Nejlepší potraviny pro boj s rakovinou

Žádné potraviny nechrání lidi před rakovinou úplně. Pojmem potraviny bojující s rakovinou se označují potraviny, které mohou snížit riziko vzniku rakoviny, pokud je člověk přidá do svého jídelníčku.

Tento článek doporučuje nejlepší potraviny pro boj s rakovinou a vysvětluje vědu, která tato tvrzení podporuje.

Mezi potraviny, které obsahují přirozeně se vyskytující sloučeniny, které mají silné protirakovinné vlastnosti, patří:

Nejlepší potraviny pro boj s rakovinou
Jablka obsahují protirakovinové vlastnosti a také pomáhají předcházet zánětům, kardiovaskulárním chorobám a infekcím.

Fráze „jablko denně drží doktora daleko“ ve skutečnosti zní docela pravdivě. Jablka obsahují polyfenoly, které mají slibné protirakovinné vlastnosti.

Polyfenoly jsou sloučeniny na rostlinné bázi, které mohou předcházet zánětům, kardiovaskulárním chorobám a infekcím.

Některé výzkumy naznačují, že polyfenoly mají protirakovinné a protirakovinové vlastnosti.

Polyfenol phloretin například inhibuje protein zvaný transportér glukózy 2 (GLUT2), který hraje roli v pokročilém stádiu buněčného růstu u určitých typů rakoviny.

Jedna studie z roku 2018 v Journal of Food and Drug Analysis naznačuje, že jablečný phloretin významně inhibuje růst buněk rakoviny prsu, aniž by ovlivňoval normální buňky.

Bobule

Bobule jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Vědci projevili velký zájem o bobule kvůli jejich antioxidačním vlastnostem a potenciálním přínosům pro zdraví.

Jedna studie ukazuje, že antokyan, což je sloučenina v ostružinách, snižuje biomarkery rakoviny tlustého střeva.

Další studie ukazuje, že protizánětlivé účinky borůvek mohou u myší zabránit růstu nádorů rakoviny prsu.

Křišťálová zelenina, jako je brokolice, květák a kapusta, obsahuje prospěšné živiny, včetně vitaminu C, vitaminu K a manganu.

Brukvovitá zelenina také obsahuje sulforafan, rostlinnou sloučeninu s protirakovinnými vlastnostmi.

Jedna studie ukazuje, že sulforafan významně inhibuje růst rakovinných buněk a stimuluje buněčnou smrt v buňkách rakoviny tlustého střeva.

Další studie ukazuje, že sulforafan v kombinaci s genisteinem, sloučeninou v sóji, může významně inhibovat vývoj a velikost nádoru rakoviny prsu. Sulforaphane také inhibuje histon deacetylázu, enzym, který je spojen s rozvojem rakoviny.

Jedna recenze pro nejlepší preventivní účinky proti rakovině doporučuje 3 až 5 porcí brukvovité zeleniny týdně.

Mrkve

Mrkev obsahuje vysoké množství beta-karotenu, který může předcházet některým druhům rakoviny.
Mrkev obsahuje vysoké množství beta-karotenu, který může předcházet některým druhům rakoviny.
Mrkev obsahuje několik základních živin včetně vitaminu K, vitaminu A a antioxidantů.

Mrkev také obsahuje vysoké množství beta-karotenu, který je zodpovědný za výraznou oranžovou barvu.

Nedávné studie ukazují, že beta-karoten hraje zásadní roli v podpoře imunitního systému a může předcházet určitým typům rakoviny.

Přehled osmi studií ukazuje, že beta-karoten má vazby na snížení rizika rakoviny prsu a prostaty.

Další analýza ukazuje, že vyšší konzumace mrkve má za následek o 26% nižší riziko vzniku rakoviny žaludku.

Tučné ryby, včetně lososa, makrely a ančoviček, jsou bohaté na základní živiny, jako je vitamín B, draslík a omega-3 mastné kyseliny.

Jedna studie zjistili, že lidé, jejichž strava obsahovala mnoho sladkovodních ryb, měli o 53% nižší riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku než lidé, kteří měli dietu s nízkým obsahem sladkovodních ryb.

Další studie zjistil, že konzumace rybího oleje v pozdějším věku má spojitost s výrazně nižším rizikem rakoviny prostaty.

Konečně, studie po 68 109 lidí zjistilo, že lidé, kteří konzumovali doplňky rybího tuku nejméně čtyřikrát týdně, měli o 63% nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva než ti, kteří tak neučinili.

Vlašské ořechy

vlašské ořechy

Podle Americký institut pro výzkum rakoviny„Všechny ořechy vykazují vlastnosti prevence rakoviny, ale vědci studovali vlašské ořechy více než jiné druhy ořechů.

Vlašské ořechy obsahují látku zvanou pedunculagin, kterou tělo metabolizuje na urolitiny. Urolithiny jsou sloučeniny, které se vážou na estrogenové receptory a mohou hrát roli v prevenci rakoviny prsu.

V jedné studii na zvířatechmyši, které dostaly celé vlašské ořechy a olej z vlašských ořechů, měly vyšší hladiny genů potlačujících nádor než myši, které dostaly rostlinný olej.

Luštěniny, jako jsou fazole, hrášek a čočka, mají vysoký obsah vlákniny, což může člověku pomoci snížit riziko vzniku rakoviny.

Jedna metaanalýza 14 studií ukazuje souvislost mezi vyšší konzumací luštěnin a nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Další studie zkoumá vztah mezi příjmem fazolových vláken a rizikem rakoviny prsu.

Výsledky studie naznačují, že lidé, kteří jedli stravu s vysokým obsahem fazolových vláken, měli o 20% menší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než ti, kteří nesplnili svůj denní příjem vlákniny.

Doplňky stravy a léky

Přestože výše uvedené potraviny jsou výrobky každodenní potřeby a jsou snadno dostupné, někteří lidé možná nebudou chtít provádět významné změny ve stravování nebo v životním stylu. V tomto případě je k dispozici spousta doplňků stravy a léků, které obsahují protirakovinové sloučeniny.

Vitamíny A, C a E jsou pozoruhodné svými protirakovinnými vlastnostmi a jsou k dispozici jako doplňky ve většině velkých obchodů s potravinami.

Většina sloučenin rostlinného původu uvedených v tomto článku, jako je phloretin, antokyanin a sulforafan, je ve formě pilulek.

Volně prodejné léky, jako je aspirin a ibuprofen, mohou u některých lidí také snížit riziko rakoviny.

Před zahájením nového režimu léků nebo doplňků stravy byste měli vždy promluvit s lékařem.

souhrn

Výzkum prevence rakoviny prostřednictvím diety je stále v raných fázích a vyžaduje další testování. Vědci provedli většinu studií uvedených v buňkách nebo myších.

Je však důležité si uvědomit, že vyvážená strava s vysokým obsahem čerstvého ovoce, zeleniny a dobrých tuků prospěje celkovému zdraví.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY