Pilulky na hubnutí: Opravdu fungují?

Vzestup diet

Naše fascinace jídlem může být zastíněna naší posedlostí hubnutím. Hubnutí je často na prvním místě, pokud jde o novoroční předsevzetí. Díky popularitě produktů a programů na hubnutí se také americké peněženky každý rok zeštíhlují o miliardy dolarů.

Žijeme ve světě, kde se mnoho lidí uchyluje k extrémním opatřením, aby zhubnuli. V tomto klimatu produkty, které slibují extrémní nebo rychlé hubnutí, vyvolaly velké množství podezření a kontroverze.

Je rozdíl mezi neregulovanými doplňky na hubnutí a léky, které byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby pomohly lidem zhubnout. Někteří lidé mohou mít prospěch z používání těchto léků schválených FDA pod dohledem svého lékaře, pokud také dodržují zdravou stravu a pravidelně cvičí. Zde je to, co potřebujete vědět o těchto takzvaných pilulkách na hubnutí.

Jsou pilulky na hubnutí řešením?

Většina zdravotníků se shoduje, že nejzdravější metodou hubnutí je pravidelné cvičení a vyvážená strava s umírněnými porcemi zdravého jídla. Pochopení a úprava vašich postojů ke stravování je také zásadní pro hubnutí.

Podle pokynů z American Heart Association a American College of CardiologyKombinace zdravé stravy, zvýšeného cvičení a behaviorální terapie může pomoci lidem zhubnout o 5 až 10 procent své hmotnosti během prvních šesti měsíců léčby.

Některým lidem to ale nestačí. Váš lékař vám může pomoci určit, zda jste vhodným kandidátem na léky na hubnutí na předpis, často nazývané pilulky na hubnutí. Podle pokynů by pro vás mohly být vhodné, pokud:

 • mají index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší
 • mají jak BMI 27 nebo vyšší, tak zdravotní stavy související s obezitou
 • nedokázali zhubnout ani jednu libru týdně po šesti měsících diety, cvičení a změn chování

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí poskytuje snadno použitelná kalkulačka které vám pomohou určit vaše BMI. Index poskytuje míru vašeho tělesného tuku na základě vaší hmotnosti a výšky. Pokud jste velmi svalnatí, nemusí poskytovat přesný ukazatel stavu vaší hmotnosti. Zeptejte se svého lékaře na nejlepší způsob výpočtu vašeho stavu.

Ve většině případů by těhotné ženy, dospívající a děti neměly užívat pilulky na hubnutí.

Kontroverze pilulky na hubnutí

Léky na hubnutí jsou velmi kontroverzní. Řada produktů byla stažena z trhu poté, co způsobily vážné zdravotní problémy. Jednou z nejznámějších byla kombinace fenfluraminu a fenterminu, která byla prodávána jako Fen-Phen. Tento produkt byl spojen s řadou úmrtí, stejně jako s případy plicní hypertenze a poškozených srdečních chlopní. Pod tlakem z FDA, výrobci stáhli výrobek z trhu.

Kvůli této historii a vedlejším účinkům spojeným s léky na hubnutí je mnoho lékařů nerado předepisuje. Dr. Romy Block, endokrinoložka praktikující ve Skokie, Illinois, říká: „Příležitostně předepisuji dietní léky, ale váhám. Existuje mnoho vedlejších účinků, které je třeba sledovat, včetně krevního tlaku, srdečního rytmu a nálady.“

Block dodává, že většina lidí zhubne pouze 5 až 10 liber užíváním léků na hubnutí. „Lékařská komunita to považuje za významné, ale pro pacienty je to velké zklamání. Bohužel tento mírný úbytek hmotnosti se rychle vrátí, když pacienti přestanou užívat léky.“

Pilulky na hubnutí schválené FDA

Léky na hubnutí fungují různými způsoby. Většina buď potlačuje chuť k jídlu, nebo snižuje schopnost těla absorbovat tuky z jídla. Některá antidepresiva, léky proti cukrovce a léky proti záchvatům jsou někdy předepisovány na podporu hubnutí.

Pro krátkodobé použití schválila FDA následující léky na hubnutí:

 • fendimetrazin (Bontril)
 • diethylpropion (tenuát)
 • benzfetamin (Didrex)
 • fentermin (Adipex-P, Fastin)

Pro dlouhodobé užívání schválila FDA následující léky:

 • orlistat (Xenical, Alli)
 • fentermin/topiramát (Qsymia)
 • naltrexon/bupropion (Contrave)
 • liraglutid (Saxenda)

Měli byste zvážit užívání pilulek na hubnutí?

Pozor na produkty, které slibují rychlé a snadné hubnutí. Volně prodejné doplňky nejsou regulovány FDA. Podle FDA většina těchto produktů nefunguje a některé z nich jsou nebezpečné. Federální regulační orgány objevily produkty uváděné na trh jako doplňky stravy, které obsahují léky, které nejsou schváleny pro použití ve Spojených státech.

Pilulky na hubnutí schválené FDA nejsou kouzelnou kulkou na hubnutí. Nebudou fungovat pro každého, všechny mají vedlejší účinky a žádný z nich není bez rizika. Ale skromné ​​výhody, které poskytují, mohou převážit rizika, pokud jsou vaše zdravotní rizika související s obezitou významná.

Zeptejte se svého lékaře, zda jsou pro vás léky na hubnutí na předpis vhodné. Váš lékař vám může poskytnout více informací o bezpečných a účinných strategiích, jak shodit přebytečná kila a udržet si zdravou váhu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY