Pochopení vážného suchého oka

Suché oči se mohou stát každému, ale závažné suché oko nebo dokonce onemocnění suchého oka je složitější problém.

Naše oči jsou pokryty tekutinou – slzami – které je udržují hydratované, odstraňují nečistoty a lubrikují pohyby očí.

Suché oči se mohou vyvinout u kohokoli z větru, suchého klimatu, dehydratace a dalších. Onemocnění suchého oka je považováno za závažné, pokud je dlouhodobé a nereaguje na typické možnosti léčby.

Co je těžké suché oko?

Těžké suché oko není oficiální diagnóza. Závažné chronické suché oko nebo onemocnění suchého oka (DED) je něco jiného než sporadické suché oči.

Když máte onemocnění suchého oka, některá část systému, která produkuje nebo vylučuje vaše slzy, nefunguje správně. Suchost způsobuje nedostatečná tvorba slz nebo zablokování toku slz.

Přečtěte si více o syndromu suchého oka.

Jaké jsou příznaky těžkého suchého oka?

Pravděpodobně jste zažili suché oči ve větrném dni, spolu s alergiemi nebo dokonce, když jste unavení. Příznaky Suché oko může zahrnovat:

 • škrábavý pocit
 • pocit, že máte něco v oku
 • zarudnutí
 • citlivost na světlo
 • rozmazané vidění

Více těžké případy chronického suchého oka nebo onemocnění suchého oka může také způsobit bolest, výrazné problémy se zrakem nebo způsobit, že nebudete úplně schopni produkovat slzy.

Jak se těžké suché oko diagnostikuje?

Váš zdravotnický tým začne diagnostikovat váš oční stav rutinním očním vyšetřením, obvykle s pomocí světel a zvětšení.

Tato zkouška může také zahrnovat screening zraku, ale většinou se zaměří na kontrolu struktury a anatomie vašeho oka a očního víčka.

Můžete být požádáni, abyste mrkli nebo pohybovali očima různými směry, a je možné měřit a testovat vaše slzy.

Oficiální diagnóza onemocnění suchého oka je obvykle stanovena pouze v případě, že zdravotnický pracovník identifikuje strukturální nebo funkční problém s tím, jak vaše oči vytvářejí a používají slzy.

Nějaký testy které analyzují vaši produkci slz a jak vaše oko používá slzy, může zahrnovat:

 • test štěrbinové lampy
 • Schirmerův test
 • doba roztržení (TBUT)

Jaká je léčba těžkého suchého oka?

Léčba vašich suchých očí bude záviset na základní příčině. Pokud jsou příčinou vašeho suchého oka faktory prostředí, jako je vítr, prach nebo dráždivé látky, může vám pomoci vyhnout se těmto dráždidlům nebo chránit oči, když jste venku.

Suché oči způsobené léky, chronickými zdravotními problémy, jako je Sjögrenův syndrom, nebo problémy s tvorbou slz jsou obvykle léčeni s věcmi jako:

 • volně prodejné lubrikační oční kapky, gely nebo masti
 • léky na předpis ke zvýšení produkce slz, jako je cyklosporin (Restasis) nebo lifitegrast (Xiidra)
 • umístění zátky slzného kanálu (punctal plug).
 • operace, která se zaměřuje na strukturu očních víček nebo funkci slzných kanálků

Jaké jsou komplikace těžkého suchého oka?

Kromě podráždění mohou neléčené suché oči způsobit poškození vnější vrstvy oka a zřídka mohou vést k trvalému poškození nebo ztrátě zraku. Oděrky se mohou vyvinout na vaší rohovce – vnější vrstvě oka – se silným suchýma očima.

Někteří lidé s těmito příznaky mají značné nepohodlí a hlásí prožívání deprese nad jejich příznaky.

Jaké jsou rizikové faktory závažného suchého oka?

Každý může čas od času pociťovat suché oko, ale u některých lidí existuje riziko chronických nebo závažnějších forem tohoto stavu.

Mezi rizikové faktory závažných problémů suchého oka patří:

 • být starší 50 let
 • při narození přidělená žena
 • s nedostatkem vitaminu A
 • s nedostatkem omega-3
 • nošení kontaktních čoček
 • určité autoimunitní stavy
 • prožívá hormonální změny
 • díváte se na obrazovky po dlouhou dobu
 • užívání určitých léků
 • po operaci očí

Jaký je výhled pro lidi s vážným suchým okem?

Miliony Američanů trpí suchým okem každý rok, ale pro většinu lidí je to zvládnutelný problém. Možná budete muset používat ochranu očí, vyhnout se spouštěčům nebo pravidelně používat oční kapky, abyste se vyhnuli vzplanutí a vážným komplikacím. Existuje však mnoho možností, jak suchost očí léčit.

Pokud jsou vaše příznaky suchého oka způsobeny problémem se slznými kanálky, složením slz nebo žlázami kolem očí, léčba je možná, ale také o něco složitější.

U strukturálních a funkčních problémů ve vašich očích, které způsobují suché oko, může váš zdravotnický tým potřebovat intenzivní léčbu, jako je laserová terapie nebo chirurgický zákrok.

Můžete zabránit silnému suchému oku?

Nemůžete zabránit každému druhu suchého oka. Pokud vaše suché oko způsobuje strukturální problém nebo systémové onemocnění, musíte tyto základní problémy léčit, abyste našli úlevu.

U obecnějších forem suchého oka však existuje několik kroků, které můžete udělat, abyste suchu a podráždění zabránili. Tyto zahrnují:

 • pít hodně vody
 • pomocí zvlhčovače
 • chrání vaše oči před větrem a dráždivými látkami
 • léčbě alergií
 • dostatek spánku
 • omezení času stráveného na obrazovce

Často kladené otázky

Co mohu udělat pro své extrémně suché oči?

Suché oči lze léčit mnoha způsoby. Nalezení správné léčby bude záviset na tom, co způsobuje vaše suché oko. Pro začátek můžete zkusit volně prodejné lubrikační kapky, ale pokud to nepomůže, možná budete muset navštívit zdravotnického pracovníka, aby provedl podrobnější vyšetření.

Co je považováno za závažné suché oko?

Závažné suché oko nebo onemocnění suchého oka (DED) je obvykle diagnostikováno, když je suchost výsledkem špatné kvality slz nebo problémů s částmi oka, které slzy produkují. Tyto problémy mohou být také označovány jako syndrom dysfunkčních slz.

Mohou být suché oči příznakem něčeho vážného?

Onemocnění suchého oka (DED) je obvykle diagnostikováno pouze tehdy, když je identifikován strukturální nebo funkční problém ve způsobu, jakým vaše oko vytváří nebo používá slzy.

Bez důkazů o problémech s tvorbou slz může váš zdravotnický tým hledat jiné příčiny vašeho suchého oka. To může zahrnovat jiné nemoci nebo zdravotní stavy — často autoimunitní onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom nebo onemocnění pojivové tkáně, jako je lupus.

Jak dlouho trvá zotavení z těžkého suchého oka?

Pokud k vašemu problému suchého oka přispívá prostředí kolem vás, suchost pravděpodobně přetrvá, dokud nezměníte své návyky a životní styl.

Pravidelné používání očních kapek může pomoci, ale pokud máte onemocnění suchého oka, může úplné uzdravení vyžadovat léky na předpis nebo lékařské postupy, které opravují nebo podporují tvorbu slz.

Odnést

Suché oko je problém, kterému čelí mnoho lidí. Zvlhčující oční kapky mohou v mnoha případech poskytnout úlevu, ale vaše suché oko může být způsobeno problémem se slzami nebo tvorbou slz. Suché oko je považováno za závažné, pokud nereaguje na typické možnosti léčby a je dlouhodobé.

Pokud jste podnikli kroky k udržení hydratace, ochrany očí nebo jste vyzkoušeli volně prodejné přípravky a vaše suché oko se nelepší, domluvte si schůzku na oční vyšetření, abyste vyloučili závažnější problémy, jako je dysfunkce slzných cest. .

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY