Můžete mít chřipku bez horečky?

Virus chřipky

Chřipka nebo zkráceně „chřipka“ je onemocnění způsobené virem chřipky. Pokud jste někdy měli chřipku, víte, jak mizerně se můžete cítit. Virus napadá váš dýchací systém a způsobuje mnoho nepříjemných příznaků, které trvají jeden až několik dní.

Chřipka není pro většinu lidí vážným zdravotním problémem, ale pokud jste starší, velmi mladí, těhotní nebo máte oslabený imunitní systém, virus může být smrtelný, pokud se neléčí.

Běžné příznaky chřipky

Většina lidí, kteří se nakazí virem chřipky, zažije několik příznaků. Tyto zahrnují:

 • horečka
 • bolesti a bolesti celého těla
 • bolesti hlavy
 • zimnice
 • bolavý krk
 • extrémní pocit únavy
 • přetrvávající a zhoršující se kašel
 • ucpaný nos nebo rýma

Ne každý s chřipkou má všechny příznaky a závažnost příznaků se u jednotlivců liší.

Chřipka a horečka

Horečka je běžným příznakem viru chřipky, ale ne každý, kdo chřipkou dostane, ji bude mít. Pokud se u vás objeví horečka s chřipkou, je obvykle vysoká, přes 37,78 ºC, a je částečně zodpovědná za to, proč se cítíte tak špatně.

Léčte případ chřipky vážně, i když nemáte horečku. Jste stále nakažliví a vaše nemoc by mohla postupovat a stát se skutečným problémem, i když vaše teplota není zvýšená.

Horečka z jiných nemocí

Kromě viru chřipky existuje mnoho dalších příčin horečky. Jakýkoli typ infekce, ať už bakteriální nebo virová, může způsobit horečku. Dokonce i spálení sluncem nebo vyčerpání z horka může zvýšit vaši teplotu. Některé typy rakoviny, některé léky, vakcíny a zánětlivá onemocnění, jako je revmatoidní artritida, mohou být také doprovázeny horečkou.

Chřipka versus nachlazení

Pokud máte příznaky podobné chřipce, ale nemáte horečku, můžete mít podezření, že jste nachlazení. Není vždy snadné poznat rozdíl a dokonce i nachlazení může způsobit mírnou horečku.

Obecně platí, že všechny příznaky jsou horší, když máte chřipku. Při chřipce máte také větší pravděpodobnost, že budete mít zácpu, rýmu, kašel, bolest v krku nebo kýchání. Vyčerpání je také běžné u chřipky. Tato únava není při nachlazení zdaleka tak extrémní.

Léčba chřipky

Léčba chřipky je omezená. Pokud navštívíte svého lékaře dostatečně rychle, může vám podat antivirotikum, které může zkrátit dobu trvání infekce. Jinak musíte zůstat doma, abyste si mohli odpočinout a zotavit se. Je také důležité zůstat doma a odpočívat, abyste se vyhnuli infekci ostatních. Spěte, pijte hodně tekutin a držte se dál od ostatních.

Nakrmit rýmu, vyhladovět horečku

Obecná moudrost říká, že byste měli mít horečku hlady, ale staré přísloví prostě není pravda. Neexistuje absolutně žádná výhoda nejíst, když jste nemocní, pokud nemoc není ve vašem trávicím traktu. Jídlo vám ve skutečnosti pomůže udržet si sílu a dodá vašemu imunitnímu systému energii, kterou potřebuje k boji s virem. Pít tekutiny je také velmi důležité, když máte horečku, protože se můžete rychle dehydratovat.

Kdy si dělat starosti

Pro většinu lidí je chřipka nepříjemná, ale ne závažná. Kdokoli, komu hrozí komplikace, by však měl při podezření na chřipku navštívit lékaře. Mezi tyto osoby patří:

 • velmi mladí
 • starší lidé
 • ti s chronickým onemocněním
 • kteří mají oslabený imunitní systém

I lidé, kteří jsou obvykle zdraví, mohou mít chřipku, která přejde v horší onemocnění. Pokud se po několika dnech nebudete cítit lépe, navštivte svého lékaře.

Žaludeční chřipka

Ošklivý virus, který napadá váš žaludek a znemožňuje vám držet jídlo na jeden nebo dva dny, s chřipkou nesouvisí. Často tomu říkáme chřipka, ale tento žaludeční brouk se ve skutečnosti nazývá virová gastroenteritida. Ne vždy způsobuje horečku, ale při této infekci může dojít k mírnému zvýšení tělesné teploty.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY