Může jablečný ocet pomoci při léčbě rakoviny?

Jablečný ocet je směs jablek fermentovaných kvasinkami a bakteriemi. Hlavní sloučeninou jablečného octa je kyselina octová. Někteří lidé se domnívají, že jablečný ocet lze použít jako doplněk léčby rakoviny.

V posledních letech stále více lidí používá jablečný ocet jako domácí lék na různé zdravotní problémy.

Zatímco někteří lidé podporují používání jablečného octa k léčbě rakoviny, neexistuje žádný přímý důkaz, že je účinný. V tomto článku se podíváme na tvrzení a zvážíme, co říká výzkum.

Jaká jsou tvrzení o jablečném octu a rakovině?

Může jablečný ocet pomoci při léčbě rakoviny?
Někteří lidé věří, že jablečný ocet pomáhá při léčbě rakoviny.

Mnoho tvrzení o jablečném octu a rakovině pochází z práce vědce a nositele Nobelovy ceny Otto Warburga.

Warburg věřil, že rakovina je nutriční problém a že se nemůže vyvinout u lidí, kteří jedí správnou, přirozenou stravu. V důsledku toho tvrdil, že 80% všech případů rakoviny se dalo vyhnout.

Warburg také naznačil, že vysoká kyselost a nízká hladina kyslíku v těle způsobují rakovinu. Tuto hypotézu založil na faktu, že rakovinné buňky produkují při růstu kyselinu, a to i v prostředí, které nebývá kyselé.

Tato hypotéza způsobila ve vědecké komunitě určité kontroverze, ale nebyla to populární teorie.

Lidé, kteří věří Warburgově teorii, si myslí, že snížení kyselosti těla zabije rakovinné buňky. Zastánci této myšlenky říkají, že pravidelný příjem jablečného octa může způsobit, že celkové pH těla bude zásaditější. Schopnost těla zvládat rovnováhu pH je však vynikající, takže požití jablečného octa na něj pravděpodobně nebude mít velký vliv.

Co říká výzkum

Existuje omezený výzkum na podporu tvrzení, že jablečný ocet může pomoci léčit rakovinu nebo potvrdit úlohu zásaditosti nebo kyselosti u rakoviny obecně.

Starší studie z roku 1996 zjistili, že rakovina roste a šíří se rychleji v mírně kyselém prostředí. Experiment však probíhal spíše in vitro než u lidí.

Jak upozorňuje Americký institut pro výzkum rakoviny, tělo si přirozeně reguluje hladinu pH a jídla, která člověk sní, mají malý účinek.

Z tohoto důvodu jsou domácí testy pH, které používají vzorky moči, neúčinné. Ledviny jsou částečně zodpovědné za udržování tělesného pH pod kontrolou a ledviny zajišťují, že vše, co by mohlo významně zvýšit nebo snížit, opustí tělo močí.

Výsledkem je, že pH moči člověka pravděpodobně odráží to, co ledviny vysílají z těla, nikoli skutečné pH těla.

Některé výzkumy však naznačují, že kyselina octová, hlavní sloučenina v jablečném octu, pomáhá zabíjet nádorové buňky.

Studie z roku 2014 zjistil, že nádorové buňky zemřely po expozici kyselině octové. Výzkum však probíhal v laboratoři a není možné vystavit skutečný nádor kyselině octové, takže je nepravděpodobné, že by v lidském těle měly stejné výsledky.

Vědci poznamenali, že nalezení způsobů, jak dodat kyselinu octovou přímo do nádorové tkáně, může být užitečné a že další výzkum by mohl prozkoumat možné způsoby, jak toho dosáhnout.

Systematický přehled nenašel žádný důkaz pro nebo proti použití zásadité stravy nebo zásadité vody k léčbě rakoviny. Autoři uvedli, že není důvod propagovat zásaditou dietu pro prevenci nebo léčbu rakoviny.

Celkově lze říci, že kromě neoficiálních důkazů lze jen velmi málo ověřit, že zásadité prostředí zabrání růstu rakoviny.

Další možné výhody

Zatímco výzkum jablečného octa a rakoviny je neprůkazný, existuje několik dalších výhod používání jablečného octa.

Tyto výhody jsou:

Boj s volnými radikály

Jablečný ocet a jiné druhy octa jsou dobrým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci udržet tělo zdravé a bojovat s volnými radikály, které poškozují buňky.

Tak jako studie z roku 2014Jablečný ocet obsahuje několik užitečných antioxidantů ve formě fenolů, včetně katechinu a kyseliny kávové.

Vyrovnávání krevního cukru

A recenze v Journal of Food Science poznamenal, že ocet by mohl být prospěšný pro lidi s diabetem. U potkanů ​​i lidí může užívání octa s jídlem zlepšit ukazatele diabetu snížením hladiny cukru v krvi nebo zlepšením citlivosti na inzulín.

Ochrana před bakteriemi

Kyselost jablečného octa může být také užitečnou antimikrobiální látkou, protože mnoho bakterií nemůže žít v kyselém prostředí.

Kuchaři často používají ocet, aby pomohli uchovat jídlo a zabránit růstu bakterií na jídle.

Kyselina octová v octě může také přímo zabíjet určité bakterie, což by mohlo z jablečného octa udělat dobrý doplněk pro celkové zdraví.

Pomáhá lidem zhubnout

Některé výzkumy ukazují, že jablečný ocet může lidem pomoci zhubnout. Studie z roku 2018 rozdělili účastníky do dvou skupin. Obě skupiny snědly denně o 250 kalorií méně, ale jedna skupina také konzumovala 2 lžíce jablečného octa denně.

Účastníci, kteří užívali jablečný ocet, zhubli podstatně více než kontrolní skupina.

Snížení cholesterolu

Stejná studie také zjistila, že skupina lidí, kteří kromě konzumace méně kalorií každý den užívali jablečný ocet, měla ve srovnání s kontrolní skupinou zlepšenou hladinu cholesterolu. Měli nižší celkové hladiny cholesterolu, ale vyšší hladiny HDL cholesterolu, což lidé označují jako „dobrý cholesterol“.

Vedlejší účinky a rizika jablečného octa

Jablečný ocet může způsobit pálení v krku.
Jablečný ocet může způsobit pálení v krku.
Jablečný ocet je silná kyselina, která může narušit sklovinu zubů člověka. Lidé, kteří jablečný ocet užívají orálně, by si měli dát pozor, aby si poté vypláchli ústa vodou.

Jablečný ocet může také způsobit nežádoucí účinky u lidí s onemocněním ledvin. Postižené ledviny se mohou potýkat se zpracováním kyseliny, takže další kyselina ve formě jablečného octa by mohla způsobit problémy.

Jablečný ocet také nemusí být vhodný pro osoby s nízkým obsahem draslíku nebo pro ty, kteří užívají léky ke změně hladiny draslíku.

Někteří lidé zjišťují, že pití jablečného octa způsobuje kyselý reflux nebo zhoršuje stávající příznaky kyselého refluxu.

Další možné nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • pocit pálení v krku
  • zápach z úst
  • nevolnost
  • alergické reakce
  • nízká hladina cukru v krvi

Jablečný ocet je bezpečný produkt a je prospěšným doplňkem zdravé výživy. Jablečný ocet však nenahrazuje léčbu rakoviny ani jiné lékařské ošetření.

Teorii, že vytvoření zásaditého prostředí v těle lze předcházet rakovině, je těžké dokázat. Tělo může upravit své pH mnoha způsoby a neustále upravuje hladinu pH bez jakékoli vnější pomoci.

Každý, kdo má rakovinu nebo prochází léčbou rakoviny, by si měl promluvit se svým lékařem o všech možných možnostech léčby.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY