Onemocnění aortální chlopně

Co je onemocnění aortální chlopně?

Onemocnění aortální chlopně je stav, ke kterému dochází, když vaše aorta (hlavní tepna vašeho těla) a levá komora (dolní levá komora vašeho srdce) selhávají. Aortální chlopeň určuje, jak krev proudí z vaší levé komory do aorty.

Existují dva různé typy onemocnění aortální chlopně: aortální stenóza a aortální regurgitace. V případě aortální stenózy je otvor vaší aortální chlopně užší, než by měl, což vede k omezenému průtoku krve do aorty. Při aortální regurgitaci část krve uniká zpět do vaší levé komory, protože vaše aortální chlopeň není dostatečně pevně uzavřena.

Jaké jsou příznaky onemocnění aortální chlopně?

Zatímco obě formy onemocnění aortální chlopně sdílejí podobné příznaky, jako je bolest na hrudi během cvičení, která se zmírňuje, když jste v klidu, mají několik různých příznaků. Aortální stenóza může způsobit:

  • oteklé kotníky
  • únava
  • dušnost
  • rychlý nebo třepotavý puls

Aortální regurgitace může způsobit:

  • mdloby, obvykle během fyzické aktivity
  • kašel
  • bušení srdce

Oba typy onemocnění aortální chlopně mohou trvat několik let, než se objeví. V důsledku toho byste měli informovat svého lékaře, pokud zaznamenáte tyto příznaky a máte – nebo jste měl – některý ze stavů, které by vás mohly vystavit riziku (jako je revmatická horečka nebo šarla).

Co způsobuje onemocnění aortální chlopně? Kdo je v ohrožení?

Aortální stenóza

Nahromadění vápníku na cípcích aortální chlopně může také způsobit aortální stenózu. Jak krev proudí vaším srdcem, vápník se postupně hromadí na letácích. Usazenina vápníku může způsobit ztuhnutí cípů a zúžení aortální chlopně. Tato forma onemocnění aortální chlopně se obvykle objevuje pouze u starších dospělých.

Revmatická horečka a šarla mohou také způsobit aortální stenózu. Revmatická horečka a šarla mohou začít jako streptokoka v krku a poté zanechat jizvy na aortální chlopni. Jizvy mohou způsobit zúžení aortální chlopně. Tato jizva může také poskytnout vápníku povrch, kde se může shromažďovat.

Regurgitace aorty

Aortální regurgitace má některé stejné příčiny jako aortální stenóza, ale někdy je způsobena prostým opotřebením. Vaše aortální chlopeň se otevírá a zavírá tisíckrát denně. Postupem času může normální opotřebení způsobit poruchu ventilu. Opotřebený ventil může umožnit, aby krev proudila zpět do vaší levé komory.

Endokarditida je infekce chlopní vašeho srdce, která může také způsobit aortální regurgitaci. Syfilis, sexuálně přenosná nemoc, je sice vzácná, ale může také poškodit vaše srdeční chlopně. Ještě vzácnější je, že poškození srdeční chlopně je také vedlejším účinkem poruchy páteře zvané ankylozující spondylitida. Oba typy poškození mohou také způsobit aortální regurgitaci.

Jednou z příčin aortální regurgitace je vrozená srdeční vada přítomná při narození. Chlopeň aorty je obvykle tvořena třemi trojúhelníkovými chlopněmi nazývanými cípy. Při správném fungování k sobě letáky těsně přiléhají a umožňují krvi proudit pouze jedním směrem. Pokud máte vrozenou vadu, může mít vaše aortální chlopeň pouze jeden (jednocípý) nebo dva (dvojcípé) cípy místo obvyklých tří. Tento typ aortální regurgitace nemusí vykazovat žádné příznaky až do dospělosti, kdy chlopeň konečně začne vykazovat známky netěsnosti.

Jak se diagnostikuje onemocnění aortální chlopně?

Oba typy onemocnění aortální chlopně jsou diagnostikovány podobným způsobem. Váš lékař se vás pravděpodobně zeptá na vaši zdravotní anamnézu a také na zdravotní historii vaší rodiny. Váš lékař si může objednat elektrokardiogram, test prováděný obvykle v ordinaci, který měří elektrické impulsy z vašeho srdce, aby poskytl informace o srdečním rytmu, zátěžové testy, které změří, jak vaše srdce reaguje na námahu, echokardiogram, test, který využívá zvukové vlny k vytvoření obrázek vašeho srdce a aortální chlopně. Rentgen hrudníku se také běžně používá k diagnostice onemocnění aortální chlopně.

Váš lékař může navrhnout srdeční katetrizaci, pokud tyto testy neposkytnou definitivní diagnózu. Tento postup používá barvivo ke zvýraznění jakýchkoli netěsností ve vašich srdečních chlopních. Barvivo je vstříknuto do žíly v tříslech nebo paži a poté je sledováno na monitoru, jak se pohybuje vaším srdcem. Lékař může také nařídit vyšetření srdeční magnetickou rezonancí, které využívá magnetické pole a rádiové vlny k poskytnutí detailních snímků vašeho srdce a kořene aorty.

Jak se léčí onemocnění aortální chlopně?

V současné době nejsou k dispozici žádné léky k léčbě chlopňových problémů aortální stenózy nebo aortální regurgitace, ale váš lékař může předepsat léky, které mohou pomoci snížit účinky onemocnění.

Léky

V případě aortální regurgitace mohou léky snížit váš krevní tlak a zabránit hromadění tekutiny. Pokud máte aortální stenózu, může vám lékař doporučit užívání léků ke kontrole poruch srdečního rytmu. Beta a kalciové blokátory mohou pomoci při angíně (bolesti na hrudi). Váš lékař může také předepsat statinové léky ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Chirurgická operace

I když existuje několik chirurgických metod léčby onemocnění aortální chlopně, nejběžnější a nejúčinnější je náhrada aortální chlopně. Při tomto postupu vám chirurg odstraní poškozenou aortální chlopeň a nahradí ji novou od lidského dárce nebo velkého zvířete, jako je kráva nebo prase.

Váš chirurg se může rozhodnout pro mechanickou chlopeň. Jsou vyrobeny z kovu a jsou robustní, ale zvyšují riziko krevních sraženin v srdci. Pokud máte mechanickou chlopeň, možná budete potřebovat antikoagulační lék, jako je warfarin (Coumadin), pro trvalou léčbu vašeho stavu.

Spíše než výměnu chlopně může váš chirurg zvolit opravu pomocí postupu zvaného valvuloplastika. Na rozdíl od náhrady chlopně tato metoda nevyžaduje dlouhodobé užívání léků po vaší operaci.

U kojenců a dětí může být provedena balonová valvuloplastika. Během této procedury zavede chirurg do těla dítěte tenkou hadičku s balónkem na konci. Chirurg navede balónek k aortální chlopni a nafoukne ji. Při nafukování balónek protahuje otvor chlopně a zlepšuje průtok krve. Tento typ valvuloplastiky se u dospělých obvykle neprovádí, protože je pravděpodobné, že se chlopeň později opět zúží.

Jak předcházet onemocnění aortální chlopně

Můžete podniknout kroky ke snížení pravděpodobnosti rozvoje onemocnění aortální chlopně. Chcete-li snížit riziko onemocnění aortální chlopně, měli byste vyzkoušet následující:

Prevence revmatické a šarlatové horečky

Pokud vás bolí v krku, možná budete chtít, aby to zkontroloval váš lékař, abyste se ujistili, že to není streptokoka. Streptokoka by mohla přejít v něco, co by mohlo poškodit vaše srdce.

Cvičení dobré dentální hygieny

Ujistěte se, že je o vaše zuby a dásně dobře postaráno. To snižuje pravděpodobnost infekcí krevního řečiště, které způsobují endokarditidu.

Udržujte své srdce zdravé

Pokud máte vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol, poraďte se se svým lékařem o krocích, jak je snížit. Oba tyto stavy úzce souvisí s onemocněním aortální chlopně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY