Prázdninová deprese

Svátky mají být časem radosti a oslav, ale pro některé lidi jsou vším jiným.

Deprese se může objevit kdykoli během roku, ale stres a úzkost v měsících listopad a prosinec mohou způsobit, že i ti, kteří jsou obvykle spokojení, zažijí samotu a nedostatek naplnění.

Proč je deprese o prázdninách tak běžná?

Existuje několik důvodů, proč se u vás může během prázdnin vyvinout deprese:

Sociální izolace

Sociální izolace je jedním z největších prediktorů deprese, zejména o prázdninách.

Někteří lidé mohou mít malý sociální kruh nebo nedostatek příležitostí k socializaci. Lidé, kteří mají pocity odpojení, se často vyhýbají sociálním interakcím o prázdninách. Bohužel stažení často zhoršuje pocity osamělosti a příznaky deprese.

Tito jedinci mohou vidět, jak jiní lidé tráví čas s přáteli a rodinou, a ptají se sami sebe: „Proč bych to nemohl být já?“ nebo „Proč jsou všichni ostatní tak šťastnější než já?“

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat se sociální izolací, je obrátit se o podporu na přátele nebo rodinu. Můžete také zkusit mluvit s terapeutem. Mohou vám pomoci zjistit, odkud vaše pocity pocházejí, a vyvinout řešení, jak je překonat.

Smutek během prázdnin

Někteří lidé si mohou velmi dobře uvědomovat ztrátu milované osoby během prázdnin. Zde je několik způsobů, jak odvrátit sváteční blues, které může v tuto chvíli sestoupit:

Začněte novou tradici

Zkuste místo dovolené strávenou doma naplánovat rodinný výlet nebo dovolenou.

Nepodléhejte prázdninovým tlakům

Pokud vám není příjemné, můžete událost opustit. Buďte ochotni říci ostatním: „Na to teď nejsem.“

Dobrovolník

Pomoc druhým může být velmi užitečná i pro vás. Můžete například vyzkoušet:

  • práce v polévkové kuchyni
  • pořádání dárkové jízdy
  • pomoc vašemu sousedovi s úkolem na zahradě nebo domě

Vraťte se do přírody

Procházka parkem nebo lesem pomáhá mnoha lidem relaxovat a cítit se lépe, když se cítí ohromeni.

Závažná depresivní porucha se sezónním průběhem

Velká depresivní porucha se sezónním průběhem je typem rekurentní deprese, která je způsobena změnou ročních období. U mnoha lidí s touto poruchou se na podzim objevují příznaky deprese a po celou zimu se cítí smutní. Většina lidí přestává mít příznaky na jaře a v létě. Někteří lidé však zažívají sezónní depresi během jara a léta.

Tato porucha je léčena světelnou terapií, antidepresivy a talk terapií.

Řešení prázdninové deprese

Poraďte se svým lékařem, pokud se cítíte delší dobu smutní. Mohou vás odkázat na odborníka na duševní zdraví. Pokud jsou vaše pocity smutku během prázdnin doprovázeny sebevražednými myšlenkami, proveďte okamžitě jednu z následujících akcí:

  • Volejte 911.
  • Okamžitě jděte na pohotovost v nemocnici.
  • Kontaktujte národní linku prevence sebevražd na čísle 1-800-273-TALK (1-800-273-8255).

Náladu si můžete zlepšit cvičením sebeobsluhy o prázdninách. Jezte zdravou výživu a udržujte pravidelný spánkový režim a cvičební program. Podle udržovaného Companiona primární péče o Journal of Clinical Psychiatry, tak málo jako 30 minut kardiovaskulárního cvičení může poskytnout okamžité zvýšení nálady podobné účinkům antidepresivních léků. Pomoci může také připojení se ke skupině podpory, kde mluvíte s lidmi s podobnými zkušenostmi jako vy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY