků blokujících dopaminové receptory, jako jsou některá („typická“) antipsychotika první generace. Způsobuje nekontrolované pohyby v těle.

Existují možnosti, jak tento stav zvládnout, a někdy jej lze zcela vyléčit. Lékař může doporučit změnu léků, které pomohou zpomalit progresi TD.

Mezi další možnosti patří léky určené k cílení na TD, určité doplňky nebo změny životního stylu.

Změna primárního léku

Vzhledem k tomu, že TD je spojena s určitými léky na předpis, jako jsou antipsychotika první generace, někteří lékaři mohou doporučit snížení dávkování nebo přechod na verzi druhé generace.

Pokud například užíváte antipsychotikum první generace k léčbě schizofrenie, lékař vám může předepsat verzi druhé generace, která s menší pravděpodobností způsobí TD, jako je risperidon nebo quetiapin.

U některých lidí však příznaky TD přetrvávají i po přerušení užívání antipsychotik první generace. Část problému spočívá v tom, že TD se vyvíjí po dlouhou dobu, obvykle několik let. Vysazení možné medikace spojené s TD nemusí vždy zvrátit nástup této pohybové poruchy.

Existují také určité důkazy, že atypické léky blokující dopaminový receptor by mohly dále zhoršit příznaky TD. Pokud lékař změní vaši primární léčbu z typického na jiné antipsychotikum, bude vás chtít pravidelně vyšetřovat na TD.

Léky na TD

Léky, které byly schváleny pro léčbu TD, mohou pomoci zmírnit příznaky bez zastavení primární léčby. Patří mezi ně deutetrabenazin (Austedo) a valbenazin (Ingrezza).

I když tato léčba TD neléčí, může pomoci zastavit její progresi a zároveň snížit příznaky. Oba léky fungují tak, že inhibují proteiny vezikulárního monoaminového transportéru typu 2 (VMAT2) v mozku, což může pomoci snížit nadměrné hladiny dopaminu přispívající k TD.

deutetrabenazin

Tento lék se prodává pod značkou Austedo a používá se k léčbě TD a dalších pohybových poruch, jako je Huntingtonova chorea. Food and Drug Administration (FDA) jej schválil pro TD v roce 2017.

Při použití pro TD může lékař předepsat na začátku vyšší dávku a postupně ji snižovat na udržovací dávku.

I když se neprokázalo, že by se tento lék úplně zbavil příznaků, jako jsou nekontrolované pohyby, existuje šance, že se to alespoň zlepší. Vlastně jeden 12týdenní klinická studie zjistili, že deutetrabenazin významně snížil symptomy TD s několika vedlejšími účinky.

Valbenazin

Valbenazin (Ingrezza) je primárně předepisován pro léčbu TD. FDA také schválil tento lék pro TD v roce 2017. Stejně jako deutetrabenazin je valbenazin nejprve předepisován ve vyšších dávkách.

Klinické studie ukázaly, že valbenazin může u některých lidí zlepšit příznaky TD, i když se pravděpodobně vrátí nebo se zhorší, jakmile přestanete užívat tento lék.

Hluboká mozková stimulace

Hluboká mozková stimulace (DBS) je typ chirurgického zákroku, který se obvykle používá k léčbě neurologických poruch pomocí implantovaného zařízení ve vašem mozku, které pomáhá kontrolovat pohyby těla. Může také pomoci léčit příznaky dystonie, jako jsou mimovolní pohyby svalů.

I když se DBS nepovažuje za léčbu první linie pro TD, může být bezpečnou a účinnou možností pro těžkou TD, která nereaguje na léky.

Botoxové injekce

Botulotoxinové injekce typu A (Botox) jsou možná nejlépe známé jako kosmetické ošetření. Způsob, jakým tento lék pomáhá blokovat cílené nervy a svaly, může být užitečný pro řadu dalších stavů, včetně migrény, dystonie a hyperaktivního močového měchýře.

Botoxové injekce jsou studovány pro TD kvůli jejich klinicky prokázaným účinkům na jiné pohybové poruchy.

Doplňky používané pro TD

Kromě léků můžete zvážit rozhovor s lékařem, abyste zjistili, zda užívání určitých doplňků může pomoci vašim příznakům TD. I když je potřeba více dlouhodobých výzkumů ohledně bezpečnosti a účinnosti, nejslibnější jsou v současnosti následující doplňky:

  • Vitamín E: Tento vitamín rozpustný v tucích je možná nejvíce studovaným doplňkem pro TD. Zatímco vitamín E nemůže zabránit TD, výzkum naznačuje že může pomoci zastavit zhoršování příznaků. Jedna recenze z roku 2018 uvádí, že vitamin E může být nejúčinnější do 5 let od nástupu TD.
  • Vitamín B6: Podle a metaanalýza 2020Tento vitamín B může pomoci léčit symptomy TD, zejména pokud se používá spolu s vitaminem E a inhibitory VMAT2.
  • Ginkgo biloba: Tento bylinný doplněk má antioxidační a protizánětlivé složky, které mohou pomoci zmírnit příznaky TD v kombinaci s léky, i když je zapotřebí více výzkumu.

Změny životního stylu

Zatímco TD je způsobeno užíváním určitých léků po dlouhou dobu, určité změny životního stylu mohou snížit riziko vzniku této pohybové poruchy. Patří mezi ně přestat kouřit a vyhýbat se užívání návykových látek.

Kromě toho může nezvládnutý diabetes zvýšit riziko rozvoje TD při užívání blokátorů dopaminových receptorů. Promluvte si s lékařem o způsobech, jak můžete pomoci řídit hladinu cukru v krvi, včetně léků na cukrovku, vyvážené stravy a pravidelného cvičení.

TD je komplexní stav, který se nakonec může stát vysilujícím. Včasná diagnóza je důležitá, aby vám lékař mohl pomoci léčit a zvládat tuto poruchu pohybu.

Stejně jako TD není způsobeno jedním konkrétním lékem, neexistuje žádná univerzální léčba.

Nepřestávejte užívat žádné předepsané léky bez souhlasu lékaře. Je důležité zhodnotit své možnosti s lékařem a zkusit jinou metodu, pokud pro vás některá nefunguje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY