Pochopení souvislosti mezi psoriázou a vaší váhou

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje kůži a klouby. Léčba je navržena tak, aby zmírnila příznaky snížením zánětu v kůži a v celém těle.

Vždy je zájem o jiné věci než léky, které mohou pomoci zvládnout psoriázu. Výzkum zjistil možnou souvislost mezi příznaky psoriázy a vyšší tělesnou hmotností. Kvůli tomuto spojení se lidem s psoriázou, kteří žijí ve větších tělech, často říká, aby zhubli.

Tento článek prozkoumá argumenty pro a proti hubnutí jako součást léčby psoriázy.

Jaká je souvislost mezi psoriázou a hmotností?

Studie ukázaly, že lidé s větším tělem mají větší pravděpodobnost, že budou mít psoriázu. Není přesně jasné, proč toto spojení existuje.

Víme, že se uvolňují tukové buňky zánětlivé proteiny známé jako cytokiny. To zahrnuje ty specifické, které způsobují příznaky psoriázy. Čím větší je počet tukových buněk, tím více zánětlivých bílkovin se uvolňuje.

Svou roli může hrát i leptin. Leptin je hormon zapojený do regulace chuti k jídlu. Zvyšuje uvolňování zánětlivých proteinů. Výzkum ukazuje, že lidé s psoriázou a lidé s větším množstvím tělesného tuku mívají vyšší hladiny leptinu.

Vysoké hladiny leptinu mohou naznačovat rezistenci na leptin. Normálně, když hladiny leptinu stoupají, vysílá to do mozku signály plnosti. U někoho s leptinovou rezistencí už tato zpráva nefunguje. Výsledkem je, že tělo stále pumpuje více leptinu a doufá, že dostane odpověď. Hladiny leptinu zůstávají vysoké, což zvyšuje počet zánětlivých proteinů.

Léky mohou také ovlivnit hmotnost. Biologická léčiva jsou třídou léků používaných k blokování specifických proteinů, které způsobují zánět u psoriázy. U některých lidí mohou zvýšit přírůstek hmotnosti. Bylo prokázáno, že některá biologická léčiva snižují hladinu leptinu v těle. To je užitečné pro snížení zánětu. Když hladina leptinu klesne, může stimulovat chuť k jídlu.

V některých případech jde o léky méně efektivní pro někoho s vyšší váhou. Může být těžší dostat příznaky pod kontrolu.

Funguje hubnutí při léčbě psoriázy?

Existují a počet studií které ukazují souvislost mezi úbytkem hmotnosti a zlepšením symptomů psoriázy. Všechny tyto studie jsou krátkodobé, v rozsahu od 4 do 24 týdnů. Nemáme údaje, abychom určili, zda by hubnutí nadále pomáhalo zvládat příznaky psoriázy v dlouhodobém horizontu.

A hubnutí nemusí být nutně jednoduché a dlouhodobé řešení. A Posouzení z 29 dlouhodobých studií zaměřených na hubnutí ukazuje, že v průběhu času se váha znovu nabírá. Během 5 let se asi 80 % ztracené hmotnosti vrátí zpět.

Stres z váhového stigmatu může také zvýšit zánět v těle. Váhové stigma přispívá k horším emocionálním a fyzickým zdravotním výsledkům.

Mnoho lidí s větším tělem má pocit, že jejich zdravotní potřeby jsou opomíjeny nebo obviňovány z jejich velikosti. Brání také důsledné následné péči. Víme, že lupénka nebo jakékoli chronické onemocnění potřebuje pravidelnou následnou podporu.

Mám se pokusit zhubnout, abych zvládl svou psoriázu?

I když existuje souvislost mezi vyšší tělesnou hmotností a příznaky psoriázy, nedokazuje to, že jedno způsobuje druhé. Lidé všech tvarů a velikostí těla mohou vyvinout psoriázu.

Realita je taková, že neexistuje žádný osvědčený dlouhodobý způsob, jak zhubnout a udržet si váhu. Soustředění se na hubnutí může mít za následek neuspořádané stravování chování. Opakované pokusy o hubnutí jsou vlastně jednou z největších příčin dlouhodobého přibírání na váze. Hubnutí by nemělo být považováno za strategii pro léčbu psoriázy.

Mohou dietní změny pomoci s příznaky psoriázy?

Přetrvává zájem o to, zda strava může hrát roli při snižování zánětu. Zejména středomořská strava prokazatelně snižuje záněty v těle.

Středomořská strava není určena pro hubnutí. Místo toho zdůrazňuje různé potraviny, které mohou pomoci snížit zánět a zlepšit příznaky psoriázy.

Středomořská strava zahrnuje:

  • různé druhy ovoce a zeleniny
  • fazole, luštěniny, ořechy a semena
  • extra panenský olivový olej jako primární zdroj přidaného tuku
  • různé celozrnné výrobky
  • ryby a mořské plody jako primární zdroje živočišných bílkovin

Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách a mořských plodech a mononenasycené tuky v olivovém oleji pomáhají snižovat záněty v těle.

Vitamin D může být užitečný jako součást léčby psoriázy. Aktuální Vitamín D a perorální doplňky mohou hrát roli při zlepšování psoriázy. Je těžké získat dostatek ze stravy, protože není mnoho zdrojů. Sluneční záření je hlavním zdrojem vitamínu D. Jinak jsou potřeba doplňky.

Může cvičení pomoci s příznaky psoriázy?

Studie naznačují, že mnoho lidí s psoriázou má nižší úrovně fyzické aktivity. Existuje mnoho faktorů, které k tomu mohou přispět. Mnoho lidí pot dráždí kůži.

Jiní se cítí nepříjemně ukazování kůže při hraní týmových sportů. Cvičení může snížit zánět v těle, což by mohlo hrát roli při snižování příznaků psoriázy. To platí bez ohledu na to, zda cvičení změní vaši tělesnou hmotnost.

Pokud můžete cvičit venku, je tu další bonus UV ze slunečního záření, což může být užitečné pro některé lidi s psoriázou. Lidé s psoriázou mají vyšší riziko Deprese. Cvičení může být důležitou součástí řízení vašeho duševního zdraví.

Pokud se snažíte být aktivnější, snažte se najít něco, co vás baví. Začněte pomalu a snadno. To může pomoci učinit návyk udržitelnějším.

Mezi psoriázou a vaší váhou existují určité potenciální souvislosti. Tukové buňky uvolňují zánětlivé proteiny, které mohou psoriázu zhoršit.

I přes spojení by hubnutí nemělo být doporučením pro lidi, aby zvládli svou psoriázu. Neexistuje žádný osvědčený dlouhodobý přístup k hubnutí. Existují také rizika zaměřená na hubnutí.

Strava středomořského typu a větší aktivita mohou být součástí léčby psoriázy. Bez ohledu na to, zda člověk zhubne nebo ne, může být výsledek změn ve stravování a aktivitě prospěšný.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY