Osteoporóza, zdraví kostí a menopauza

Co je osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje, že kostní tkáň řídne a stává se méně hustou. To produkuje oslabené kosti, které jsou náchylnější ke zlomeninám.

Osteoporóza vykazuje velmi málo příznaků a může přejít do pokročilých stádií, aniž by představovala jakékoli problémy. Takže to často není odhaleno, dokud se vaše oslabené kosti nezlomí nebo nezlomí. Jakmile máte zlomeninu v důsledku osteoporózy, jste náchylnější k jiné.

Tyto přestávky mohou být oslabující. Vaše oslabené kosti jsou nejčastěji objeveny až po katastrofickém pádu, který má za následek zlomeninu kyčle nebo zad. Tato zranění vám mohou ponechat omezenou nebo žádnou pohyblivost několik týdnů nebo měsíců. K léčbě může být také nutná operace.

Jak se vyvíjí osteoporóza?

Přesná příčina osteoporózy není známa. Víme však, jak se nemoc vyvíjí a co to dělá s vašimi kostmi.

Představte si své kosti jako živé, rostoucí a neustále se měnící entity vašeho těla. Představte si vnější část kosti jako pouzdro. Uvnitř pouzdra je jemnější kost s malými dírkami, podobná houbě.

Pokud vyvinete osteoporózu a vaše kosti začnou slábnout, otvory ve vnitřní části kosti se zvětšují a stávají se početnějšími. To způsobí, že vnitřní struktura vaší kosti oslabí a stane se abnormální.

Pokud spadnete, když jsou vaše kosti v tomto stavu, nemusí být dostatečně silné, aby udržely pád, a zlomí se. Pokud je osteoporóza závažná, může dojít ke zlomeninám i bez pádu nebo jiného traumatu.

Osteoporóza a menopauza

Menopauza znamená trvalý konec měsíčních období a plodnost. Podle Národní institut pro stárnutí, většina žen začíná prožívat změny menopauzy ve věku 45 až 55 let.

Jak ženy vstupují do menopauzy, jejich hladina estrogenu a progesteronu začíná klesat. Estrogen působí jako přirozený ochránce a ochránce síly kostí. Nedostatek estrogenu přispívá k rozvoji osteoporózy.

Snížené hladiny estrogenu nejsou jedinou příčinou osteoporózy.

Za oslabené kosti mohou i další faktory. Když jsou tyto faktory kombinovány se sníženými hladinami estrogenu během menopauzy, osteoporóza může začít nebo se vyvíjet rychleji, pokud se již vyskytuje ve vašich kostech.

Pochopení rizik

Níže jsou uvedeny další rizikové faktory pro osteoporózu:

Stáří

Zhruba do 30 let vaše tělo vytvoří více kostí, než ztratíte. Poté dochází ke zhoršení kosti rychleji než tvorba kosti. Čistým efektem je postupný úbytek kostní hmoty.

Kouření

Bylo prokázáno, že kouření zvyšuje riziko osteoporózy. Zdá se také, že způsobuje dřívější nástup menopauzy, což znamená, že je méně času, než jsou vaše kosti chráněny estrogenem.

Lidé, kteří kouří, se ve srovnání s nekuřáky také hůře hojí po zlomenině.

Složení těla

Ženy, které jsou drobné nebo hubené, mají větší riziko vzniku osteoporózy ve srovnání se ženami, které jsou těžší nebo mají větší postavu. Je to proto, že hubenější ženy mají celkově méně kostní hmoty ve srovnání s většími ženami. Totéž platí pro muže.

Stávající hustota kostí

Když dosáhnete menopauzy, čím větší je hustota vašich kostí, tím nižší je vaše šance na rozvoj osteoporózy.

Představte si své tělo jako banku. Svůj mladý život trávíte budováním nebo „spořením“ kostní hmoty. Čím více kostní hmoty máte na začátku menopauzy, tím méně rychle „dojdete“.

Proto byste měli své děti podporovat v aktivním budování hustoty kostí v jejich mladších letech.

Rodinná historie

Pokud měli vaši rodiče nebo prarodiče osteoporózu nebo zlomeninu kyčle v důsledku lehkého pádu, můžete mít větší riziko vzniku osteoporózy.

Rod

Ženy mají až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než muži. Důvodem je, že ženy bývají menší a obvykle váží méně než muži. Ženy nad 50 let mají největší riziko vzniku onemocnění kostí.

Rasa a etnický původ

Celosvětově mají severní Evropané a Kavkazané největší riziko zlomenin způsobených osteoporózou. V této populaci také klesá osteoporóza.

Nicméně Pozorovací studie iniciativy zdraví žen ukázal, že u afroamerických, indiánských, asijských a hispánských žen bylo více zlomenin způsobených osteoporózou, než kolik bylo případů invazivní rakoviny prsu, mrtvice a úmrtí na infarkt v této stejné populaci.

Možnosti léčby

Různé léčebné postupy mohou pomoci zastavit rozvoj osteoporózy. Zde je několik kroků, které můžete udělat, abyste předešli poškození kostí:

Užívejte doplňky vápníku a vitaminu D.

Vápník může pomoci vybudovat silné kosti a udržet je silné, jak stárnete. The Národní instituty zdraví (NIH) doporučuje, aby lidé ve věku 19 až 50 let dostali denně 1 000 miligramů (mg) vápníku.

Ženy nad 50 let a všichni dospělí nad 70 let by měli dostat alespoň 1 200 mg vápníku každý den.

Pokud nemůžete získat dostatečné množství vápníku prostřednictvím potravinových zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, kale a brokolice, promluvte si se svým lékařem o doplňcích. Uhličitan vápenatý i citrát vápenatý dodávají vašemu tělu dobré formy vápníku.

Vitamín D je důležitý pro zdravé kosti, protože vaše tělo bez něj nedokáže správně absorbovat vápník. Tučné ryby, jako je losos nebo makrela, jsou dobrým zdrojem vitaminu D z potravin, spolu s potravinami, jako je mléko a obiloviny, do kterých se přidává vitamín D.

Expozice na slunci je přirozeným způsobem, jakým si tělo vytváří vitamín D. Doba, po kterou se na slunci produkuje vitamín D, se však liší v závislosti na denní době, prostředí, kde žijete, a přirozeném pigmentu pokožky.

Pro lidi, kteří se zabývají rakovinou kůže nebo pro ty, kteří chtějí získat svůj vitamín D jinými způsoby, jsou k dispozici doplňky.

Podle NIHLidé ve věku 19 až 70 let by měli denně dostat nejméně 600 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D. Lidé nad 70 let by měli zvýšit svůj denní příjem vitaminu D na 800 IU.

Zeptejte se svého lékaře na léky na předpis a injekční přípravky na stavbu kostí

Skupina léků nazývaných bisfosfonáty pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty. Postupem času se ukázalo, že tyto léky zpomalují úbytek kostní hmoty, zvyšují hustotu kostí a snižují riziko zlomenin kostí.

A 2017 studie ukázal, že bisfosfonáty mohou snížit počet zlomenin způsobených osteoporózou až o 60 procent.

K prevenci úbytku kostní hmoty lze také použít monoklonální protilátky. Mezi tyto léky patří denosumab a romosozumab (Rovnoměrnost).

Selektivní modulátory estrogenových receptorů nebo SERM jsou skupina léčiv, která mají vlastnosti podobné estrogenu. Někdy se používají k prevenci a léčbě osteoporózy.

A 2016 studie ukázal, že největší přínos v SERMS je často ve snížení rizika zlomenin páteře až o 42 procent.

Udělejte z cvičení s váhou součást své fitness rutiny

Cvičení často buduje a udržuje silné kosti stejně jako léky. Posiluje kosti, pomáhá předcházet ztrátě kostní hmoty a také urychluje zotavení v případě zlomeniny kosti.

Chůze, běh, tanec a aerobik jsou dobrou formou cvičení s vážením. Studie z roku 2017 naznačuje, že plavání a cvičení na vodní bázi také přinášejí určitý užitek pro pevnost kostí, ale ve srovnání s aktivitami s váhou ne tolik.

Poraďte se svým lékařem o hormonální substituční terapii

Hormonální substituční terapie (HRT) může pomoci zabránit ztrátě kostní hmoty způsobené sníženými hladinami estrogenu, ke kterým dochází během perimenopauzy a menopauzy. Odborníci však v současné době doporučují, aby byla HRT používána až poté, co byly zváženy další možnosti pro zdraví kostí.

HRT může hrát roli při léčbě dalších příznaků menopauzy, včetně návaly horka, nočního pocení a změn nálad. Tato terapie však není pro každého. Nemusí to být správná možnost léčby, pokud máte osobní anamnézu nebo máte zvýšené riziko:

  • infarkt
  • mrtvice
  • krevní sraženiny
  • rakovina prsu

Existují také další zdravotní stavy, kde HRT není nejlepší volbou. Poraďte se svým lékařem o dalších informacích o této možnosti léčby.

Takeaway

Ženy procházející menopauzou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy, ale existuje mnoho způsobů, jak ji zpomalit a posílit proti ní své tělo.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY