Může retinol pomoci při léčbě akné?

Retinol je běžná přísada pro péči o pleť, která dokáže léčit mírné akné a zlepšit vzhled pokožky.

Retinol patří do skupiny léků, které odborníci nazývají retinoidy, a je k dispozici ve formě sér, gelů, krémů, krémů a ubrousků.

Tento článek vysvětlí, co je retinol, jak funguje a jak retinol používat. Popíšeme také další výhody retinolu a potenciální vedlejší účinky.

Co je retinol?

Může retinol pomoci při léčbě akné?
Retinol

Retinol patří do skupiny léků známých jako retinoidy. Retinoidy pocházejí z vitaminu A. Vitamin A je základní vitamin, který hraje důležitou roli v imunitě, zdraví očí a zdraví pokožky. Vitamin A pomáhá pokožce udržovat se tím, že stimuluje produkci bílkovin kolagenu a elastinu.

Retinol je běžnou složkou mnoha produktů péče o pleť, včetně produktů proti stárnutí a proti akné. Někteří lidé mohou retinol označovat také jako kosmeceutikum.

Retinol je obvykle topický produkt, což znamená, že je dostupný ve formě krému, gelu nebo séra, které si člověk může aplikovat přímo na pokožku.

Retinol není stejný jako retinoidy na předpis, jako je tretinoin. Retinol je méně účinný než přípravky na předpis, i když je silnější než jiné volně prodejné (OTC) retinoidy, jako je retinylpalmitát.

Může retinol léčit akné?

Od roku 1971 doporučují dermatologové lokální retinoidy, jako je retinol, k léčbě kožních stavů. Dermatolog může zejména doporučit retinol k léčbě akné, jemných vrásek nebo hyperpigmentace.

Akné může nastat, když olej a odumřelé kožní buňky blokují póry na pokožce. Bakterie se pak mohou míchat s blokádou, což vede k zánětu a hrbolům.

Retinol a další retinoidy mohou pomoci uvolnit póry a umožnit pokožce samy se opravit. Tento proces může snížit otoky a vyhladit pokožku. Tyto léky mohou také pomoci zlepšit vzhled stop po akné a jizev.

Retinol může být účinným lékem na léčbu akné.
Retinol může být účinným lékem na léčbu akné.

Jedna studie z roku 2017 uvádí, že lokální retinoidy jsou prospěšné pro léčbu nezánětlivých i zánětlivých akné.

Další studie naznačuje, že retinoidy mohou také snížit produkci kožního mazu a vyvolat další účinky, které mohou pomoci při kontrole akné.

Mnoho odborných skupin a pokynů naznačuje, že by lidé měli považovat lokální retinoidy za základ léčby akné.

Vzhledem k tomu, že retinol je slabší formou retinoidů než účinnější typy, může být nejvhodnější pro léčbu mírného až středně závažného akné. Lidé trpící závažnějším akné mohou chtít s lékařem prodiskutovat další možnosti léčby, například silnější retinoidy.

Jak používat retinol na akné

Lidé mají tendenci aplikovat retinoidové léky na pokožku jednou denně, asi 20 nebo 30 minut po čištění obličeje. Lékaři někdy doporučují užívat retinoidové léky pouze každé 2-3 dny, protože mohou způsobit podráždění pokožky.

Na trhu však existují různé produkty retinolu. Různé krémy obsahují různé koncentrace retinolu a různé kombinace složek. Lidé, kteří používají produkty retinolu, by proto měli velmi pečlivě dodržovat pokyny na štítku.

Je důležité si uvědomit, že retinol a další retinoidy mohou ztenčovat vnější vrstvu kůže, což způsobuje zvýšenou citlivost na sluneční světlo a zvýšené riziko spálení sluncem a poškození sluncem. Lidé by měli používat retinol v noci a během dne používat krém na opalování.

Musíte také pamatovat na to, že účinky retinolu přetrvají, pouze pokud budete produkt nadále používat.

Volně prodejný retinol oproti retinolu na předpis

Přestože jsou produkty retinolu dostupné bez předpisu účinné při léčbě akné, budou mít menší dopad než retinoidy na předpis a dosažení požadovaných výsledků bude trvat déle.

Důvodem je to, že retinol není tak silný, proto retinol funguje nejlépe na mírné až středně závažné akné. To však také znamená, že retinol je k pokožce šetrnější.

Kromě retinolu si lidé mohou koupit i jiné výrobky z retinoidů dostupné v obchodě. Tyto léky mohou zahrnovat slabší retinoidy, jako je retinylpalmitát nebo silnější retinoidy při slabších koncentracích.

Lidé si například mohou koupit výrobky obsahující 0,1% adapalenu, zatímco přípravek na předpis obsahuje 0,3% adapalenu.

Další výhody retinolu

Kromě léčby akné má retinol další potenciální výhody péče o pleť. Mezi tyto výhody patří:

 • proti stárnutí, redukuje jemné linky a vrásky
 • snížení pigmentace
 • zlepšení pružnosti pokožky
 • zlepšení textury a tónu pleti

Studie z roku 2016 naznačuje, že lokální aplikace retinolu může poskytnout podobné účinky proti stárnutí jako silnější retinoidy, jako je kyselina retinová. Retinol podporuje tvorbu kolagenu, který může zlepšit vzhled pokožky.

Kromě výše uvedených kožních onemocnění mohou lékaři také doporučit retinol k léčbě keratózy pilaris. Toto je běžné kožní onemocnění, při kterém se odumřelé kožní buňky neodlupují a místo toho ucpávají vlasové folikuly, což vede k malým hrbolům.

Rizika a vedlejší účinky retinolu

Vedlejší účinky retinoidových produktů souvisí s koncentrací. To znamená, že nežádoucí účinky se pravděpodobněji vyskytnou u silnějších retinoidů, ale stále se mohou objevit u retinolu.

Vedlejší účinky retinolu mohou zahrnovat:

 • suchá kůže
 • propláchnutá kůže
 • Šupinatá kůže
 • svědění

Ve vzácných případech mohou tyto produkty také způsobit:

 • změna barvy kůže
 • akné v prvních dnech
 • vzplanutí ekzému
 • otok kůže
 • puchýře
 • bodavý pocit

Navíc použití produktů retinolu může zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo. Proto byste měli tyto produkty nanášet v noci a během dne používat krém na opalování.

Těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět, se musejí vyhýbat používání produktů retinolu, protože některé retinoidy mohou zvýšit pravděpodobnost potratu a vrozených anomálií.

souhrn

Retinol je typ retinoidu. Retinoidy jsou skupina léků odvozených z vitaminu A. Retinol je k dispozici na přepážce v mnoha formulacích.

Retinol pomáhá odblokovat póry, což z něj činí účinnou léčbu akné. Retinol může také pomoci snížit příznaky stárnutí a zlepšit texturu a tón pleti.

Retinol je méně účinný než retinoidy na předpis. Z tohoto důvodu mohou lidé používat retinol k léčbě mírného až středně závažného akné. Lidé s těžšími formami akné mohou zvážit rozhovor s lékařem o možnostech předpisu.

Nežádoucí účinky produktů retinolu mohou zahrnovat zrudlou pokožku, suchou pokožku a svědění pokožky. Tyto vedlejší účinky se však obvykle vyskytují častěji u retinoidů s vyšší silou.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY