Neurosyfilis

Co je neurosyfilis?

Syfilis je sexuálně přenosná infekce (STI), která se šíří přímým kontaktem s vředy syfilisu. Lidé o této nemoci věděli a studovali ji nejméně od počátku 16. století. Je to léčitelné a relativně jednoduché tomu zabránit. Během roku 2000 došlo k významnému nárůstu případů syfilis, zejména u žen ve věku 20 až 24 let a mužů ve věku 35 až 39 let.

Pokud se syfilis neléčí, hrozí postiženému rozvoj neurosyfilis. Jedná se o infekci nervového systému, konkrétně mozku a míchy. Neurosyfilis je život ohrožující onemocnění.

Příčiny a rizikové faktory neurosyfilisu

Treponema pallidum je bakterie, která způsobuje syfilis a následně neurosyfilis. Neurosyphilis má tendenci se vyvíjet asi 10 až 20 let po počáteční infekci bakterií. HIV a neléčený syfilis jsou hlavními rizikovými faktory pro neurosyfilis.

Druhy neurosyfilis

Existuje pět různých forem neurosyfilis.

Asymptomatická neurosyfilis

Jedná se o nejběžnější typ neurosyfilis. Obvykle k tomu dochází dříve, než se projeví příznaky ze syfilisu. V této formě neurosyfilisu vám nebude špatně a nebudete mít žádné známky neurologického onemocnění.

Meningeální neurosyfilis

Tato forma onemocnění se obvykle projevuje od několika týdnů do několika let poté, co osoba nakazí syfilis. Příznaky zahrnují:

 • nevolnost
 • zvracení
 • ztuhlý krk
 • bolest hlavy

Může také způsobit ztrátu sluchu nebo zraku.

Meningovaskulární neurosyfilis

Toto je vážnější forma meningeální neurosyfilis. V tomto případě byste také měli alespoň jednu mrtvici.

Asi 10 až 12 procent lidí s neurosyfilisem vyvine tuto formu. Cévní mozková příhoda se může objevit v prvních měsících po infekci syfilisem nebo se může stát několik let po infekci.

Obecná paréza

Tato forma se může objevit desítky let poté, co jste nakaženi syfilisem, a může způsobit trvalé problémy. Dnes je to však poměrně vzácné kvůli pokroku ve screeningu, léčbě a prevenci STI.

Pokud se vyvine, obecná paréza může vést k několika zdravotním problémům, včetně:

 • paranoia
 • změny nálady
 • emoční potíže
 • změny osobnosti
 • oslabené svaly
 • ztráta schopnosti používat jazyk

Může také přejít do demence.

Tabes dorsalis

Tato forma neurosyfilisu je také vzácná. Může začít postihovat míchu 20 a více let po počáteční infekci syfilis. Mezi její příznaky patří:

 • vyrovnávání problémů
 • ztráta koordinace
 • inkontinence
 • změněná procházka
 • problémy se zrakem
 • bolesti břicha, paží a nohou

Testování na neurosyfilis

Existuje několik možností testování, pokud jde o diagnostiku neurosyfilis.

Fyzikální zkouška

Chcete -li zjistit, zda máte neurosyfilis, může váš lékař začít kontrolou normálních svalových reflexů a určením, zda některý z vašich svalů atrofoval (ztracená svalová tkáň).

Krevní test

Krevní test může detekovat neurosyfilis středního stupně. Existuje řada krevních testů, které ukážou, zda máte v současné době syfilis nebo jste v minulosti měli infekci.

Páteřní kohoutek

Pokud má váš lékař podezření, že máte neurosyfilis v pozdním stádiu, nařídí vám také lumbální punkci nebo spinální tap. Tento postup poskytne vzorek tekutiny kolem vašeho mozku a míchy. Váš lékař použije tento vzorek k určení rozsahu infekce a naplánuje vaši léčbu.

Zobrazovací testy

Váš lékař může objednat CT vyšetření. Jedná se o sérii rentgenových paprsků, které umožňují vidět vaše tělo v příčných řezech a z různých úhlů.

Možná budete také potřebovat vyšetření MRI. MRI je test, při kterém ležíte v trubici obsahující silný magnet. Přístroj vysílá rádiové vlny skrz vaše tělo, což umožňuje lékaři vidět detailní snímky vašich orgánů.

Tyto testy umožňují lékaři podívat se na vaši míchu, mozek a mozkový kmen, zda nemají známky onemocnění.

Možnosti léčby neurosyfilis

Antibiotikum penicilin se používá k léčbě syfilis a neurosyfilis. Může být podáván injekčně nebo perorálně. Obvyklý režim trvá 10 až 14 dní. Spolu s penicilinem se často používají antibiotika probenecid a ceftriaxon. V závislosti na vašem případě možná budete muset během léčby zůstat v nemocnici.

Během zotavení budete potřebovat krevní testy na tři a šest měsíců. Poté byste měli každý rok po dobu tří let provádět krevní testy. Váš lékař bude i nadále monitorovat hladiny vašeho mozkomíšního moku pomocí páteře každých šest měsíců.

Neurosyfilis je zvláště častý u lidí s HIV. Důvodem je, že syfilitické vředy usnadňují infekci HIV. Treponema pallidum interaguje s HIV způsobem, který ztěžuje léčbu infekce syfilisem.

Osoby s neurosyfilis a HIV obvykle potřebují více injekcí penicilinu a mají menší šanci na úplné uzdravení.

Dlouhodobý výhled

Váš dlouhodobý výhled závisí na tom, jaký typ neurosyfilisu máte a jak brzy ho lékař diagnostikuje. Penicilin ošetří vaši infekci a zabrání dalšímu poškození, ale již napravené poškození nemůže napravit. Pokud je však váš případ mírný, antibiotika mohou stačit k tomu, abyste se vrátili do plného zdraví.

Pokud jste měli některý z dalších tří typů, pravděpodobně se po léčbě zlepšíte, ale nemusíte se vrátit k dokonalému zdraví.

Tipy, jak předcházet syfilis

Prvním krokem v léčbě neurosyfilis je prevence syfilis. Vzhledem k tomu, že syfilis je STI, je vaší nejlepší možností praktikovat bezpečný sex. Můžete to probrat se svým lékařem. Kondomy mohou snížit riziko nákazy syfilisem. Syfilis se však může nakazit dotykem genitálií mimo oblast pokrytou kondomem.

Lidé ne vždy vědí, že byli infikováni syfilisem, protože příznaky mohou zůstat skryté roky. Počáteční bolest nebo vředy v místě infekce se mohou objevit několik týdnů nebo měsíců po nákaze nemocí. Ačkoli se tyto vředy hojí samy, nemoc může zůstat. Později se v místě infekce nebo na jiné části těla objeví vyrážka hrubých, nesvědivých, načervenalých hnědých skvrn. Pokud máte v plánu být sexuálně aktivní, nechte se pravidelně testovat na pohlavně přenosné choroby. Pokud máte syfilis, můžete jej předat ostatním, včetně svého nenarozeného dítěte.

Mezi další příznaky syfilisu patří:

 • zduřené lymfatické uzliny
 • bolest hlavy
 • ztráta vlasů
 • ztráta váhy
 • únava
 • Bolest svalů

Pokud máte nebo jste měli některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře, aby vám provedl vyšetření. Čím dříve jste diagnostikováni, tím větší máte šanci vyhnout se neurosyfilis.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY