Porovnání vašich možností pro karpometakarpální artroplastiku

Operace k nahrazení kloubu palce může zahrnovat přenos šlachy nebo umělou náhradu. Existují také novější techniky, které používají drát nebo steh jako závěs pro podporu palce.

Jak lidé stárnou, kloub palce se stává běžným místem artritidy. Vazy, které drží kloub pohromadě, se také mohou uvolnit a způsobit jeho sklouznutí. Nebo se může opotřebovat chrupavková podložka mezi zápěstním kloubem (lichoběžník) a kloubem na bázi palce (první karpometakarpální).

To může způsobit ztuhlost, bolest a invaliditu, kterou může lékař napravit karpometakarpální (CMC) artroplastikou, jinak známou jako totální náhrada kloubu palce.

K provedení této operace může chirurg použít buď vaz z vašeho těla k odpružení kloubu nebo vložit kovové, silikonové nebo plastové protézy. Pokud používají vaz, postup je známý jako rekonstrukce vazu a interpozice šlach (LRTI). Pokud používají protézu, říká se tomu totální náhrada kloubu.

Lékař může také doporučit varianty těchto technik. Tento článek shrnuje a porovnává různé možnosti pro CMC artroplastiku.

Rekonstrukce vazů a interpozice šlach (LRTI)

Během LRTI chirurg odstraní poškozené kostní povrchy a část nebo celou lichoběžníkovou kost ve vašem zápěstí. Poté použijí váš vaz k vytvoření polštáře k oddělení zbývajících kostí.

Lékaři prováděli tuto operaci po celá desetiletí, přičemž často zlepšili příznaky a funkci palce. Přesto existují nevýhody:

  • Obnova může trvat dlouho.
  • Váš palec může být znatelně kratší.
  • Váš palec nemusí být tak silný nebo fungovat tak dobře jako před poškozením.
  • Výhody se mohou nakonec vytratit, když se bolest a porucha vrátí.

Totální endoprotéza kloubu

Totální kloubní artroplastika (neboli totální náhrada kloubu) zahrnuje odstranění poškozených kostních povrchů a jejich nahrazení protézou. Tato umělá náhrada je vyrobena buď z pyrokarbonu nebo kovu. Používají také syntetické rozpěrky k sezení mezi kostmi.

Pokud jste mladší a velmi aktivní, s velkými nároky na kloub, může vám lékař doporučit syntetické distanční vložky, protože kovové protézy mohou při těžkém používání selhat.

Většina CMC artroplastik je úspěšná a bez komplikací. Některé stavy mohou zvýšit riziko komplikací, včetně cukrovky a podstoupení ledvinové dialýzy. Ale a studie 2019 z 3 344 pacientů zjistilo během prvních 30 dnů po operaci velmi málo komplikací.

Ve studii z roku 2017 89 % lidí, kteří měli totální náhradu kloubu, byli s výsledky spokojeni.

Hematomová distrakční artroplastika

Další možností je hematomová distrakční artroplastika (HDA). Tato technika zahrnuje odstranění lichoběžníku a dočasnou instalaci drátu (nazývaného Kirschnerův drát nebo K-drát) k imobilizaci palce. Lékaři udržují drát uvnitř po dobu 4 až 6 týdnů, aby se oblast mohla zahojit.

A studie 2021 zjistili, že HDA po 1 roce přinesla lepší výsledky než LRTI. Přesto Arthritis Foundation poznamenává, že postup je „poněkud kontroverzní“. V lékařské komunitě zatím nepanuje velká shoda ohledně jeho účinnosti a možná nedostatek specialistů vyškolených v tomto postupu.

Odstranění lichoběžníku přináší další rizika, jako je ztráta síly sevření a potenciálně zkrácený palec.

Suturní závěsná artroplastika

Suturní suspenzní artroplastika (SSA), neboli suture button suspenzní plastika (SBS), aka TightRope, je novější postup podobný distrakce hematomu. Po odstranění lichoběžníku chirurg zavěsí záprstní záprstní kost palce od záprstí ukazováčku (ukazováčku) stehem připevněným na knoflík.

Tato technika je méně invazivní a má kratší dobu operace a zotavení. A studie 2023 pozorovali lepší dlouhodobé zlepšení symptomů po SSA ve srovnání s LRTI. Rovněž poznamenal, že metakarpál se po SSA méně pravděpodobně zhroutil.

A 2022 systematický přehled zjistili, že SSA a LRTI měly podobné výsledky, ale před vyvozením jakýchkoli závěrů bylo zapotřebí více výzkumu.

Jaká je nejlepší metoda pro operaci CMC?

Co bude pro vás nejlepší, bude záviset na následujícím:

  • tvůj věk
  • množství požadavku na váš kloub palce
  • rozsah poškození kloubu palce
  • jakékoli předchozí stavy nebo zranění

Budete také muset zvážit, zda je váš požadovaný výsledek reálným výsledkem konkrétního postupu.

Po operaci vám výměna kloubu může poskytnout lepší funkci a přirozenější palec. Ale je to dražší a pravděpodobnější, že způsobí komplikace. Protéza pravděpodobně selže, pokud často používáte kloub palce.

Následující tabulka nabízí srovnání mezi LRTI a totální kloubní náhradou:

LRTI Celková výměna kloubu CMC
Pro méně poškozené klouby Pro více poškozené klouby
Levnější Dražší
Méně komplikací Může mít více komplikací
Méně obnovený rozsah pohybu Lépe obnovený rozsah pohybu
Znatelnější rozdíly ve vzhledu Pravidelnější vzhled

HDA a SSA jsou jednodušší operace, které mohou nabídnout podobné výsledky. K dispozici je však méně výzkumů na podporu jejich účinnosti.

Promluvte si se specializovaným chirurgem o tom, která možnost by pro vás mohla být nejlepší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY