Může peroxid vodíku pomoci při léčbě rakoviny?

Lidé často používají peroxid vodíku k ošetření drobných řezů a škrábanců, bělení zubů nebo barvení vlasů. Někteří lidé tvrdí, že peroxid vodíku může pomoci vyléčit rakovinu.

Tato tvrzení vyplývají ze skutečnosti, že peroxid vodíku je oxidační kapalina, což znamená, že uvolňuje kyslík. Nízké hladiny kyslíku mohou způsobit rakovinu a někteří lidé si myslí, že vystavení rakovinotvorných buněk vysokým hladinám kyslíku jim zabrání v růstu a zemřou.

Tento typ terapie je často známý jako oxy medicína, oxidologie nebo oxidační terapie.

Žádný současný výzkum nenaznačuje, že by peroxid vodíku měl jakýkoli účinek na rakovinné buňky. A existuje mnoho varování před použitím peroxidu vodíku v těle.

V tomto článku se dozvíte více o tom, kde tato tvrzení pocházejí, co říká současný výzkum a o rizicích používání peroxidu vodíku k léčbě rakoviny.

Může peroxid vodíku pomoci při léčbě rakoviny?
Výzkum nepodporuje používání peroxidu vodíku k léčbě rakoviny.

Tvrzení, že peroxid vodíku může léčit nebo léčit rakovinu, se datuje do počátku 30. let minulého století, kdy německý lékař jménem Otto Heinrich Warburg zjistil, že rakovinné buňky mohou úspěšně růst bez kyslíku.

V důsledku jeho objevu začali další vědci předpokládat, že nízká hladina kyslíku vede k rozvoji rakoviny.

Někteří vědci se domnívali, že poskytnutí hojnosti kyslíku rakovinným buňkám může rakovinu vyléčit, a tak začali zkoumat, jak sloučeniny, jako je peroxid vodíku, ovlivňují rakovinné buňky.

Výzkum v polovině 20. století naznačil, že peroxid vodíku by mohl mít pozitivní účinek. Vědci provedli svůj výzkum na zvířatech, a přestože existovalo několik příznivých výsledků, většina výsledků naznačovala, že peroxid vodíku má omezené účinky.

Přesto byly výsledky těchto studií dostatečně pozitivní, aby někteří lidé mohli tvrdit, že peroxid vodíku může léčit rakovinu. Příznivci peroxidu vodíku jako léčby rakoviny se domnívají, že potravinářský peroxid vodíku, který má koncentraci 35%, dokáže léčit rakovinu lépe než konvenční léčba, jako je chemoterapie a ozařování.

Co říká výzkum?

Nedávné studie ukázaly některé nedostatky v počátečním výzkumu. Největším problémem počátečního výzkumu je hypotéza, že rakovině se daří bez kyslíku a že kyslík může bránit jejímu růstu.

Vědci nyní vědí, že ačkoli rakovina může přežít bez kyslíku, může také nadále růst v prostředí bohatém na kyslík.

Dodatečně, studie publikovaná v roce 2011 dokázal, že rakovinné buňky produkují peroxid vodíku, který může buňkám pomoci růst.

Americká asociace pro potraviny a léčiva (FDA) také vydala varování pro spotřebitele před nákupem vysokých koncentrací peroxidu vodíku. FDA uvedl, že neexistuje dostatečný výzkum, který by ukázal, že peroxid vodíku je vhodný pro jakékoli lékařské účely.

Konzumace peroxidu vodíku nebo jeho použití pro léčebné účely má mnoho významných potenciálních rizik a vedlejších účinků.

Ačkoli je peroxid vodíku k dispozici u různých prodejců k injekčnímu podání nebo trávení, lidé by si měli být vědomi možných vedlejších účinků a rizik spojených s jeho používáním.

Typická koncentrace peroxidu vodíku ve výrobcích je 3%. I při této koncentraci může peroxid vodíku způsobit bolest žaludku a popáleniny.

Zastánci peroxidu vodíku pro léčbu rakoviny doporučují koncentraci 35%. Při této koncentraci může peroxid vodíku při požití způsobit některé z následujících problémů:

 • vředy
 • popáleniny v ústech, jícnu (trubice na jídlo) a žaludku
 • nadýmání v žaludku
 • potíže s dýcháním
 • ztráta vědomí

Pokud si člověk aplikuje peroxid vodíku, mohou se u něj objevit nežádoucí účinky, jako například:

 • plynové bubliny, které mohou bránit průtoku krve, což může být smrtelné
 • selhání ledvin
 • zhoršení červených krvinek
 • zánět krevních buněk v místě vpichu

Některé další účinky expozice peroxidu vodíku zahrnují:

 • podráždění očí
 • zvracení
 • odbarvování vlasů nebo kůže
 • popáleniny nebo puchýře

souhrn

Ačkoli někteří lidé podporují používání peroxidu vodíku k léčbě rakoviny, existuje mnoho varování před vnitřním používáním peroxidu vodíku. Peroxid vodíku je určen pouze k topickému použití.

Existuje také málo důkazů, které by naznačovaly, že peroxid vodíku má jakýkoli účinek na rakovinné buňky. Každý, kdo má diagnostikovanou rakovinu, by měl promluvit se svým lékařem o lékařsky vhodných možnostech léčby.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY