Může káva způsobit rakovinu?

Káva je oblíbený nápoj, ale mnoho lidí se obává, že pití kávy může způsobit rakovinu. Jiní lidé tvrdí, že pití kávy nabízí zdravotní výhody a může dokonce předcházet rakovině. Co tedy říkají důkazy?

V tomto článku zkoumáme možnou souvislost mezi kávou a rakovinou a zkoumáme, zda pití kávy může přinést nějaké zdravotní výhody.

Způsobuje káva rakovinu?

Může káva způsobit rakovinu?
Neexistuje žádný výzkum, který by dokazoval, že káva je karcinogen.

Rakovina je komplexní onemocnění a není vždy snadné určit její příčinu. Vědci zkoumali mnoho různých látek, aby zjistili, zda u člověka zvyšují riziko rakoviny. Látky, které mohou způsobit rakovinu, jsou známé jako karcinogeny.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) přezkoumáno více než 1 000 studií na lidech a zvířatech a nenašly dostatečné důkazy, které by naznačovaly, že káva je karcinogen.

Je však zapotřebí více výzkumu spojení mezi kávou a rakovinou. Studie z roku 2017 naznačuje, že pití kávy může ve skutečnosti snížit riziko vzniku specifických forem rakoviny.

Ačkoli starší studie někdy nacházejí souvislost mezi pitím kávy a rozvojem rakoviny, příčinou bylo často kouření tabáku místo kávy. Lidé, kteří kouří tabák, mají také tendenci pít kávu.

Pražená kávová zrna obsahují látku zvanou akrylamid, která je vedlejším produktem procesu pražení.

IARC klasifikovat akrylamid jako pravděpodobný karcinogen skupiny 2A. To znamená, že existují podstatné důkazy naznačující, že akrylamid může u zvířat způsobit rakovinu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda akrylamid také zvyšuje riziko rakoviny u lidí.

Vaše káva neobsahuje akrylamid, pokud nepochází z pražených kávových zrn. Lidé, kteří se obávají akrylamidu, si mohou vybrat alternativní druh kávy.

Existuje také akrylamid v:

 • Cigaretový kouř
 • průmyslové procesy, jako je výroba plastů, papíru a barviv
 • škrobová jídla, která potřebují vaření při vysoké teplotě, například hranolky a bramborové lupínky
 • balení potravin a některá lepidla, v malých množstvích

Lidé mohou omezit expozici akrylamidu tím, že budou znát způsoby vaření a nebudou kouřit tabák. Místo smažení a opékání chleba byste měli opékat nebo péct brambory, dokud nebudou světlé než tmavě hnědé.

Existuje také souvislost mezi pitím velmi horkých tekutin a rakovinou jícnu. Pití kávy, která je teplejší než 149 ° F (65 stupňů C), může u člověka zvýšit riziko vzniku rakoviny jícnu. Proto je nejlepší nechat kávu před vypitím mírně vychladnout, zvláště pokud vaše káva neobsahuje mléko.

Jaká jsou rizika vzniku rakoviny?

Nezdravá strava může zvýšit riziko rakoviny.
Nezdravá strava může zvýšit riziko rakoviny.

Většina rakovin se vyskytuje v důsledku kombinace faktorů, včetně genů lidí, prostředí a životního stylu.

Některé důležité rizikové faktory rakoviny zahrnují:

 • kouření tabáku
 • mít nadváhu
 • nezdravá strava
 • pití alkoholu
 • vystavení slunečnímu světlu
 • rizika na pracovišti, jako je expozice určitým chemikáliím a záření
 • specifické dědičné geny, i když je to relativně neobvyklá příčina

Tyto rizikové faktory lze kombinovat, aby se zvýšila pravděpodobnost vzniku rakoviny u osoby. Někdo může mít například nezdravou dietu a málo cvičit.

Pití kávy v rámci zdravého životního stylu pravděpodobně nepředstavuje zdravotní riziko, ale nadměrná konzumace kávy může způsobit zdravotní problémy. Káva obsahuje kofein, což je stimulant, který činí mozek čilejším a dočasně zvyšuje krevní tlak.

Lidé, kteří mají problémy se srdcem, se mohou rozhodnout kávě vyhnout, pokud po jejím vypití zaznamenají bušení srdce. Káva může také u některých lidí způsobit kyselý reflux a může dráždit žaludek.

Večerní pití kávy může narušit spánek a kvalitní spánek je pro zdraví nezbytný. Později během dne byste měli kávu nahradit verzí bez kofeinu nebo bylinkovým čajem.

Pražená kávová zrna obsahují trochu akrylamidu. Pijáci kávy se mohou této chemikálii vyhnout výběrem nepražených kávových zrn, ačkoli nepražená kávová zrna chutnají velmi odlišně.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje, aby dospělí nepili více než 4–5 šálků kávy denně. Americká pediatrická akademie doporučuje, aby děti nebo mladiství nekonzumovali výrobky, které obsahují kofein.

Lékaři také navrhují, aby těhotné nebo kojící ženy omezily konzumaci kofeinu. Pokyny k tomuto problému se však liší a může být obtížné je dodržet, protože síla kávy se také liší. Lidé, kteří se snaží omezit příjem kávy, mohou chtít vyhledat lékařskou pomoc nebo kávu a jiné kofeinové produkty úplně vyloučit.

Pokud chce člověk omezit množství kávy, které pije, měl by omezovat pomalu. Omezení kofeinu může způsobit bolesti hlavy. Výměna kávy za čaj, kávu bez kofeinu, vodu nebo bylinné čaje může člověku snížit příjem kofeinu. Černý čaj a některé bylinné čaje, jako je zelený čaj, obsahují kofein, ale obvykle méně než šálek kávy.

Existují pití kávy pro zdraví?

Některé studie ukázaly, že káva může mít zdravotní výhody.
Některé studie ukázaly, že káva může mít zdravotní výhody.
Studie z roku 2017 přezkoumala širokou škálu důkazů a dospěla k závěru, že pití mírného množství kávy je obecně bezpečné. Podle této studie může mít pití kávy také zdravotní výhody.

Tato studie porovnávala lidi, kteří nepili žádnou kávu, s lidmi, kteří každý den vypili následující množství kávy:

 • přibližně 4–7 šálků
 • asi 1–3 šálky
 • jeden šálek navíc

Vědci zjistili, že všechny skupiny pijící kávu měly nižší míru rakoviny než ty, které žádnou kávu nepily. Lidé, kteří pili více kávy, měli snížené riziko vzniku následujících typů rakoviny:

 • rakovina prostaty
 • rakovina endometria
 • melanomová a nemelanomová kůže
 • rakovina ústní dutiny
 • leukémie

Tato studie nenalezla silnou souvislost mezi konzumací kávy a následujícími druhy rakoviny:

 • rakovina žaludku
 • kolorektální karcinom
 • rakovina vaječníků
 • rakovina štítné žlázy
 • rakovina prsu
 • rakovina slinivky
 • rakovina hrtanu
 • lymfom

Mezi další výhody pití kávy patřilo nižší riziko úmrtí ze všech příčin a nižší riziko srdečních chorob, onemocnění jater a Parkinsonovy choroby. Vědci zjistili, že největší přínos mělo pití 3–4 šálků kávy denně.

Káva také obsahuje antioxidanty. Jsou to látky, které mohou zastavit nebo zpomalit poškození buněk. Potřebujeme však více výzkumu potenciálních přínosů antioxidantů pro zdraví.

Současný výzkum naznačuje, že káva pravděpodobně nezpůsobí rakovinu. Káva může snížit riziko vzniku určitých typů rakoviny, ale zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by to potvrdily.

Jako součást zdravé stravy bude káva pravděpodobně prospěšná. Pití až 4 šálků kávy denně by nemělo představovat žádné zdravotní riziko a může snížit riziko některých nemocí.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY