Podrobnosti o dávkování pro Symtuza

Symtuza (darunavir/kobicistat/emtricitabin/tenofovir
alafenamid) je lék na předpis k léčbě HIV. Lék se dodává jako perorální tableta. Obvykle se užívá jednou denně.

Symtuza je jednotabletový režim pro léčbu HIV, který mohou lékaři předepsat dospělým a některým dětem.

Váš lékař může doporučit přípravek Symtuza jako léčbu HIV, pokud jste dříve neužívali antiretrovirové léky. Mohou vám také doporučit Symtuzu, pokud měníte svůj režim léčby HIV a splňujete následující požadavky:

 • dodržujete stabilní režim léčby HIV po dobu nejméně 6 měsíců
 • vaše virová nálož (množství HIV v krvi) je menší než 50 kopií na mililitr (ml)
 • vaše tělo není odolné vůči darunaviru nebo tenofoviru (dvě léčivé látky* v přípravku Symtuza)

Symtuza má čtyři účinné látky:

 • kobicistat, inhibitor CYP3A, který zesiluje účinek darunaviru
 • darunavir, inhibitor proteázy
 • emtricitabin, nukleosidový inhibitor reverzní transkriptázy (NRTI)
 • tenofovir alafenamid, NRTI

Tento článek popisuje dávkování Symtuzy, stejně jako její sílu a jak ji užívat. Chcete-li se dozvědět více o Symtuze, přečtěte si tento podrobný článek.

* Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.

Jaké je dávkování Symtuzy?

Tato část popisuje obvyklé dávkování přípravku Symtuza. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jakou formu má Symtuza?

Symtuza je dostupná jako tableta, kterou spolknete.

Jakou sílu má Symtuza?

Symtuza má čtyři účinné látky. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.)

Každá tableta Symtuza obsahuje:

 • 800 miligramů (mg) darunaviru
 • 150 mg kobicistatu
 • 200 mg emtricitabinu
 • 10 mg tenofovir-alafenamidu

Jaká je obvyklá dávka přípravku Symtuza pro dospělé?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně předepisuje nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro HIV

Doporučená dávka přípravku Symtuza je jedna tableta jednou denně.

Jaké je dávkování Symtuzy pro děti?

Symtuza může být předepsána k léčbě HIV u dětí, které váží alespoň 40 kilogramů (kg), což je asi 88 liber (lb).

Dávkování pro děti je stejné jako dávkování pro dospělé: jedna tableta jednou denně.

Je Symtuza užívána dlouhodobě?

Ano, Symtuza se obvykle užívá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě.

Jak se přípravek Symtuza užívá?

Symtuza se dodává jako tableta, kterou spolknete celou. Symtuzu nedrťte ani nežvýkejte. Pokud máte potíže s polykáním tablet, můžete tabletu rozdělit na dvě části pomocí řezačky tablet. Měli byste užít celou dávku ihned po rozdělení tablety. Tento článek poskytuje další tipy pro polykání tablet.

Symtuzu byste měli užívat s jídlem. Snažte se jej užívat každý den přibližně ve stejnou dobu, abyste udrželi stabilní hladinu léku v těle.

Pokud máte potíže s užíváním léku, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Informace o expiraci, uchovávání a likvidaci přípravku Symtuza vám poskytne váš lékař nebo lékárník. Můžete se také podívat na sekci „Vypršení platnosti“ tohoto článku.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Informujte svého lékárníka, pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky. Mohou mít tipy, jak pomoci, nebo mohou být schopni dodat Symtuzu ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Symtuza, užijte ji, jakmile si vzpomenete. Je důležité užívat přípravek Symtuza každý den přesně podle předpisu. Vynechání dávek může způsobit, že se virus stane odolným vůči složkám přípravku Symtuza, což ztíží léčbu HIV.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky Symtuzy včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Symtuza, než Vám lékař předepsal, protože to může vést ke škodlivým účinkům.

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho Symtuzy

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho Symtuzy. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Symtuzy.

Je dávkování Symtuzy podobné dávkování Biktarvy?

Formy a jak často užíváte jednotlivé léky jsou podobné. Symtuza a Biktarvy (bictegravir sodný/emtricitabin/tenofovir-alafenamid) se dodávají jako perorální tablety, které užíváte jednou denně.

Dávka v miligramech (mg) a účinné látky každého léku se však liší. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Biktarvy má tři účinné látky a Symtuza má čtyři účinné látky.

Váš lékař vám předepíše lék a dávkování, které je pro vás to pravé. Chcete-li se dozvědět více o srovnání těchto léků, promluvte si se svým lékařem.

Jak dlouho trvá, než Symtuza začne fungovat?

Symtuza začne účinkovat po vaší první dávce. Vzhledem k tomu, jak droga funguje, pravděpodobně nebudete cítit, že droga působí ve vašem těle. Váš lékař vás však bude během léčby sledovat, aby zkontroloval, zda lék působí na léčbu vašeho stavu.

Je důležité užívat přípravek Symtuza denně, jak Vám předepsal lékař, abyste udrželi stabilní hladinu léku ve Vašem těle. Vynechání dávek léku může způsobit, že vaše tělo bude odolné vůči složkám přípravku Symtuza, což může ztížit léčbu vašeho stavu.

Máte-li další otázky ohledně toho, co lze očekávat od léčby přípravkem Symtuza, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař doporučí přípravek Symtuza, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Symtuza bez doporučení lékaře. Symtuzu užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Ovlivnilo by užívání multivitaminu mé dávkování Symtuzy?
 • Můžete mi změnit dávkování Symtuzy, pokud mi lék nezabírá?
 • Budu potřebovat úpravu dávkování, pokud k léčbě svého stavu užívám jiné léky?
 • Mohu užívat přípravek Symtuza, pokud mám problémy s játry nebo ledvinami?

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY